17 Eylül 2019, Salı

Maça tozu nedir? Zayıflamak için nasıl kullanılır?

27 Kasım 2017, Pazartesi 15:39

     


Bitki çayı denildiğinde akla ilk olarak uzak doğu ülkeleri gelir. Bu aşamada Çin, birçok farklı çayın üretildiği ve çay tüketiminde lider ülke olarak görülürken Japonya’da da bitki çaylarının yetiştirilmesi ve tüketimi oldukça yaygındır. Japonya’da maça tozu gibi çok sayıda farklı şifalı ürün üretilirken bu ürünler birçok farklı hastalık üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

Maça tozu nedir?

Bitki çayı denildiğinde akla ilk olarak uzak doğu ülkeleri gelir. Bu aşamada Çin, birçok farklı çayın üretildiği ve çay tüketiminde lider ülke olarak görülürken Japonya’da da bitki çaylarının yetiştirilmesi ve tüketimi oldukça yaygındır. Bu aşamada, yapı olarak yeşil çaya çok benzeyen maça bitkisi de günümüzde tercih edilebilen en şifalı bitkilerden birisidir. Bu bitkinin toz haline getirilmesi ile elde edilen matcha tozu da insanlar tarafından çay yapımında kullanılmaktadır. Renk olarak da yeşil çaya çok benzer. Maça bitkisinin Japonya’da üretimi oldukça dikkatli bir biçimde yapılır. Maça bitkisi, yetiştirilmesinin belirli bir aşamasında gölgede bekletilerek daha fazla klorofil salgılaması sağlanır. Bu sayede bitkinin yaprakları çok daha yeşil olurken bunun yanında parlak ve daha fazla enerji verici bir yapıda olmaktadır. Bu bitkiden hazırlanan maça tozu da bitkinin özelliklerini direkt olarak gösterir. Bilindiği üzere yeşil çay direkt olarak yapraklar halinde satın alınabildiği gibi poşet çayların içerisinde toz halinde de tüketilebilmektedir. Ancak matcha tozu yalnızca toz halinde kullanıma uygundur ve tüm satış noktalarında bu şekilde satışa sunulur. Hazırlanışı ve yararlarının görülmesi için kullanımı son derece basit bir tozdur.

Matcha çayı ile zayıflama

Bitki çaylarını kullanırken hastalıklara karşı etkileri göz önünde bulunduruluyor olsa da her zaman zayıflama üzerindeki etkileri de merak edilmektedir. Ülkemizde birçok diyet listesinin içerisinde bitki çaylarının olması, insanlarda bitki çaylarının kesinlikle zayıflattığı düşüncesini yaratmaktadır. Tüm bitkiler için bu geçerli olmasa da maça bitkisi bu etkiyi yaratan bitkiler arasında yer alır. Tozu kullanılarak matcha çayı hazırlanırken bu çayın düzenli olarak tüketilmesi zayıflama üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. Genel olarak bitki çayları tek bir özellikleri ile birlikte zayıflama üzerinde etkili olurken maça çayı birçok farklı yönden zayıflamaya katkı sağlayabilir.

Matcha tozu faydaları

Doğal matcha çayı faydaları arasında en çok bilineni metabolizma hızı üzerindeki olumlu etkisidir. Metabolizma hızının oldukça iyi düzeyde yükselmesini sağlar. Bu sayede insanlar herhangi bir fiziksel çalışma yapmadıkları dönemlerde dahi daha fazla kalori yakacaklardır. Normal şartlarda iç organların çalışması, sindirim ve boşaltım sistemlerinin işlemesi ile birlikte insanlar kalori harcarken bu değer maça çayı kullanımı ile maksimum düzeye çıkacaktır. Bu sayede kişilerin günlük harcadıkları kalori miktarları artacak ve insanlar kilo vermeye başlayacaklardır. Ancak bu aşamada kişiler diyet ya da spor ile matcha çayı tüketimini desteklemezlerse herhangi bir sonuç almaları oldukça zor olur. Günlük harcadıkları kalori miktarını belirli oranda arttıran bu bitki çayı, eğer kişiler halâ harcadığından fazla kalori almaya devam ediyorsa herhangi bir etki göstermez. 
Son Eklenen Haberler