20 Ağustos 2019, Salı

TUNÇ SOYER'E ALİAĞA İLÇEMİZE İLİŞKİN ÜÇ ÖNERİ...

28 Şubat 2019, Perşembe

     


Ahmet Tuncay KARAÇORLU

TUNÇ SOYER'E ALİAĞA İLÇEMİZE İLİŞKİN ÜÇ ÖNERİ...

''ZEYTİNLİ PARKIMIZ'DA PLAN KARARLARI ALINARAK ÖNCEKİ YEŞİL ALAN KARARLARI UYGULANMALI, PARKIN İÇERİSİNDEN DAYATMAYLA GEÇİRİLEN TAŞIT YOLU KALDIRILMALIDIR''

"ALİAĞA ARKEOLOJİ MÜZEMİZ GECİKMEDEN ÇOCUKLARIMIZA VE HALKA AÇILMALIDIR!"

''İSKELE MEYDANIMIZDA AĞAÇLARIYLA BİRLİKTE KÜLTÜR MİRASLARIMIZ

KORUNARAK VAROLAN KORUMA PLANI HAYATA GEÇİRİLMELİDİR!''

İzmir ili, Aliağa ilçesi sınırları içerisinde yer alan, Aliağa Belediyesi, kazı ekibi ve Kültür Bakanlığı’nın denetiminde ve sorumluluğunda da olan, “Aliağa Kyme Arkeoloji Müzesi”nin ve kazıevi deposunun yer aldığı bina 23 Şubat 2015 tarihinde yasalarımıza aykırı bir biçimde yıkımı gerçekleştirilmek istenmişti.

Müzede yer alan kazıevi deposunda bulunan eserlerin boşaltılıp ardından yıkılmak istenmesi, Aliağa Arkeoloji Müzesi’ni Koruma ve Yaşatma Hareketi ve duyarlı yurttaşların girişimleriyle bakanlıkça durdurulmak zorunda kalınmıştı.

Aliağa Belediyesi tarafından gerçekleştirilmek istenen bu yıkım girişimine gerekçe olarak gösterilen müzenin yapısal dayanıksızlığı, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce yapılan incelemeler sonucu asılsız olduğu ortaya çıkmış, bununla birlikte; daha önce bu amaçla belediyece hazırlatılan incelemenin ve raporun geçersiz ve gerçekleri yansıtmadığı da ortaya çıkmıştı.

Bunun yanı sıra; Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü teknik ekiplerince yapılan bir başka incelemede de belediyenin ve bilimsel gerçekleri yansıtmayan raporu hazırlayan ilgili şirketin müze binasının taşıyıcı yapılarını tahrip ettikleri ortaya çıkmıştı. Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü teknik ekiplerince yapılan inceleme raporunda belirtilen bir başka vurgu da, arkeoloji müzesinin taşıyıcı düzeninin çok dayanıklı olduğu ve kuvvetli bir yapısal özelliğe sahip olduğudur.

Ancak tüm bu süreçlerin sonucunda belediyenin ve ilgili inşaat şirketinin verdiği hasarların hızla onarılacağına ilişkin Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce verilen bilginin gereği olan hiçbir karar ve uygulama hala görülmemektedir. Binanın bu anlamda tekrar bakımsızlığa terk edilmiş olması, hiçbir güvenlik tedbirinin alınmamış olması, binanın projesinde yer alan ve uluslararası bir antlaşmayla bağıtlanmış bulunan müze sergi alanının da henüz tamamlanmamış olması, “Aliağa Arkeoloji Müzesi”nin hala Aliağa halkına ve milli eğitim alanına ve ülkemiz hizmetine sunulamamasına neden olmaktadır.

Bu amaçla; bu konuda gerekli incelemelerin yapılması görevli ve sorumluların görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda ve müzemizin bu eğitim ve öğretim dönemine yetiştirilerek, tüm ekip ve mekan donanımlarıyla ülkemizin hizmetine açılmalıdır.

"ALİAĞA ARKEOLOJİ MÜZEMİZ HEMEN AÇILSIN!"

Aliağa Belediyesi’nin 15 yıldır sahip çıkmadığı müzemize,

Aliağa halkı çocukları için sahip çıkacak!

Aliağa Zeytinli Parkı-Kyme Arkeoloji Müzesini- İskele Meydanını Koruma ve Yaşatma Girişimi adına

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü

Ahmet Tuncay KARAÇORLUYazarın Tüm Yazıları
TUNÇ SOYER'E ALİAĞA İLÇEMİZE İLİŞKİN ÜÇ ÖNERİ... 28 Şubat 2019, Perşembe