131019098
25 Eylül 2020, Cuma

KKPS: "KİBRİT KUTUSU PEYNİR SENDROMU"

11 Kasım 2016, Cuma

     


Başak ONAT

Bu hafta çok çok temel sorunlardan birini ele almak istedim. KKPS: Yani "kibrit kutusu peynir sendromu". Bana gelen hemen her danışanım, diyet listelerinin tek düzeliğinden yakınıyor. Bir kibrit kutusu peynir ile başlayan listeleri neredeyse ezberlediğinden bahsediyor. Başka bir şeyler yapamaz mıyım diye soruyor.

Bu soruların cevabı hem EVET, hem de HAYIR!

İlk önce kötü haberi verelim, adettendir. Biz diyetisyenler, diyeti hazırlarken yaşınıza, boyunuza, kilonuza, cinsiyetinize, sağlık durumunuza, yeme alışkanlıklarınıza ve daha birçok kişisel bilginize bakarız. Bütün bu ilgiler ışığında gerekli sayısal hesaplamaları yapar, sizin için uygun bir kalori belirleriz. Buraya kadar olan kısma çoğunlukla aşinasınız. Ama yaptığımız şey yalnızca uygun kaloriyi hesaplamak değildir. Aynı zamanda sizler için uygun karbonhidrat, protein ve yağ oranlarını da hesaplarız. Hesaplarız ki kilo verme süreciniz yağ kaybı şeklinde gelişsin ve sağlıklı beslenme örüntünüz sizi diyabet, hiperlipidemi, yüksek kolesterol vb. durumlardan koruyucu bir görev görsün. İşte bu yüzdendir ki o tam buğday ekmeği ve kibrit kutusu peyniri bir şekilde tüketmek durumundayız.

Şimdi de iyi habere gelelim. Konunun özü çeşitlilik. Ve diyet yaparken sıkılmamanın yolu bir diyetisyenle besinleri tanımak, hangi besinlerin listenizde yazan hangi besin yerine, ne kadar tüketildiğini öğrenmek ve mutfakta olmayı sevmek.

Yazımı; klasik bir sabah kahvaltısını, değişim bilgilerinden faydalanarak, kalori ve besin ögesi içeriği eşit olan 4 farklı versiyonla yorumlayarak bitirdiğimde eminim ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Kahvaltı 1: Klasik kahvaltı

2 dilim tam buğday ekmeği

2 kibrit kutusu  beyaz peynir

5 adet zeytin

Bol yağsız söğüş

Kahvaltı 2: Pizza zamanı

Beyaz peynirlerimizi çatalla ezip içerisine sevdiğimiz yeşillikleri (benim favorim maydanoz ve dere otu) ilave ediyoruz. Üzerlerini domates, biber ve dilimlediğimiz 5 adet zeytinle süsleyip fırına veriyoruz. Yanında da şekersiz bir çay. Mis...

Kahvaltı 3: Lorlu ve cevizli krep

4 yemek kaşığı tam buğday unu, 1 küçük yumurta ve azar azar ilave ettiğimiz yarım çay bardağı kadar suyla krep hamuru haline getirelim. 1 çay kaşığı yağ ile yağladığımız kızgın tavamızda kreplerimizi önlü arkalı, hamurumuz bitene kadar pişirelim. 4 yemek kaşığı yağsız lor, taze nane, bir adet ceviz ve arzumuza göre baharatlarla oluşturduğumuz karışımla kreplerimizi dürüm haline getirelim. Yanında bol söğüşle tüketelim.

Kahvaltı 4: Diyetteyiz diye patates de mi yemeyelim?

1 küçük boy patates küp küp doğranır ve bir tatlı kaşığı yağ ile yağlanan tavada yumuşayana kadar kavrulur. Üzerine 1 adet yumurta kırılır. Bu arkadaşa en çok karabiber yakışır. Bitmedi... Yanında bir dilim ekmek ve bir kibrit kutusu peynir hakkınız da saklı. Patatesin glisemik indeksinden kaynaklanan çabuk acıktırma özelliğinin önüne geçmenin yolu ise söğüş miktarını 2 katına çıkarmak.

Bol çeşitli öğünler, neşeli sofralar dilerim.

 

Dyt. Başak ONAT

 Yazarın Tüm Yazıları
KKPS: "KİBRİT KUTUSU PEYNİR SENDROMU" 11 Kasım 2016, Cuma