15 Eylül 2019, Pazar

Kaç kilo fazlam var? İdeal boy kilo hesaplama

10 Aralık 2017, Pazar 09:27

     


Kilo sorunu ülkemizde son yıllarda çok fazla gündeme gelen sorunlardan biridir. Düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam kişilerin olduğundan daha fazla kilo almasına sebep olmaktadır. Fazla kilolardan kurtulmak içinse birçok yöntem denenebilmektedir.

İdeal kilo nedir?

Kişinin vücut sağlığı için aldığı fazla kiloları vermesi kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Çeşitli nedenlerden dolayı aşırı kilo alan kişilerin acilen kilo sorununa çözüm bulması gerekmektedir. Çeşitli hastalıklar ve yaşa bağlı olarak kişinin kilo alımı öncelikle kilo alımına sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kadınlarda daha çok hamilelik ve hareketsiz yaşam kilo alımına sebep olurken erkeklerde ise düzensiz beslenme aşırı kilo alımının başlıca sebepleri haline gelmektedir. Hamilelik döneminde alınan kilolardan kısa sürede kurtulmak ilerleyen dönemlerde daha sağlıklı bir vücuda sahip olunmasına yardımcı olur. Genel olarak alınan fazla kilolar beslenme ve spor ile beraber verilebilmektedir. Kişinin normal kiloda olması için gerekli testlerin yapılması gerekir. Herhangi bir sağlık problemi yok ise kişinin ideal boy kilo hesaplama yöntemiyle olması gereken kilosu ortaya çıkmaktadır.

Fazla kilolardan kurtulma yöntemleri

Fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan yöntemler kişinin sağlığını da korumaktadır. Kısa sürede kilo vermek için yapılan şok diyetler yerine uzun vadeli yapılan diyetler ile verilen kilolar tekrar alınmayabilir. Bu aşamada kişinin beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Vücuduna oranlı bir şekilde kilo tespiti yapılan kişilerin fazla kilolarından kurtulmak için uygulayacakları diyetler ve yöntemler uzman tarafından kontrol altında olmalıdır. Normal kilo oranına geldikten sonrada kiloyu koruyucu bir beslenme şekli edinilmelidir.

İdeal kilo nasıl korunur?

Fazla kilolarından kurtulan kişilerin bir süre sonra eski beslenme alışkanlıklarına dönmesi kısa sürede hızlı kilo alımına sebep olmaktadır. Kişi kilolarından kurtulduktan sonra olması gereken kilosunu koruyarak beslenmesine ve günlük hareketlerine dikkat etmelidir. Kilo sorunu birçok hastalıkların meydana gelmesine sebep olduğundan kişinin düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Aksi halde bilinçsiz yapılan uygulamalar kişide sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebep olabilir. Kişinin kronik herhangi bir rahatsızlığı ve kullanması gereken ilaçları yok ise düzenli olarak beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra spor alışkanlığının edinilmesi kas dokularının devamlı olarak desteklenmesine yardımcı olur. Fazla kilolar kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kilo verdikten sonra nelere dikkat edilmeli

Aşırı kilolu kişilerin kilo verdikten sonra düzenli olarak hareket etmeli ve beslenmesine dikkat etmesi dışında ayrıca belirli aralıklar ile sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Bu sayede ilerleyen yaşlarda farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkması da engellenmiş olur. Kişi öncelikle vücut sağlığını korumalı ve vücudu için gerekli olan vitamin ve mineralleri doğru şekilde tüketmelidir. Fazla kilolardan kurtulduktan kişilerin görsel olarak da kendilerini daha rahat hissetmeleri tekrar kilo almalarına da engel olmaktadır. İdeal kiloyu korumak için beslenme oldukça önemlidir. Fazla kilosu olan kişilerin zayıflama sonrasında kilolarını nasıl koruyacakları hakkında kadinloji.com adresinde kapsamlı bilgiler yer almaktadır. 
Son Eklenen Haberler