CHP’Lİ SINDIR:"UÇURUMUN KENARINDAN DÖNDÜK"

28 Temmuz 2016, Perşembe 06:00

     


Gölbaşı Polis Özel Harekat Merkezi ziyareti sonrası açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, “Darbe Girişimine karşı milletimizin direnişi, vatansever subaylarımız ve polislerimizin özverisi sayesinde uçurumun kenarından döndük” dedi.

15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı verilen mücadeleye dikkat çeken Sındır, Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit olan 50 polisi anarken, "Bugün, Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu başkanlığında şehitlerimizin manevi huzurlarında saygımızı sunmaya geldik. Bombalanan yerlere karanfil bıraktık. Ülkemiz ve demokrasimiz için canlarını feda eden bu kardeşlerimiz aynı zamanda milli iradenin gasp edilmesine canlarını siper ederek engel oldular. Bu vesile ile onları bir kere daha rahmet ve şükranla anıyoruz. Onlar kahramanlıkları ile demokrasi tarihimizin sayfalarında, milletimizin kalbinde unutulmaz yerlerini aldılar” diye konuştu.

"HESABINI HUKUK SORACAKTIR"

Ülkelerin bağımsızlığı ve milletlerin güvenliği söz konusu olduğunda her türlü görüş ayrılığının anlamsız olduğunu belirten CHP’li Sındır, “Ülkemiz 15 Temmuz gecesi çok büyük bir felaketin eşiğinden döndü. Devlet kadrolarında yuvalanmış FETÖ darbeci çete üyeleri ülkemizi büyük bir kaosa sürükleyecek bir kalkışma ile başta yüce milletimizi ve onun tüm kurumlarını hedef aldılar. Millet iradesinin tecelli ettiği, demokrasinin mabedi TBMM’ye saldırdılar. Yurttaşlarımızı acımasızca katlettiler. Milletimizin direnişi, vatansever subaylarımız ve polislerimiz sayesinde uçurumun kenarından döndük. Bugün artık yaralarımızı sarma ve bunun muhasebesini yapma zamanıdır. Devlet yönetiminde liyakate aykırı yapılan, iş ve işlemelerin sonucu olduğu aşikar olan bu felaketin bir daha tekrarlanmaması için kamu yönetiminde ve devlet kademelerinde liyakati, hak edeni öne çıkaran bir düzenleme yapma esastır. Bunun hesabı asil milletimiz önünde hukukun ilkelerinden asla ayrılmadan mutlaka sorulacaktır.”

"HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR"

Her koşulda cumhuriyete sahip çıkacaklarını ve özgürlükçü demokrasi mücadelesini sürdüreceklerini belirten Sındır, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu zor dönemde vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı korumaktan geri durmayacağız. Demokratik parlamenter sistemimizin daha sağlam temellerde çalışması ve her türlü darbeye karşı hazırlıklı olmak için hepimize görev düşüyor. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor günleri el birliği içinde atlatacağımızdan kuşku duymuyorum. Yeter ki, birlik içinde, özgür biçimde bir Türkiye özleminde olalım. Hiçbir çete ya da örgüt milletimizin birliği ve demokrasi bilinci karşısında başarıya ulaşamayacaktır. Biz, milli mücadele sonucunda Mustafa Kemal Atatürk’ün ve arkadaşlarının, ülkemizi bin bir zorluklarla kurduğunun bilincinde oldukça ve bu tarihi sorumluluğu unutmadıkça hiçbir hain eylem amacına ulaşamayacaktır.” (EMEL OTURAK)