131019098
1 Ekim 2020, Perşembe

NE KULLANIRSANIZ KULLANIN, ALİAĞA’YI KULLANMAYIN!..

9 Haziran 2017, Cuma

     


Bülent PINARBAŞI

Vay arkadaş...

Sen tek kelime bilgi vermeyeceksin, görüşme taleplerini reddedeceksin, röportaj isteklerini yok sayacaksın, sonra kalkıp üstüne bir de “CeHaPe’nin gazetesi” diye yaftalayacaksın.

Bu ne güzel dünyadır böyle; siz ne kullanıyorsunuz sayın Başkan?..

***

Başkanı ayrı yaftalar, kendini başkan zanneden “eşbaşkan” kıvamındaki gayrı resmi baş danışman ayrı hakaret eder.

Bunun da adına “siyaset” derler...

Kusura bakmayın beyler ama kimse yemiyor. Ancak etrafınıza topladığınız şakşakçı üç beş yandaşın “sen, ben, bizim oğlan” kıvamında oyalanmasıyla sosyal medyada kendinizi oyalıyorsunuz.

***

Hani o “CeHaPe gazetesi” diye yaftaladığınız yerlerde son iki ayda kaç tane CHP, kaç tane AKP, kaç tane MHP ve kaç tane belediye haberi çıkmış saydınız mı sayın başkan?

Zahmet etmeyin, ben söyleyeyim:

Son bir ay içinde CHP ile ilgili yaklaşık 10 haber yer alırken, Ak Parti ile ilgili sadece 5 haber yapmışız.

Bu süre zarfında sizin medya mensuplarından köşe bucak kaçırıp tanıtımını bile yapmadığınız, ancak son gün sosyal medya üzerinden duyurduğunuz etkinlik, açıklama ve haberlerinize dahi 20’nin üzerinde yer vermişiz. Bunların haricinde MHP ile ilgili de bir ay içinde 4 haber çıkarmışız.

Buna göre....

İşinize gelmeyen haberler yapınca mı CeHaPe gazetesi olunuyor, bilemedim.

Kusura bakmayın sayın Başkan, siz isteseniz de istemeseniz de, Aliağa’da yaptığınız güzel şeyleri nasıl kamuoyuna aktarıyorsak, çirkinlikleri ve olmaması gerekenleri de paylaşmaya ve duyurmaya devam edeceğiz.

***

Siz tenezzül etmiyorsunuz, Aliağa ile ilgilenmiyorsunuz ama bir ara danışmanlarınızdan birini gönderip partinizin ilçe başkanına da bir sordurun isterseniz. Ne zaman açıklama ya da haber yapılması istenmiş de geri çevrilmiş? Sonra bir daha sorun kaç kere “Abdurrahim Başkanım uzun zamandır sizden haber çıkmıyor, gündemi değerlendirelim” diye aranmış...

***

O CeHaPe’nin gazetesi mesela sizinle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından verilen soruşturma iznini haber yapmamış ama sizin yine Aliağa’yı pas geçerek İzmir merkezli bir medya organında yayınlanan konuyla ilgili açıklamanızı sayfalarına taşımış.

O CeHaPe’nin gazetesi, sosyal medya üzerinden yaptığınız açıklamaların hepsini, eksiksiz olarak, noktasına virgülüne dokunmadan yayınlamış.

***

Evet, Aliağa basınını sevmiyor olabilirsiniz. Ancak Aliağa’nın sorunlarını en iyi Aliağa medyası dile getirebilir. ‘Maraş Gündem’, ‘Osmaniye’nin Sesi’ gibi ilçemizden kilometrelerce uzakta yayınlattığınız ‘belediye bültenleri’ sadece sizin arşivinizde fazladan bir kaç sayfa yer kaplar, o kadar.

Sahi Sayın Acar; madem ki haber paylaşımı, bilgi aktarımı gibi bir niyetiniz yok, belediyeniz bünyesinde istihdam ettiğiniz basın danışmanı ne işe yarıyor? Basın birimindeki o kadar personel ne yapıyor?..

***

Bundan önce defalarca söyledik, davet ettik, yine tekrar ediyoruz: Ne zaman, hangi ortamda olursa olsun, kamuyu aydınlatmak istediğinizde, “benim çekinecek bir şeyim, cevaplayamayacağım soru yok” dediğinizde, bütün söylediklerinizi şimdiye kadar yaptığımız gibi, gazetemizde yayınlamaya hazırız.

Ha, sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, sorularımızı önceden ulaştıralım, ekibinizle oturun, kafa kafaya verip cevaplayın, o şekilde yayınlamaya da hazırız.

***

Gelelim “eşbaşkan” kıvamındaki gayrı resmi başdanışman efendiye...

***

Biz naçizane “güdümlü kalemşörler”e habercilik dersi vererek ufkumuzu açtığınız mesajı büyük bir beğeni ile okuduk. “Algı nasıl yaratılır”, “vatandaş nasıl aldatılır” gibi dersleri de aldık cebimize koyduk. Allah sizden bin kere razı olsun, şu mübarek Ramazan günlerinde selamımızı duamızı kabul eylesin...

***

Hamasetin dibine vurduğunuz, “biz bu yola kefenimizi giydik de çıktık” mesajı veren “asın gitsin” çıkışınız da gerçekten takdire şayan. Ama meraklanmayın, her ne kadar sayın Cumhurbaşkanımız 'getirin imzalayayım' dese de, henüz meclisimizden idamı geri getiren yasa çıkmadı; müsterih olunuz.

Demişsiniz ya “tek delikli kuruş haramı ispatlamayan şerefsizdir” diye; korkunuz yoksa niçin soruşturma iznini geri çevirmek için günlerdir çalmadığınız kapı bırakmadınız?

Bırakın, geri çekin Danıştay’a yaptığınız itirazı, yüce Türk adaleti önünde kim suçlu, kim müfteri, kimin alnı açık kiminki lekeli ortaya çıksın.

Ne güzel söylemişsiniz “Aliağa’ya katkı istedik” diye... Kendiniz için değil, Aliağa ve Aliağalı için istediyseniz; bunların hesabını da Aliağalılara vermekten zaten çekinmezsiniz. ‘Delikli kuruş’una kadar hesabını verir, göğsünüzü gere gere gezersiniz Aliağa sokaklarında...

***

Sayın eşbaşkanım, algıların efendisi gayrı resmi başdanışmanım;

Keşke o tebligatın paylaştığınız sayfasının tamamını koysaydınız sosyal medya hesabınıza...

Altını çizdiğiniz satırlar haricinde, yine aynı raporda “Ömer Niyazi İşlek ile Aliağa Belediyesi arasında akdedilen ve 18/03/2016-18/09/2016 tarihleri ile 18/09/2016-18/03/2017 tarihleri arasını kapsayan Hizmet Alımı Sözleşmesi’nde işin tanımının stratejik planın uygulanması ve takibi noktasında belediye başkanının vereceği yazılı veya sözlü talimatların raporlanması, değerlendirilmesi, takibi ve sonuçlarının başkana sunulması şeklinde yapıldığı, bu sözleşmenin ilgili şahsa resmi bir hüviyet kazandırmamakta olup, ilgilinin belediye işleyişine müdahale etmesine, belediyeyi ve belediye başkanını temsil etmesine, belediye ve belediye başkanı adına esnaf ve sanayicilerle görüşme yapmasına, onlardan yardım talep etmesine imkan tanımadığı, diğer taraftan, Ömer Niyazi İşlek’in 30/04/2014-18/03/2016 tarih aralığındaki dönemde, Aliağa Belediyesinde resmi ve özel hiçbir görevi olmamasına rağmen belediyede mesai yaptığı, esnaf ve sanayicilerle bizzat görüştüğü ya da bu görüşmelerde Belediye Başkanı Serkan Acar’a refakat ettiği, Aliağa belediyesinin sponsorlar aracılığı ile yaptığı/yaptırdığı yatırımların ağırlıklı olarak 2014-2016 yılları arasında gerçekleştirildiği düşünülecek olursa, Ömer Niyazi İşlek’in Hizmet Alımı Sözleşmesi kapsamında belediyeye hizmet sunduğu dönemden daha çok belediye ile resmi ve özel hiçbir bağlantısının olmadığı bir dönemde esnaf ve sanayicilerle bizzat görüştüğü veya bu görüşmelerde Belediye Başkanı Serkan Acar’a refakat ettiği, Ömer Niyazi İşlek’in 18/03/2016-18/09/2016 tarihleri ile 18/09/2016-18/03/2017 tarihleri arasını kapsayan Hizmet Alımı Sözleşmesi’nin geçerli olduğu tarih aralığında veya Aliağa belediyesi ile resmi ve özel hiçbir bağlantısının olmadığı 30/04/2014-18/03/2016 tarih aralığındaki dönemde Belediye Başkanı Danışmanı ünvanını ve nüfuzunu kullanması, bu ünvan altında, Aliağa belediyesini temsilen Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren esnaf ve sanayicilerle görüşmesi, onlara Belediyece yapılacak yatırımlar konusunda sunu ve tanıtım yapması, onlardan yardım talep etmesi, yapılan kimi görüşmelerde belediye başkanı Serkan Acar’a refakat etmesi, basında çıkan haberlere ve yaygın söylentilere rağmen ilgili şahsın pozisyonunda herhangi bir değişiklik olmaması durumunun Belediye Başkanı Serkan Acar’ın bilgisi, ilgisi ve etkili yönlendirmesi olmadan gerçekleşmesi ve devam etmesinin mümkün olmadığı, diğer taraftan Antalya nüfusuna kayıtlı olup 2014 yılına kadar Aliağa ile bir bağı olmayan Ömer Niyazi İşlek’in bedelsiz olarak belediyeye 30/04/2014-18/03/2016 tarih aralığında danışmanlık hizmeti sunması ile kendi beyanlarına göre lise mezunu olan bu şahsın Aliağa Belediyesi Stratejik Planının icrasına, takibine ve raporlanmasına dönük ne gibi katkıları olacağı hususunun da dikkate alınması gerektiği...” şeklindeki ifadelerin yer aldığını da belirtseydiniz, kamuoyundan saklıyormuş gibi bir konuma düşmezdiniz...

***

Aslına bakarsanız, bizim daha en başında, köşe yazılarımızda defalarca yazdığımız şekilde, sizin herhangi bir imza yetkinizin ve sorumluluğunuzun olmaması nedeniyle yırtacağınız ve kabağın doğrudan Serkan Acar’ın başına patlayacağı da yine aynı raporda yer alan “Ömer Niyazi İşlek adındaki şahsın yetkisiz olarak Aliağa Belediyesini ve Aliağa Belediye Başkanını temsil etmesini, belediye adına ilçedeki işadamları ve sanayiciler ile görüşmeler yapıp bağış talep etmesini, Belediye tüzel kişiliğinin nüfuzunu ve belediye imkanlarını kullanmasını sağlayan veya göz yuman Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın sorumlu tutulması gerektiği...” cümleleriyle ayan beyan ortadadır.

***

Yani içiniz rahat olsun sayın İşlek, sizi ne asacaklar, ne ceza verecekler... Bu güne kadar yaptığınız ne varsa hepsi yanınıza kar kalacak.

Tek tesellimiz, selam ve dua ile aldığınız bu kadar ah ve vebalin Allah katında mutlaka karşılığı olacağına inancımızdır.

***

Sayın Başkan, sayın eşbaşkan;

Son zamanlarda takındığınız tavırdan da anlaşılmaktadır ki, kaostan beslenmek niyetindesiniz. Siz birilerine hakaret edeceksiniz, birileri o hakaretlere aynı şekilde karşılık verecek ve sonrasında ‘mağdur edebiyatı’ ile mazlumu oynayacaksınız.

Yok öyle yağma...

Sarfettiğiniz her kelimenin, her mesajın hukuki karşılığı olacak elbette. Ancak seviyeyi ne kadar aşağı çekmeye çalışırsanız çalışın, bu oyununuza düşecek kimseyi bulamayacaksınız.

Her şey ortaya çıktığında mağlubiyetinize mağduriyet kılıfı uyduramayacaksınız.

 Yazarın Tüm Yazıları
EMNİYET MÜDÜRÜ 3 Mayıs 2018, Perşembe
ARMUTUN SAPI, ÜZÜMÜN ÇÖPÜ, İZMİR’İN ÜVEY İLÇESİ... 24 Nisan 2018, Salı
ALİ BABANIN ÇİFTLİKBANK’I VAR... 16 Mart 2018, Cuma
SAHİPSİZ KENTİN TALİHSİZ SAKİNLERİ!.. 26 Şubat 2018, Pazartesi
VURULMAK... UNUTULMAK... 24 Ocak 2018, Çarşamba
BİR ADAM VARDI... 18 Aralık 2017, Pazartesi
RAKİPSİZ SEÇİMDE ÜÇTE BİR KAYIP... 12 Aralık 2017, Salı
KURUMLAR ARASI İLETİŞİM YOKSA, KURUMLAR ÜSTÜ İLETİŞİM OLAMAZ MI?.. 15 Kasım 2017, Çarşamba
HERKESİN BAŞKANI OLUNUR DA, HER YERİN BAŞKANI OLUNABİLİR Mİ? 22 Eylül 2017, Cuma
ASIL SUÇLU KİM? 16 Eylül 2017, Cumartesi
BAŞINIZA BİR İŞ AÇIN LÜTFEN!.. 11 Eylül 2017, Pazartesi
ALİAĞA’NIN KAYBI, AĞRI’NIN KAZANIMI... 27 Temmuz 2017, Perşembe
GÜN, DEM... 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Yanıyoruz 24 yıldır 3 Temmuz 2017, Pazartesi
NE KULLANIRSANIZ KULLANIN, ALİAĞA’YI KULLANMAYIN!.. 9 Haziran 2017, Cuma
Pek muhterem ‘Eşbaşkan’... 12 Mayıs 2017, Cuma
SEVİYE SİZSİNİZ!.. 6 Mayıs 2017, Cumartesi
ACAR HEDEF GÖSTERİRSE... 29 Nisan 2017, Cumartesi
YOL 27 Nisan 2017, Perşembe
TAKKE DÜŞTÜ, BAKALIM KEL GÖRÜNECEK Mİ? 19 Nisan 2017, Çarşamba
“HAVET” GÜZEL, KUŞLAR ÖTÜYOR... 24 Mart 2017, Cuma
BAŞKAN “HAVET” DESİN, SİZ “HAYIR” ANLAYIN... 7 Mart 2017, Salı
SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL, SORSAM CEVAP YOK!.. 6 Mart 2017, Pazartesi
“PSİKOLOJİK ANALİZ YAZISI”NIN ANALİZİ... 23 Şubat 2017, Perşembe
EVET Mİ HAYIR MI SAYIN ACAR BAŞKAN? 17 Şubat 2017, Cuma
KESTANE KEBAP, ARACISIZ CEVAP... 10 Şubat 2017, Cuma
“BAŞIMA BİR İŞ GELMEYECEKSE” SORULARI... 4 Şubat 2017, Cumartesi
KIRK AKILLI ARANIYOR... 30 Ocak 2017, Pazartesi
GAYRİ RESMİ “EŞBAŞKAN” 26 Ocak 2017, Perşembe
GÜVEN 7 Ocak 2017, Cumartesi
SOSYAL MEDYA AKBABALARI 26 Aralık 2016, Pazartesi
HALKIN MECLİSİ-BELEDİYENİN MECLİSİ 8 Aralık 2016, Perşembe
İSTİRHAMIMDIR!.. 5 Aralık 2016, Pazartesi
ALİAĞA NASIL KAZANILIR, ALİAĞALI NASIL KAZANIR? 16 Kasım 2016, Çarşamba
“GAZETE”CİLİK... 2 Kasım 2016, Çarşamba
DENİZDE KUM, ALİAĞA’DA SPONSOR... 17 Ekim 2016, Pazartesi
İKİNCİ “BAŞDANIŞMAN” DÖNEMİ... 5 Ekim 2016, Çarşamba
ALİAĞA’NIN GÜNAH KEÇİSİ 22 Eylül 2016, Perşembe
FETÖNÜN EN BÜYÜK MAĞDURU: ÇOCUKLAR!.. 9 Eylül 2016, Cuma
AYTUĞ, SEMİH, EDA, UMUT, ŞAHİN VE DİĞERLERİ... 31 Ağustos 2016, Çarşamba
ÇÖZÜM “SAVAŞ”TA... 27 Ağustos 2016, Cumartesi
‘DÜZEN’Lİ SİYASET 17 Ağustos 2016, Çarşamba
NE KARİNESİYDİ? 16 Ağustos 2016, Salı
KARGAYA KILAVUZ OLMAK... 8 Ağustos 2016, Pazartesi
BULANIK SUDA CEMAATCİ AVLAMAK... 4 Ağustos 2016, Perşembe
ÖLÜMÜ GÖRDÜK DİYE SITMAYA RAZI MI OLALIM? 22 Temmuz 2016, Cuma
SEBEBİ SİZ YARATTINIZ, YOK ETMEK SİZİN ELİNİZDE... 21 Temmuz 2016, Perşembe
İHANET... KİM TARAFINDAN, KİME? 19 Temmuz 2016, Salı
ÖFKELİYİZ 16 Temmuz 2016, Cumartesi
GÜVEN 14 Temmuz 2016, Perşembe
VATANDAŞ OLMA KRİTERLERİ 12 Temmuz 2016, Salı
BANA ‘BARIŞ’IN RESMİNİ ÇİZ USTA!.. 11 Temmuz 2016, Pazartesi
23 YIL ÖNCE... 2 Temmuz 2016, Cumartesi
VATANIN BAĞRINA TERÖR DAYAMIŞ HANÇERİNİ... 1 Temmuz 2016, Cuma
İYİ KONUŞAMIYORSANIZ SUSUN BE MÜBAREKLER... 24 Haziran 2016, Cuma
BAK BEYİM!.. 17 Haziran 2016, Cuma
SERİ... 14 Haziran 2016, Salı
BUMERANG 11 Haziran 2016, Cumartesi
GERÇEK GÖREVİNİZİN FARKINA VARIN!.. 9 Haziran 2016, Perşembe
“YARIM” POLİTİKA... 8 Haziran 2016, Çarşamba
ŞU BİZİM ERMENİ MESELESİ 4 Haziran 2016, Cumartesi
YAKIN GELECEĞE HAZIR MISIN EYY ALİAĞA?.. 3 Haziran 2016, Cuma
DEJAVU 31 Mayıs 2016, Salı
HEYKEL 28 Mayıs 2016, Cumartesi
ÇÖP 26 Mayıs 2016, Perşembe
ALLAH AĞLATMASIN AMA... 25 Mayıs 2016, Çarşamba
TRANSFER SEZONU AÇILDI MI?.. 23 Mayıs 2016, Pazartesi
KİM BU KÖPEKLER DEĞİL, KİMİN BU KÖPEKLER?.. 20 Mayıs 2016, Cuma
DARBE Mİ DEMOKRASİ Mİ?.. 18 Mayıs 2016, Çarşamba
DÜĞÜN VE CENAZE VE KONGRE VE BEŞİKTAŞ... 17 Mayıs 2016, Salı
FUHUŞ 16 Mayıs 2016, Pazartesi
DERE KIYISI 12 Mayıs 2016, Perşembe
BUGÜN YEDİĞİNİZ HURMALAR... 11 Mayıs 2016, Çarşamba
Aliağa'nın filleri... 9 Mayıs 2016, Pazartesi
BİZİM BERBERLER... 6 Mayıs 2016, Cuma
HEPİMİZ MHP'YİZ... 5 Mayıs 2016, Perşembe
SÖZÜM “MECLİS”TEN DIŞARI!.. 4 Mayıs 2016, Çarşamba
İYİ İNSAN MI İYİ LİDER Mİ LAZIM? 3 Mayıs 2016, Salı
1 MAYIS 30 Nisan 2016, Cumartesi
İKİ ERDOĞAN 29 Nisan 2016, Cuma
GENÇ LAİKLER RAHATSIZ... 28 Nisan 2016, Perşembe
ÇAYIN RADYASYONLUSU İYİDİR... 26 Nisan 2016, Salı
TEMSİL... 25 Nisan 2016, Pazartesi
Pardon... 23 Nisan 2016, Cumartesi
HAYDİ ÇOCUKLAR MEYDANA... 22 Nisan 2016, Cuma
ŞEYTAN... 21 Nisan 2016, Perşembe
İKTİDAR DEĞİL, İKBAL KAVGASI... 20 Nisan 2016, Çarşamba
Milli Birlik... 18 Nisan 2016, Pazartesi
YA YIKIN YA YAPIN, BOŞU BOŞUNA OYALAMAYIN... 16 Nisan 2016, Cumartesi
SİYASET Mİ DEĞİŞMELİ SİYASETÇİ Mİ? 15 Nisan 2016, Cuma