21 Nisan 2018, Cumartesi

ÖZLÜ: “SİSTEM KRİZ ÜRETMEMELİ”

24 Mart 2017, Cuma 07:04

     


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Aliağa’ya geldi. Bakan Özlü, ilk olarak Aliağa Ticaret Odası’nda sanayici, iş adamları ve vatandaşlarla buluştu. Oda yöneticileri ile basına kapalı oturumda bölgenin sorunları ile sanayici ve iş adamlarının isteklerini dinleyen Faruk Özlü, daha sonra Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Toplantı Salonu’nda vatandaşlarla bir araya geldi. Toplantının açılış konuşmasını yapan ALTO Başkanı Adnan Saka, Aliağa’nın çok özel bir yer olduğunu belirterek, bölgedeki yatırımlara ve sıkıntılarına değindi. Daha sonra söz alan İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise İzmir’in Türkiye’nin en güzel ve önemli illerinden biri olduğunu belirterek “Bu ana kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak yatırımlarla İzmir’in güzel ilçesi Aliağa ekonomi ve ticaret merkezi olarak çok daha iyi yerlere gelecek inşallah.” dedi. Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan da İzmir denilince, çalıştırdığı insan sayısı ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ödediği vergi açısından düşünüldüğü zaman Torbalı ve Aliağa’nın akla geldiğini söyleyerek “Türkiye sınırları içinde 50 milyon ton yük kapasiteli başka liman yok. Bir tek Aliağa var. Tek başına 3500 mw enerji üreten bir ilçedeyiz. Çeşitli bakanlar görmüşsünüzdür ama, ben de sayın bakanımızla birlikte çok sıkı çalışma içindeyim. Burada Aliağa’nın sorunlarının çözümü için anahtar noktasında sayın bakanımız duruyor.” şeklinde konuştu.

460 BİN KOBİ’YE 11 MİLYAR LİRA KREDİ

Ak Parti Düzce Milletvekili ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Aliağa’nın İzmir ve Türkiye için öneminden bahsederek başladığı konuşmasında iş dünyası, sanayici ve esnafı dinlemenin doğru karar alıp doğru işler yapmak için gerekli olduğunu vurguladı. Bakan Özlü “Sizler sahada olan insanlarsınız. Sahanın sıkıntılarını, aksayan taraflarını ve bunların muhtemel çözüm önerilerini biz sizlerden alacağız. Sizlerden aldığımız verilerle formülasyon geliştirerek çözümler üreteceğiz. Yılın son çeyreğinden itibaren ekonomiyi canlandırmak için bir çok tedbiri hayata geçirdik. Sizler finansman sıkıntısı var dediniz, biz de KOSGEB aracılığıyla sıfır faizli kredi uygulamasını başlattık. Bu kredilerde bize zaman zaman bankaların yavaş çalıştığı gibi şikayetler geliyor. Bunların hepsinin tedbirini aldık. 462 bin 167 KOBİ bu krediden istifade edecek, kimsenin şüphesi olmasın. Bu güne kadar 100 bine yakın KOBİ bu krediden istifade etti. Kredileri onaylandı, 30 bini parasını aldı, diğerleri de alacak. İlk defa 11 milyar lira değerinde bir krediyi 460 bin KOBİ’ye veriyoruz. Bankalar da KOSGEB de bu konuda yeni. KOSGEB’in bu güne kadar verdiği kredilerin toplamı 3.5 milyar liradır. Son iki ayda ise 11 milyar lira kredi veriyoruz. Bunu KOBİ ile buluşturmak biraz zaman alıyor ama herkes müsterih olsun. Şartları sağlayan herkes bu krediden istifade edecek. 10 Nisan tarihine kadar kredi kullanacak olan KOBİ’lerin hepsinin işlemlerini tamamlamayı hedefliyoruz. Sizler piyasada durgunluk var dediniz, bizler hemen konutta, mobilyada ve beyaz eşyada vergi indirimi getirdik. Bunun neticesinde Şubat ayında beyaz eşya satışları % 30 artış gösterdi. İş dünyamızla aramızdaki uyum ve işbirliğini sürdürme noktasında tam bir kararlılık içerisindeyiz.” dedi.

Ak Parti hükümeti ile iş dünyası arasındaki uyumlu çalışmaya da vurgu yapan Bakan Özlü “2002’den sonra elde edilen başarının sırrı, iş dünyası ile aramızdaki uyumdan kaynaklanmakta. Hükümet yatırımı, ticaresi artırmak için gerekli adımları atıyor, esnafımız da bu fırsatları hakkıyla değerlendiriyor. Bundan sonra da böyle olacak. Bizim temel görevimiz işimizi ve aşımızı büyütmek, üretmek olacak. Ancak üretime teknoloji katacağız. Her bir ekonomi yazarı diyor ki ‘bizler katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz’. Bu ürünlerin temelinde teknoloji var. ABD ihraç ettiği her bir cep telefonda kg. başına 750 dolar kazanç sağlıyor. Bizim ihraç ürünlerinin katma değeri kg. başına 1.5 dolar. Yükte hafif pahada ağır ürünler yaparsak katma değeri yüksek ürünler yapmış olacağız. İşin özü budur.” dedi.

“İZMİR BÜYÜK POTANSİYEL”

İzmir için yakın gelecekteki plan ve projelere de değinen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “İzmir için özel çalışmalar yapıyoruz. İzmir’i Türkiye’nin teknoloji üssü yapmak istiyoruz. İnşallah bunları sizlerle de yakın zamanda paylaşacağız. Teknoloji üretmeyen bir Türkiye’nin geleceği olamaz. Bizim petrol kuyumuz yok, doğal gaz yataklarımız, altın madenlerimiz yok. Sattığımız belli aldığımız belli. İthalatımız ile ihracatımız arasında 60 küsür milyar dolar fark var. Bu farkı kapatmanın tek yolu teknoloji üretmektir. Bunun için de İzmir büyük bir potansiyel taşıyor. İklimi, insan yapısı ve dünyaya açıklığını değerlendirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İTALYA ÜÇ KAT PAHALIYA SAHABİLİYOR

Üretimde markalaşmaya ihtiyaç olduğuna değinen bakan Faruk Özlü “Türkiye’nin marka değeri olan şirketlere ihtiyacı var. İtalya bizimle aynı kalitede ürettiği bir gömleği bizden üç kat pahalıya satabiliyor. Fark sadece markadan geliyor. Bizim de üretimi bu noktaya sürüklememiz gerekiyor. Hükümet olarak bunun için yoğun gayret sarfediyoruz. İnsallah bu çalışmaların semerelerini toplamaya da başlayacağız.” dedi.

“MEVCUT SİSTEMDE SİYASİ İSTİKRAR SAĞLANAMAZ”

16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği halk oylamasına da değinen Bakan Özlü “Yenilenmeden büyüme olmaz, gelişme olmaz. Bir sistem var Türkiye’de ve bizim hedefimiz 16 Nisan’da bunu yenilemektir. Mevcut sistemde siyasi istikrarın sağlanması zor ve insanların önünü görebileceği bir siyasi yapıya ihtiyaç var. Siyasi istikrarın ekonomik istikrara dönebileceği bir sistemin 16 Nisan’dan sonra hayata geçeceğini ifade etmek istiyorum. İstikrarı kişiler değil, sistemin bizatihi kendisi sağlamalı. Sistem kriz üretmemeli. Sistem ülkenin kalkınmasının ve üretmesinin önünde bir engel olmamalı.” dedi.

Konuşmasının ardından katılımcılarla birlikte basına kapalı soru-cevap kısmında bölge sanayici ve işadamlarının istek ve sorunlarını dinleyerek cevaplayan bakan Özlü, daha sonra Aliağa Merkez’deki İzmir Caddesi’nde esnaf ziyaretlerinde bulundu. İkindi namazını müteakiben Merkez Camii’nde kılınan bir cenaze namazına da katılan bakan, son olarak Ak Parti Aliağa İlçe Teşkilatı’na geçerek ziyaretini sonlandırdı. (BÜLENT PINARBAŞI) 
Son Eklenen Haberler