19 Haziran 2019, Çarşamba

BARIŞ EROĞLU: “PARTİNİN, SOKAĞIN KABUL ETTİĞİ BİR İSİM ADAY OLMALI”

11 Ocak 2019, Cuma 07:07

     


CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Barış Eroğlu, belediye başkan adayı olarak belirlenecek kişinin; partide ve sokakta karşılığının, her seçmen grubuna hitap edecek bir profilinin olması gerektiğini söyledi.

2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin Aliağa Belediye Başkan Adayı olan, 2019 yerel seçimleri için de aday adaylığını açıklayan İnşaat Mühendisi Barış Eroğlu, sürdürdüğü seçim çalışmaları ve süreçle ilgili Aliağa Ekspres’e açıklamalarda bulundu. Eroğlu, son günlerde haber sitelerinde ve sosyal medyada CHP’nin Aliağa adayının kim olacağı yönünde sıklıkla paylaşılan listeler ile ilçenin çözüm bekleyen sorunlarına yönelik projelerine de değindi.

“TANINIRLIĞIMIZ, BİLİNİRLİĞİMİZ ÜST SEVİYEDE”

Yerel seçime az bir zaman kala özellikle İzmir merkezli haber sitelerinde, sosyal medyada, CHP’nin Aliağa Belediye Başkan Adayının kim olacağı yönünde yayınlanan ve paylaşılan listelere açıklık getiren Barış Eroğlu, öncelikle belediye başkan adayı olarak belirlenecek olan kişinin partide ve sokakta bir karşılığının olması gerektiğinin altını çizdi. Partide ve sokakta bir karşılığı olmayan adayın başarılı olma şansını düşük gördüğünü vurgulayan Eroğlu, “Ben de aday adaylığı süreci başlamadan önce bir kamuoyu araştırması yaptırdım. Bu yoklama sonuçlarına göre geçen yerel seçimlerden sonra sahadan hiç ayrılmamamızın, çalışmamızın faydalı olduğunu gördük. Kamuoyu yoklamaları bunu bize gösterdi. Tanınırlığımız, bilinirliğimiz üst seviyede çıktı. O sonuçları aldıktan sonra yeniden aday adaylığı ile ilgili başvurumu yaptım.” dedi.

“PARTİNİN, SOKAĞIN KABUL ETTİĞİ BİR İSİM ADAY OLMALI”

Bu süreçte basında ve sosyal medyada adayların kim olacağı ile ilgili listelerin yer almasının normal olduğunu söyleyen CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Barış Eroğlu, “Bizim öncelikle büyükşehir belediye başkan adayımızın belirlenmesi gerekiyor. Büyükşehir belediye başkan adayı olarak gösterilecek kişi hangi değerli büyüğümüzse, genel merkez belirleyeceği ilçe adayı ile ilgili onun da fikirlerine değer verecektir, soracaktır. Onun da fikri alınacaktır. Çünkü büyükşehir ile seçilecek ilçe belediye başkanı 5 yıl birlikte çalışacaklar. Orada da bir uyum gözetilmelidir. Partinin, sokağın kabul ettiği, Aliağa’nın gelişimine katkı sunmuş, Aliağa’da emeği olan, partide emeği olan bir isimin aday olarak belirlenmesi daha doğru olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“HER SEÇMEN GRUBUNA HİTAP EDECEK BİR PROFİL BELİRLENMELİ”

Eroğlu, CHP’nin yerel seçimlerde İYİ Parti ile yapacağı ittifaka da değindi. İYİ Parti ile yapılacak ittifak neticesinde CHP’den bir adayın desteklenmesi, adayın CHP’nin listesinden olması halinde bu söylediklerinin geçerli olduğunu dile getiren Barış Eroğlu, “Netice itibariyle İYİ Parti seçmeninin de oy verebileceği, her seçmen grubuna hitap edecek bir profil belirlenmeli. Çünkü Aliağa’da iki kutuplu bir seçim olacak. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın bir yarışı olacak burada. Genel seçimlerde Cumhur İttifakı’na oy vermiş fakat yerel seçimlerde oy vermeyi düşünmeyen seçmenin de oyunu alabilmeli. Seçim yaklaştıkça aday listeleri basında daha çok yazılır, çizilir. Partinin yaptırdığı anketler de var. Ben Barış Eroğlu olarak şunu söyleyebilirim. Benim aday adayı olmadan önce yaptırdığım anketlerle şu anda yapılan anketlerden aldığım sonuçlar doğrultusundaki bilgiler paralel. Bundan sonrasında artık genel merkezimiz karar verecektir.” dedi.

“BEN ZATEN HEP HALKIN ARASINDAYIM”

2014 yerel seçimlerinde aday olduğunu, o dönemde basını ve sosyal medyayı çok daha yoğun kullandığını hatırlatan Eroğlu, “O dönemdeki tanınırlığım ile şu dönemdeki tanınırlığım aynı değil. Kamuoyu yoklamalarında benim adıma çok mutlu edici sonuçların çıkmasının nedeni bu tanınırlıktır. Bu tanınırlık ayriyeten sizi bilen insanların bu işi yapabileceğinize kani olmasıdır. Ben geçen yerel seçimlerden sonra, tüm seçimlerde sahada aktif olarak çalıştım, görev aldım. Ayrıca kendi adıma da sahada çok yoğun olarak çalıştım. Bu süreçte esnafından sivil toplum örgütlerine, kamuoyunu teşkil eden tüm insanlarla çok yoğun görüşmelerim oldu. Bu 5 yılda, örneğin İstiklal Caddesi’nde hiç uğramadıysam en az 10 defa uğradığım esnaf vardır. Siyasetle ilgileniyorsanız eğer, devamlılığınız olmalı. Ben zaten hep halkın arasındayım. Seçime yakın çıkıp esnaf gezdiğinizde, cenazeye, düğüne gittiğinizde insanlar hoş karşılamayabiliyor. Seçmenimiz çok bilinçli, nereye giderseniz gidin, insanların elini sıkmanızdan bile sizin samimi olup olmadığınızın farkına varıyorlar. Önemli olan insanlara o samimiyeti göstermenizdir. Hiç oturmadıysam en az 10 defa oturduğum bir esnafa yeniden gidip onunla fotoğraf çektirmem, ‘Ben bu çalışmayı yapıyorum’ diye bunu göz önüne sermem çok doğru değil.” ifadelerini kullandı.

“İLK DEFA ESNAF ZİYARETİ YAPIYORMUŞ GİBİ BİR ALGIYA YOL AÇMAK İSTEMİYORUM”

İnsanlardan zaman zaman ‘Seçim çalışması yapmıyor musunuz? Sizin seçim ziyaretlerinizi basında göremiyoruz?” gibi tepkilerin geldiğini, ancak 5 yıldır sürekli yaptığı çalışmaların bu süreçte reklamını yapmayı doğru bulmadığını, sanki ilk defa esnaf ziyareti yapıyormuş gibi bir algıya yol açmamak için çok fazla basında yer almak istemediğini vurgulayan Barış Eroğlu, “Özellikle İzmir basını bu seçim sürecinde bana biraz kırgın. Onlarla çalışmadığım için. Önce Aliağa basınına değer verdiğimiz için daha çok buradaki basın mensupları ve basın kuruluşları ile çalıştık. Adaylığımız açıklandıktan sonra zaten detaylı projelerimizle birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

“ALİAĞA’DA EN ÖNEMLİ SORUN PLANLAMA”

Açıklamasında; Aliağa’nın öncelikli olarak çözülmesi gerekin sorunlarının neler olduğuna, seçildiğinde ilk olarak nelere el atacağına da değinen CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Barış Eroğlu, Aliağa’da en önemli sorunun planlama olduğunu vurguladı. Bunu daha önceleri de çok defa dile getirdiğini söyleyen Eroğlu, “Hâlâ 1984 yılından kalma bir planla gidiyoruz. 1984 yılının gereksinimleri ile 2019’un gereksinimleri tabii ki aynı olamaz. Planlama ile ilgili acilen ciddi bir çalışma yapılmalı. Ben Aliağa’nın önümüzdeki 50-60 yıllık planlama ihtiyacını belediye başkanı olmam halinde çözeceğim.” diye konuştu.

“PLANLAMALAR HIZLI BİR BİÇİMDE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Bir sanayi ve işçi kenti olan Aliağa’nın her geçen gün nüfusunun arttığını, ancak planlı alanlarla ilgili soruna el atılmadığını ifade eden Barış Eroğlu, “Birkaç örnek vermek gerekirse, Aliağa’ya otel yapmak isteyen bir kişi gelip, ben otel yapmak istiyorum dediğinde, biz ona otel yapmak için uygun olan yerler şuralar, buraya otel yapabilirsiniz diyemiyoruz. Geçen yıl ilçemize birkaç özel okul yatırımı yapıldı. Sağolsunlar, onlara da çok teşekkür ediyoruz Aliağamız adına. Fakat dikkat ediyorsanız mahalle aralarında, binaların aralarında, çok fazla sosyal donatı alanları olmayan yapılar. Okullar için de planlanan alanlar yok. Yaz mevsiminde düğünlerimizi çay bahçelerinde yapıyoruz. Biz sosyal belediyecilik eliyle, uygun maliyetlerde insanların düğün yapabileceği alanları planlamalıyız, yapmalıyız. Bu konuda yatırım yapmak isteyenleri de teşvik etmeliyiz. Planlama demek sadece betonarme binalar dikmek anlamına gelmez. Yeşil alanlar, sosyal donatı alanları da bu planlamaların kapsamına girer. Hızla gelişen ilçemizin planlamalarını da hızlı bir biçimde hayata geçirmeliyiz.” dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler