21 Nisan 2018, Cumartesi

CHP’Lİ YİĞİT, “ORTAK PAYDAMIZ DEMOKRASİ"

30 Temmuz 2016, Cumartesi 06:00

     


CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulu’nda maddeler üzerinde söz alarak gündeme dair yaptığı konuşmada “Hepimizin ortak paydası, demokrasidir” dedi.

Yiğit, söz konusu tasarının 13, 20 ve 28 inci maddelerinde yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili “Herkesin şapkasını önüne koyarak özeleştiri yapması gerektiğine” vurgu yaptı. CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısıyla ilgili CHP grubu adına yaptığı konuşmalarda 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak “Ne mutlu ki hepimizin ortak paydasının demokrasi olduğu bir kez daha ortaya çıktı” dedi. Yiğit, yaşanılan süreçle ilgili herkesin özeleştiri yapması ve yürütülen süreçle ilgili hassas davranılması konusunda da hükümete çağrıda bulundu.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ"

Tasarının 13, 20 ve 28'inci maddelerinde konuşan Ali Yiğit, düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerinin yanı sıra gündeme dair şunları söyledi: “Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Çünkü ülkemizin geleceğiyle ilgili her vicdan sahibi yurtsever insanın yüreğinde çok derin kaygılar, korkular ve endişeler yatmaktadır. Gerçekten ülkemiz, tarihinin en ağır, en vahim tehditlerinden birisini atlatmıştır. Hiç şüphesiz geçmişte de büyük sıkıntılar yaşanmıştır. Ama bu sorunlar, bu sıkıntılar, bugün içerde ve dışarda yaşamakta olduğumuz derin kırılma karşısında hiçbir anlam taşımamaktadır. Bunda, 14 yıldır tek başına iktidarda olan AKP’nin olduğu kadar, özellikle 1980 darbesinden sonra izlenen politikaların da büyük etkisi vardır." dedi.

"ÜLKE OLARAK DARBELERDEN ÇOK ÇEKTİK"

Her darbenin ülkeyi ve demokrasiyi en az 20 yıl geriye götürdüğünü belirten Yiğit, "Darbeler, toplumu böldü, ayrıştırdı, birlikte yaşama iradesini ortadan kaldırdı. Artık, bu toplumun yeni bir darbeye tahammülü kalmadı. İşte bunun içindir ki, yeter “Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir” dedi. Meydanlara indi. Demokrasinin hepimizin ortak paydası olduğu bir kez daha tarihe not düşüldü. Bizler de milletin temsilcileri olarak, onların gösterdiği bu iradenin gereğini yerine getirmek zorundayız. Onun için, bütün farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp, hiçbir komplekse kapılmadan kendi hesaplaşmamızı yapacağız. Bu bizi eksiltmez, küçültmez. Tam tersine daha da olgunlaştırır, büyütür." diye konuştu.

"SÜREÇ HASSAS BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMELİDİR"

Önceliği demokrasiyi bütün kurum ve kurallarıyla yaşatmak, hatta daha da geliştirmek olması gerektiğine vurgu yapan Yiğit sözlerini şu cümlelerle tamamladı, "Bize düşen öncelikle özgürlük, eşitlik ve adaletin önündeki engelleri kaldırmaktır. Ancak şu anda tam tersi uygulamalar içinde olduğumuzu görüyorum. Yaratılan ortam, bütün insanlarda tedirginlik uyandırmaktadır. Bu konuda ülkemizin birçok yerinde haksızlıklar yapıldığına dair duyumlar alıyoruz. Oysa bu sürecin çok hassas bir şekilde yürütülmesi, devletin zirvesinde ve parlamentoda oluşturulan hoşgörü ve anlayışın uygulamalara da yansıması gerekir. Bu konuda hükümeti daha duyarlı olmaya davet ediyorum.” (EMEL OTURAK)  
Son Eklenen Haberler