131019098
28 Ocak 2021, Perşembe

OĞUZHAN: “HAKLARINDA İŞLEM YAPILMALI”

21 Ağustos 2020, Cuma 06:55

     


CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, AK Parti İlçe Başkanlığı’nın ilçede düzenlediği istişare toplantısına devlet memurlarının katılımına tepki gösteren bir açıklama yaptı.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, AK Parti Aliağa İlçe Başkanlığı’nın ilçede düzenlediği bir toplantıya kurum müdürlerinin ve memurların katılmasına tepki gösterdi. Oğuzhan, AK Parti Aliağa İlçe Başkanlığı’nın kendisini adeta valilik, kaymakamlık yerine koyarak yaptığı siyasi bir çalışmaya devletin emniyet, sağlık, milli eğitim, nüfus müdürlerini ve başhekimini dahil etmesinin, Türkiye’de tek adam yönetimi ve parti devleti kurulmak istenmesinin en skandal örneğini ortaya koyduğunu söyledi.

“AK Parti’nin emir eri gibi çalışamazlar”

Toplantıya katılan memurların bu siyasi çalışmaya kendi istekleri ile katılmışlarsa derhal haklarında soruşturma başlatılması gerektiğini ifade eden Oğuzhan, “AK Parti Aliağa İlçe Başkanlığınca partinin oyunu arttırmak, siyasi propagandasını yapmak için düzenlenen bu çalışmada belediye başkanı dışındaki devletin memurlarının ne işi vardır. Bu memurlar bu siyasi çalışmaya kendi istekleri ile katılmışlarsa derhal haklarında soruşturma başlatılmalı ve ilgili devlet memurluğu yasalarına göre haklarında işlem yapılmalıdır. Millet o memurların parasını AK Parti’nin reklamı yapılsın, devletin memuru siyasi partilerin propaganda çalışmalarına katılsın diye ödememektedir. Liyakat sahibi, görevi Aliağa halkına ve ülkesine hizmet etmek olan hiçbir devlet memuru, AK Parti’nin emir eri gibi çalışamaz ve siyasi bir çalışmada parti üyesi gibi boy gösteremez.” Dedi.

“Gönüllü olarak katılmadıklarına inanıyoruz”

Eğer adı geçen müdürler ve memurlar, AK Parti Aliağa İlçe Başkanlığı’nın zorlaması ve mecbur bırakmasıyla, bir baskı sonucu bu siyasi çalışmaya katıldıysalar da bunu yürekli bir şekilde halkla paylaşmak zorunda olduklarını söyleyen CHP İlçe Başkanı Oğuzhan, “Bu durumda da memurlarımıza baskı yapan, AK Parti’nin toplantılarına katılmak zorunda bırakanlar hakkında savcılar derhal gereğini yapmalıdır. Hiç kimse kalkıp da, muhtarlar veya istişare toplantısı adı altında yapılan siyasi çalışmanın Aliağa için yapıldığı, onun için de ilgili memurların katıldığı hikayesini anlatmasın. Bu siyasi çalışma AK Parti’nin propagandası için yapılmıştır. Bizler inanıyoruz ki o toplantıya katılan hiçbir müdür ve devlet memuru bu toplantıya gönüllü olarak katılmamış ve siyasi bir partinin organizasyonunda propaganda malzemesi olarak kullanılmaktan memnun kalmamıştır. Bu yaşadığımız AK Parti’nin artık sonu gelen iktidarını, aklı sıra devlet imkanları ve temsilcileriyle poz vererek kurtarma çabasından başka bir şey değildir.” diye konuştu.

“Biz yapsak hain ilan ederlerdi”

“Eğer benzer bir organizasyona CHP olarak bizler imza atsak ve bu çalışmamıza da devlet memurları katılım sağlasaydı, AK Parti en yetkili ağızdan edilmeyecek hakaretleri sıralar ve toplantımıza katılan tüm memurları görevden alır, hatta hain ilan ederdi.” Diyen CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Ne mutlu ki, Aliağa halkı AK Parti’nin parti devleti ve tek adam iktidarı hayallerini ve her alanda olduğu gibi devlet memurlarına uygulanan baskıyı görmektedir. Bu türden devlet adabı ve siyaset etiği ile bağdaşmayan hareketler aynı zamanda AK Parti’nin sonunu getiren hareketlerdir. Aliağa’da devlet kurumlarının siyasallaştırılmasına, memurların siyasete alet edilmesine, Aliağa halkı ile birlikte izin vermeyeceğiz. AK Parti Aliağa İlçe Başkanlığını Aliağa halkından ve işlerinden alı koyduğu tüm devlet memurlarından özür dilemeye çağırıyor ve bu türden parti devleti uygulamalarını tekrarlamamaları için uyarıyoruz.”

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler