5 Temmuz 2020, Pazar

Pek muhterem ‘Eşbaşkan’...

12 Mayıs 2017, Cuma

     


Bülent PINARBAŞI

Kimseyi inandıramıyoruz.

“Yok” diyorlar, “o yazmamıştır.” diyorlar. “Evimize geldi, çayımızı içti, efendi çocuktu, öyle şeyler söylemesi mümkün değil” diyorlar.

Diyorlar da diyorlar...

“İyi ama, o değilse daha kötü değil mi?” diyoruz, cevap yok.

Evet, kendi yazdıysa kötü, başkası yazıp O’nun adıyla paylaştıysa ve buna ses çıkarmadıysa daha kötü değil mi?

Hem başkasına kendi adına hüküm verme yetkisi tanımış, hem de o şahsın yazdıklarını onayladığını, kendi imzasıyla yayınlanmasına sesini çıkarmayacak kadar pasif kaldığını göstermez mi bu?

***

Neyse...

Siz bu soruları düşünedurun; madem ki böyle bir olasılık var biz de sorularımızı Belediye Başkanı Serkan Acar yerine ‘eşbaşkan’ ve ‘gayrı resmi baş danışman’ Ömer İşlek’e yöneltelim o zaman.

Kimbilir, seviyesiz lakaplar ve aşağılamalarla karşısındakileri susturacağını düşünürken, belki arada dişe dokunur bir iki cevap kaçırıverir ağzından...

***

Pek Sayın ‘Eşbaşkan’;

Ne içtiniz de her şeyi mavi görmeye başladınız, Antalya’dan gelince Tüpraş’ın gazı mı çarptı da Şirinler Köyü’nde şirin şirin yaşayabileceğinizi sandınız bilmiyorum ama, Aliağa’da maalesef vaziyetler pek de şirin değil, bilesiniz...

Eskiden iyi miydi?

Eskiden de hal ve gidişat zayıftı ama hiç değilse idare ederdi. Aliağa tarihinde böyle bir dönem yaşanmadı.

İlk göreve geldiğiniz anda, müteahhitlerin ümüğüne çökerek başlattığınız süreçte, sizden olmayan ve sizin isteklerinizi yerine getirmeyen kimsenin bırakın iş yapmasına, nefes almasına müsade etmediniz.

Kimlerin palmiye, kimlerin iş makinası, kimlerin park mağduru olduğunu herkes biliyor ancak öldürmese de süründüren bu sistemin içinde var olabilmek için herkes yaşadıklarını sineye çekip bir başkasının cengaverlik yapmasını bekliyor.

Hal böyle olunca sizlere de gün doğuyor haliyle... Haklısınız, ben olsam, ben de bu ‘Stockholm sendromu’ karşısında elimden geleni ardıma komazdım.

***

 Aylardır, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a sorular soruyoruz ancak sinkaflı mesajlardan başka (ki bir rivayete göre onları da siz ve basın danışmanı hazırlayıp paylaşıyormuş.) karşılık alamıyoruz.

Muhtemelen size sorduğumuzda da aynı alaycı, aşağılayıcı yanıtlardan bir benzerini alacağız. Yine de umut dünyası, belki ‘nasıl hakaret etsem’ diye düşünüp parçalayacağınız incilerin arasında bir cevap buluruz.

***

Sayın ‘Eşbaşkan ve Baş Danışman;

19-20 Ağustos 2013 yılında, bir yerlerde demişsiniz ki “İyi bir sex ile tecavüz eylem olarak aynıdır ama tek fark rızadır. Milletin rızasını almadan hizmet yaparsan tecavüz etmiş olursun. Eylem aynı...”, “Seçmenin rızasını almadan yapılan hizmetin seçmende pozitif bir etkisi yoktur. Zaman zaman da negatife dönüşür. Seçmenin rızasını alın...”

Şimdi benim anlamadığım şu: Madem ki böyle düşünüyorsunuz ve paylaşıyorsunuz; Aliağa’da hayata geçirdiğiniz projelerin büyük bölümünde ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla yürüttüğünüz faaliyetler, danışmanı olduğunuz Sayın Acar’a iyilik midir, kötülük müdür?

Yoksa usta bir ‘algı operatörü’ ve ‘siyasi kahin’ olarak 2019’u gördünüz de ‘nasıl olsa seçilemeyecek, o zamana kadar ne yapsak kardır’ mantığı mı güdüyorsunuz?

Yoksa o zamanki düşünce tarzınızın Menderes Türel’e seçim kaybettiren kampanyaya neden olduğunu anladınız ve şimdi fikir mi değiştirdiniz? Ya da bu düşünceyi test etmek üzere Aliağa’yı ve Aliağalıları denek olarak mı kullanıyorsunuz?..

***

Yol arkadaşınız sayın Adem Yılmaz ile birlikte Antalya’dan başlayan birlikteliğinizi Adana’da “Türkiye’nin En Kapsamlı ve Büyük Ramazan Şenliği” ile taçlandırdıktan sonra Aliağa’da bunu daha da genişleterek, yanınıza Volkan Severcan’ı da katarak 30 gün 30 gece süren Ramazan etkinliklerinizde katılan sanatçılara ettiğiniz teşekkürler, verdiğiniz plaketler, düzenlediğiniz yemekler herkesin dilinde hala. Amma ve lakin, orada da bir “u dönüşü” mevcut. Yine bizzat siz, şahsınız, üstün bilgi ve becerilerinizi paylaşarak ders verdiğiniz mesajlardan birinde, 26 Temmuz2013’te demişsiniz ki “Mevcut ve yeni seçilecek belediye başkanlarından ricam, bir sanatçıya hem para verip üstüne plaket vermeyin lütfen. Bedava geliyorlarsa başka...”

Kusura bakmayın “algıların efendisi” aklım karıştı. O sanatçılar bedava geldiyse, belediye kasasından Ramazan harcamaları diye çıkan kalem nedir? Yok, para alıp gösteri yaptılarsa (-ki Volkan Severcan da dahil kimlerin neler aldığı yine dillere destan) o plaketler, teşekkürler, yemekler neyin nesiydi?..

***

Bunları bir kenara koyup, aylardır sorduğumuz ve yanıtını alamadığımız diğer soruları da sıralayalım. Yeni geçtiğiniz belediye binasında sayın Başkan’la birlikte denize nazır odalardan birine sahipseniz, bu soruları yanıtlama yetkiniz de vardır zannımca:

***

1.      Belediye şirketine ait 1801 m2’lik arazi, niçin ederinin üçte biri fiyata elden çıkarılmıştır?

2.      Zarar ettiği için belediye bütçesinden daha önce bu şirkete 2 milyon lira aktarıldığı doğru mudur?

3.      Zarar eden bir şirket, elindeki mal varlığını çok daha yüksek bir rakama satabilecekken niçin kimseye duyurmadan ve bu kadar düşük bir fiyata satmıştır?

4.      Satış kararının altında şirket adına kimin ya da kimlerin imzası bulunmaktadır?

5.      Satılan arazi ile öncesinde piyasa araştırılması yapılmış mıdır? 1 milyon 175 bin liraya satılan arsaların üstüne 16 adet 3+1 daire yapılabileceği, dolayısıyla rayiç beledinin en az 2,5-3 milyon lira civarında olduğu doğru mudur?

***

1.      Aliağa Belediyesi’nin ‘prestij projeleri’ olarak gösterdiği Avcı Ramadan ve Ağapark proje yatırımları için fizibilite çalışması yapılmış mıydı?

2.      Yapıldıysa ne kadarlık maliyet öngörülmüştü, yapılmadıysa bu kadar önemli ve büyük finans gerektiren işler için neden gerek görülmemişti?

3.      Sponsor aracılığı ile yaptırıldığı söylenen projeler için kimden ne kadar mal, hizmet ya da nakdi destek alınmıştır?

4.      Alınan bu desteklerin ne kadarlık kısmı hangi firmalara, ne şekilde aktarılmıştır?

5.      Projede çalışan müteahhit firmalardan, taahhüt edilen ödeme planı çerçevesinde parasını alamayanlar var mıdır? Varsa hangi firmanın ne kadar alacağı kalmıştır?

6.      Sponsor aracılığı ile yaptırıldığı iddia edilen bu projelerde sponsorlardan ödeme alındıysa müteahhitlerin ödemesi niçin yapılmamıştır?

7.      Sponsor ile yapılmış olsa bile, daha ucuza mal edebilmek için niçin bu projeler ihaleye çıkarılmamıştır? İhaleye çıkarılmamasının amacı, kaça mal olduğunu gizlemek midir?

8.      Madem ki şeffaf belediyecilik iddianız var; niçin sponsor gelirleri bir ortak hesap açılıp belgelenebilecek şekilde toplanmıyor? Niçin hesabını verebilecek şekilde belgeli olarak dağıtılmıyor?

***

1.      Kent merkezindeki yoğunluğu ve araç trafiğini rahatlatmak amacıyla Yeni Mahalle’ye taşınması düşünülen belediye binasını, yine kent merkezinde olan bir binaya taşınmak Aliağa merkezindeki yoğunluk ve trafik sıkışıklığını nasıl çözecektir?

2.      Mevcut belediye binası niçin ısrarla ve bir an önce boşaltılmaya çalışıldı?

3.      Mevcut bina yıkıldıktan sonra elde edilecek kullanım alanı karşılığında aynı bölgede başka bir arazinin imara açılabileceği ve bu şekilde ortaya çıkacak değer artışıyla birilerine haksız kazanç sağlanacağı iddiaları doğru mudur?

***

1.      Bölgede yeni açılacak olan bazı tesislerden, henüz yapım aşamasında olmalarına karşın “eksikleri olduğu” iddiasıyla belediyeye görüşmeye çağırılan olmuş mudur?

2.      Olduysa bu kişilerden herhangi bir maddi talep istenmiş midir? İstendiyse ne şekilde ve neye karşılık istenmiştir?

***

  1. Sürekli hadis ve ayet paylaşıp hak hukuktan bahsediyorsunuz ya; Peygamber Efendimizin “İşçinin ücretini alın teri kurumadan ödeyiniz” hadisi karşısında, belediye çalışanlarının aylardır maaş almamasının sebebi nedir?
  2. Pek çok belediye çalışanı mağdurken; park, bahçe düzenlemesi adı altında belediye kasasından yüklü miktarda para çıktığı doğru mudur?
  3. Geçtiğimiz günlerde bir grup belediye çalışanı tarafından kaleme alınan ve yayınlanan mektupta yazanlar doğru mudur?
  4. Bu mektuptan sonra teker teker belediyeye ait bütün birimleri dolaşarak çalışanları tehdit ettiğiniz söylenmekte. Bunun aslı var mıdır?

 Yazarın Tüm Yazıları
EMNİYET MÜDÜRÜ 3 Mayıs 2018, Perşembe
ARMUTUN SAPI, ÜZÜMÜN ÇÖPÜ, İZMİR’İN ÜVEY İLÇESİ... 24 Nisan 2018, Salı
ALİ BABANIN ÇİFTLİKBANK’I VAR... 16 Mart 2018, Cuma
SAHİPSİZ KENTİN TALİHSİZ SAKİNLERİ!.. 26 Şubat 2018, Pazartesi
VURULMAK... UNUTULMAK... 24 Ocak 2018, Çarşamba
BİR ADAM VARDI... 18 Aralık 2017, Pazartesi
RAKİPSİZ SEÇİMDE ÜÇTE BİR KAYIP... 12 Aralık 2017, Salı
KURUMLAR ARASI İLETİŞİM YOKSA, KURUMLAR ÜSTÜ İLETİŞİM OLAMAZ MI?.. 15 Kasım 2017, Çarşamba
HERKESİN BAŞKANI OLUNUR DA, HER YERİN BAŞKANI OLUNABİLİR Mİ? 22 Eylül 2017, Cuma
ASIL SUÇLU KİM? 16 Eylül 2017, Cumartesi
BAŞINIZA BİR İŞ AÇIN LÜTFEN!.. 11 Eylül 2017, Pazartesi
ALİAĞA’NIN KAYBI, AĞRI’NIN KAZANIMI... 27 Temmuz 2017, Perşembe
GÜN, DEM... 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Yanıyoruz 24 yıldır 3 Temmuz 2017, Pazartesi
NE KULLANIRSANIZ KULLANIN, ALİAĞA’YI KULLANMAYIN!.. 9 Haziran 2017, Cuma
Pek muhterem ‘Eşbaşkan’... 12 Mayıs 2017, Cuma
SEVİYE SİZSİNİZ!.. 6 Mayıs 2017, Cumartesi
ACAR HEDEF GÖSTERİRSE... 29 Nisan 2017, Cumartesi
YOL 27 Nisan 2017, Perşembe
TAKKE DÜŞTÜ, BAKALIM KEL GÖRÜNECEK Mİ? 19 Nisan 2017, Çarşamba
“HAVET” GÜZEL, KUŞLAR ÖTÜYOR... 24 Mart 2017, Cuma
BAŞKAN “HAVET” DESİN, SİZ “HAYIR” ANLAYIN... 7 Mart 2017, Salı
SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL, SORSAM CEVAP YOK!.. 6 Mart 2017, Pazartesi
“PSİKOLOJİK ANALİZ YAZISI”NIN ANALİZİ... 23 Şubat 2017, Perşembe
EVET Mİ HAYIR MI SAYIN ACAR BAŞKAN? 17 Şubat 2017, Cuma
KESTANE KEBAP, ARACISIZ CEVAP... 10 Şubat 2017, Cuma
“BAŞIMA BİR İŞ GELMEYECEKSE” SORULARI... 4 Şubat 2017, Cumartesi
KIRK AKILLI ARANIYOR... 30 Ocak 2017, Pazartesi
GAYRİ RESMİ “EŞBAŞKAN” 26 Ocak 2017, Perşembe
GÜVEN 7 Ocak 2017, Cumartesi
SOSYAL MEDYA AKBABALARI 26 Aralık 2016, Pazartesi
HALKIN MECLİSİ-BELEDİYENİN MECLİSİ 8 Aralık 2016, Perşembe
İSTİRHAMIMDIR!.. 5 Aralık 2016, Pazartesi
ALİAĞA NASIL KAZANILIR, ALİAĞALI NASIL KAZANIR? 16 Kasım 2016, Çarşamba
“GAZETE”CİLİK... 2 Kasım 2016, Çarşamba
DENİZDE KUM, ALİAĞA’DA SPONSOR... 17 Ekim 2016, Pazartesi
İKİNCİ “BAŞDANIŞMAN” DÖNEMİ... 5 Ekim 2016, Çarşamba
ALİAĞA’NIN GÜNAH KEÇİSİ 22 Eylül 2016, Perşembe
FETÖNÜN EN BÜYÜK MAĞDURU: ÇOCUKLAR!.. 9 Eylül 2016, Cuma
AYTUĞ, SEMİH, EDA, UMUT, ŞAHİN VE DİĞERLERİ... 31 Ağustos 2016, Çarşamba
ÇÖZÜM “SAVAŞ”TA... 27 Ağustos 2016, Cumartesi
‘DÜZEN’Lİ SİYASET 17 Ağustos 2016, Çarşamba
NE KARİNESİYDİ? 16 Ağustos 2016, Salı
KARGAYA KILAVUZ OLMAK... 8 Ağustos 2016, Pazartesi
BULANIK SUDA CEMAATCİ AVLAMAK... 4 Ağustos 2016, Perşembe
ÖLÜMÜ GÖRDÜK DİYE SITMAYA RAZI MI OLALIM? 22 Temmuz 2016, Cuma
SEBEBİ SİZ YARATTINIZ, YOK ETMEK SİZİN ELİNİZDE... 21 Temmuz 2016, Perşembe
İHANET... KİM TARAFINDAN, KİME? 19 Temmuz 2016, Salı
ÖFKELİYİZ 16 Temmuz 2016, Cumartesi
GÜVEN 14 Temmuz 2016, Perşembe
VATANDAŞ OLMA KRİTERLERİ 12 Temmuz 2016, Salı
BANA ‘BARIŞ’IN RESMİNİ ÇİZ USTA!.. 11 Temmuz 2016, Pazartesi
23 YIL ÖNCE... 2 Temmuz 2016, Cumartesi
VATANIN BAĞRINA TERÖR DAYAMIŞ HANÇERİNİ... 1 Temmuz 2016, Cuma
İYİ KONUŞAMIYORSANIZ SUSUN BE MÜBAREKLER... 24 Haziran 2016, Cuma
BAK BEYİM!.. 17 Haziran 2016, Cuma
SERİ... 14 Haziran 2016, Salı
BUMERANG 11 Haziran 2016, Cumartesi
GERÇEK GÖREVİNİZİN FARKINA VARIN!.. 9 Haziran 2016, Perşembe
“YARIM” POLİTİKA... 8 Haziran 2016, Çarşamba
ŞU BİZİM ERMENİ MESELESİ 4 Haziran 2016, Cumartesi
YAKIN GELECEĞE HAZIR MISIN EYY ALİAĞA?.. 3 Haziran 2016, Cuma
DEJAVU 31 Mayıs 2016, Salı
HEYKEL 28 Mayıs 2016, Cumartesi
ÇÖP 26 Mayıs 2016, Perşembe
ALLAH AĞLATMASIN AMA... 25 Mayıs 2016, Çarşamba
TRANSFER SEZONU AÇILDI MI?.. 23 Mayıs 2016, Pazartesi
KİM BU KÖPEKLER DEĞİL, KİMİN BU KÖPEKLER?.. 20 Mayıs 2016, Cuma
DARBE Mİ DEMOKRASİ Mİ?.. 18 Mayıs 2016, Çarşamba
DÜĞÜN VE CENAZE VE KONGRE VE BEŞİKTAŞ... 17 Mayıs 2016, Salı
FUHUŞ 16 Mayıs 2016, Pazartesi
DERE KIYISI 12 Mayıs 2016, Perşembe
BUGÜN YEDİĞİNİZ HURMALAR... 11 Mayıs 2016, Çarşamba
Aliağa'nın filleri... 9 Mayıs 2016, Pazartesi
BİZİM BERBERLER... 6 Mayıs 2016, Cuma
HEPİMİZ MHP'YİZ... 5 Mayıs 2016, Perşembe
SÖZÜM “MECLİS”TEN DIŞARI!.. 4 Mayıs 2016, Çarşamba
İYİ İNSAN MI İYİ LİDER Mİ LAZIM? 3 Mayıs 2016, Salı
1 MAYIS 30 Nisan 2016, Cumartesi
İKİ ERDOĞAN 29 Nisan 2016, Cuma
GENÇ LAİKLER RAHATSIZ... 28 Nisan 2016, Perşembe
ÇAYIN RADYASYONLUSU İYİDİR... 26 Nisan 2016, Salı
TEMSİL... 25 Nisan 2016, Pazartesi
Pardon... 23 Nisan 2016, Cumartesi
HAYDİ ÇOCUKLAR MEYDANA... 22 Nisan 2016, Cuma
ŞEYTAN... 21 Nisan 2016, Perşembe
İKTİDAR DEĞİL, İKBAL KAVGASI... 20 Nisan 2016, Çarşamba
Milli Birlik... 18 Nisan 2016, Pazartesi
YA YIKIN YA YAPIN, BOŞU BOŞUNA OYALAMAYIN... 16 Nisan 2016, Cumartesi
SİYASET Mİ DEĞİŞMELİ SİYASETÇİ Mİ? 15 Nisan 2016, Cuma