son dakika

Helvacı- Menemen arası minibüs hattı açılacak

08 Ağustos 2012 | Aliaga Ekspres

HELVACILILAR MENEMEN’E ALIŞKIN

Aliağa Minibüsçüler Kooperatifi, Helvacı-Menemen arasında yolcu taşımak için seferler başlamak istiyor. Seferlere Aliağa-İzmir arasında yolcu taşımacılığı yapan firmalar karşı çıkarken, Helvacılı vatandaşlar “Biz evvelden beri Menemen’den alışveriş yapmaya alışkınız’ diyorlar.
Haber: Serkan ÖZÇEKİÇ
Helvacı, her ne kadar Aliağa’nın beldesi sonra da mahallesi olduysa da, orada yaşayanlar malesef  alışveriş anlamında hala Menemen’e bağlıymış gibi hareket ediyorlar.
Düğün alışverişlerini Menemen’den yaparlar, hayvanlarına yemlerini, çiftlikte kullanacakları malzemeleri oradan alırlar.
Tabi bu da yolcu taşımacılığı konusunda yeni sektörler yaratmakta.
Aliağa şehir içi yolcu taşımacılığı yapan S.S. Aliağa Minibüsçüler Kooperatifi,  Helvacı-Menemen arasında yolcu taşımacılığı yapmak için seferleri başlatılacağını açıklamasının ardından tartışmalar başladı.
Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erdinç Şen, genel olarak şoför esnafına iş imkanı yaratacağı düşüncesinde olacağı inancında olduğunu ifade ederek henüz alınmış bir kararın olmadığını söylerken, Aliağa-İzmir arası yolcu taşımacılığı yapan S.S. 60 Nolu Yolcu Taşıycılar Kooperatifi Başkanı Zeynel Yavuz, “Tren seferleri zaten bizi mahvetti. Bir de bu seferler başlarsa gelsinler anahtarlarımızı teslim edelim” diye stemini belirtti.
‘ARAÇLAR HAZIR KARAR BEKLİYORUZ’
Aliağa Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Halil Gündoğdu, Helvacı’ da ikamet eden vatandaşlara sunulacak olan hizmetin kararının netleşmesini beklediklerini söyledi.
Helvacı’ da ikamet edenlerin ulaşım problemlerini ortadan kaldırmak için böyle bir karar aldıklarını ve hizmete geçirdiklerini söyleyen Aliağa Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Halil Gündoğdu, seferlerin başlaması için araçlar dahil her şeyin hazır olduğunu yalnızca kararı beklediklerini açıkladı.
Başkan Gündoğdu, vatandaşların bu ulaşım probleminin çözülmesi için uzun zamandır baskı yaptıklarını söylerken, Helvacılı vatandaşların daha çok tarıma yönelik zirai bir yaşam sürdüğünü ve uzun zamandır işlerini ve alış verişlerini Menemen’den yapmakta olduğunun da altını çizdi.
Gündoğdu, “Helvacı’ dan ulaşım uzun zamandır zor ve sorunluydu. Helvacılı vatandaşlarımız tarafında da çok talep edilen bir hizmeti yerine getirdik ” dedi.
Açılacak olan Helvacı Menemen hattı için Helvacılı vatandaşlar ise, uzun zamandır bekledikleri ve istedikleri bir şey olduğunu söylerken, ulaşımda yaşanan zorlukların bu tarz çalışmalarla en aza indirilebileceğini söylüyorlar.
‘ALINMIŞ BİR KARAR YOK’
Aliağa Şoförler Odası Başkanı Erdinç Şen ise; henüz net bir kararın alınmadığını belirtirken, açılacak olan yeni hattın hem Helvacılı vatandaşlar açısından hem de kooperatif esnafı açısından yararlı bir proje olacağını belirtti.
‘ANAHTARI TESLİM EDELİM BARİ’
Alağa-İzmir arası yolcu taşımacılığı yapan Sebat, Gürbüz ve S.S. 60 No’ lu Aliağa Yolcu Taşıyıcılar Kooperatifi yetkilileri ise verilecek olan hattın kendilerini mağdur edeceğini söylüyorlar.
S.S. 60 Nolu Aliağa Yolcu Taşıyıcılar Kooperatifi başkanı Zeynel Yavuz, İZBAN seferlerinin başlamasıyla Aliağa-İzmir arası çalışan arabaların zaten nal toladığını ifade ederek “Arabalarımız artık kendi masraflarını, mazot parasını bile çıkartamıyor. 32 araçlı Kooperatifimizde bir araç ayda en fazla 10 sıra alabiliyor. Bu da 3 günde bir sefer demek. Bu sıraların bir çoğunda arabalar yolcu azlığından kendi mazot masraflarını bile çıkaramıyorlar. Burada esnaf olarak yıllarca Aliağa’ya hizmet veren bir kooperatifiz. İzmir Aliağa arası yolcu yoğunluğunu, ara duraklardan ve Menemen Aliağa arasından sağlıyoruz. Yeni alınan karardan dolayı, Sebat, Gürbüz ve Aliağa Kooperatifi arabalarının mağduriyeti artarak, Aliağa İzmir sıralarına giremeyecek duruma gelecek. Bu durumda biz anahtarları teslim edelim” dedi.
ESNAFA ZARARI VAR MI?
Diğer yandan ‘Helvacı’nın Aliağa’nın mahallesi olmasına rağmen, neden Helvacı’da ikamet eden vatandaşların alış veriş ve diğer konularda Aliağa’yı değil de Menemen’i tercih ediyorlar? sorusunu Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren’e sorduk. Ekren, bu durumun uzun yıllardır bu şekilde olduğunu ve Menemen’in tarımsal ve zirai olarak daha zengin olmasına bağladığını ve bu yüzden Aliağalı esnafı etkileyen pek bir şey olmadığını söyledi.

facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Yorumlar