26 Mayıs 2019, Pazar

KÜLTÜR FESTİVALİNDE YENİ DÖNEM

29 Mayıs 2018, Salı 12:15

     


Anadolu Ajansı'nın da Global iletişim ortağı olduğu etnospor kültür Festivali'nin üçüncüsü dünya etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilerek; "at binenin Kılıç kuşananın" sloganıyla start verdi ve ilerleyen zamanlarda da bu Festivali'nin sürekli olarak yenileneceği söylenmiştir. Organizasyon geleneksel sporlar olan; aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi mas güreşi, atlı Okçuluk, atlı cirit, aşık oyunu mangala, gibi oyunlarla festival kutlaması yapılmıştır.

Organizasyona katılan çocukların ise daha çok topa çember, kalem, Menekşe ve bezirgan başı, 3 taş 5 taş, 9 taş gibi oyunlara merak saldığı ve bunlarla da oldukça eğlendiği görülmüştür. Türkiye'deki kültür festivalleri arasında farklı bir alternatif oluşturabildiğine inanan bir festivalde daha çok geleneksel figürler ön plana çıkmıştır.

Festivalde çocuklar ve büyükler beraberce oldukça eğlendi

Türkiye'deki yapılan festivallerin genellikle az katılımlı olduğu ve geleneksel öğelerden çok çok uzak kaldığı bilinmektedir. Ancak yapılmış olan bu etnospor Kültür Festivali ile birlikte geleneksel figürler oldukça ön plana çıkmakla birlikte birçok geleneksel spor da gerçekleştirilmiştir.

Yiğit meydanı denilerek yapılan güreş müsabakalarında güreşçilerin vücutlarının yağlanması ile birbirlerini tutmakta zorlandıkları ve bu nedenle de güreşin oldukça ustalık gerektiren bir spor olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Kırım Türk geleneklerinden gelen kuşak güreşi denilen güreşi yapılarak davul zurna içinde yumuşak toprak veya yeşil düzleminde oldukça eğlenildiği görülmüştür.

At üzerinde oynanan sporlardan birisi olan cirit ise yine aynı şekilde diğer alanlarda olduğu gibi en çok rağbet görünenlerden bir tanesi olmuştur.

Festivalde tüm geleneksel sporlar kendini gösterdi

Yapılmış olan bu Kültür Festivali ile birlikte aslında, geleneksel motiflerdeki sporlarının oldukça fazla olduğu ve özen gösterildiği takdirde çok ciddi bir faydalanma alınabileceği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu spor dalının daha çok bunu ortaya çıkardığı ve geleneksel değerlerin korunarak büyük bir spor başarısı elde edilebileceği görülmüştür.

Farklı yarış türlerinden bir tanesi olan mangala, Orta Asya'dan günümüze dek uzanan zeka ve strateji oyunu olmasıyla da esasında diğer birçok modern oyuna rakip olabileceği görülmüştür.

Haziran ayında başlıcak olan Dünya Kupası 2018 maçlarına katılacak olan ülkeler burada. 
Son Eklenen Haberler