131019098
1 Ekim 2020, Perşembe

EVET Mİ HAYIR MI SAYIN ACAR BAŞKAN?

17 Şubat 2017, Cuma

     


Bülent PINARBAŞI

“Tahir efendi bana kelp demiş
iltifatı bu sözde zahirdir,
maliki mezhebim benim zira,
itikadımca kelp tahirdir.”

Demiş Nef’i, ne de güzel demiş…

***

Son zamanların modası, biliyorsunuz. Düne kadar FETÖ’yle yatıp kalkan, “Hocaefendi Hazretleri”nin nimetlerini (!) sonuna kadar sömüren ne kadar işbirlikçi varsa, bugün senden benden fazla küfretmeye başladı. Üstelik, ortalık karışsın, kaos derinleşsin diye de, önüne geleni FETÖCÜ olarak yaftalamaya başladı.

Eh, ne zaman kime piyango vuracağının belli olmadığı böyle bir dönemde elbette daha önceden bu teröristlerle “paralel” birtakım ilişkilere girmiş olanlar böylece korkutulabilir. Neyse ki abdestimizden de şüphemiz yok, namazımızdan da...

Seceremizi araştırsalar görecekleri aynı şeydir: Dün de “Apo’nun itleri” diyorduk, ‘Fethullah’ın piçleri” diyorduk; bugün de...

***

Neyse; biz asıl meselemize dönelim.

***

Malumunuz üzere, kaç gündür sorular sorup duruyoruz. Daha önce Aliağa Belediyesi’ni ilgilendiren konularda bir cevap alamadık; alamayacağımızı da biliyorduk zaten. Ama bu; bizim aklımıza bir başka soru daha getirdi.

MHP’li meclis üyelerinden zaten beklemiyoruz, amenna. Ak Partili meclis üyeleri de şu referandum sürecinde ortalığı bulandırmak ve sürece zarar vermek istemiyor olabilir, hadi bunu da doğal karşılayalım.

Peki ama CHP’nin değerli meclis üyeleri bu soruların üzerine neden gitmiyor? “Sayın başkan, sokakta vatandaş bunları soruyor, bir cevap verin biz de vatandaşa aktaralım” demekten neden çekiniyorlar, anlamak mümkün değil.

Haa; ola ki o sorduğumuz soruların yanıtlarını zaten biliyorlardır, onun için aylık meclis toplantılarında sorma gereği duymuyorlardır; o daha vahim...

Susmak da bir nevi suça ortak olmak değil midir?..

***

Bu arada, belediyemizin Çok Amaçlı Sosyal Tesis binasına taşınacağı netleşti demek ki, binada tadilat çalışmaları başladı. Üstelik henüz tadilat ruhsatının da çıkmadığı söyleniyor. Ayrıca binada bulunan işletmeye tesisi boşaltması için resmi tebligat yapılmadığı, hatta sözlü bildirimin ardından binayı terk etmesi için sözleşmede taahhüt edilen 15 günlük süre bile beklenmeden yıkıma başlandığı kulaktan kulağa yayılmakta. Hukukçu bir başkan bu kadarını da yapmaz herhalde diyeceğiz ama, geçmişte Avcı Ramadan ve Ağapark’taki hukuksuzluklara bakınca maalesef diyemiyoruz...

Bari şimdi, geçmiş tarihli bir tebligat düzenleyin de, hukuksuzluğun bir kısmına kılıf uydurun.

***

Hadi bunlar neyse de, en son belediye başkanımız Serkan Acar’ın referandumdaki rengini merak edip “aracısız cevap” rica etmiştik ya hani...

Aracısız olmasa da, Egede Sonsöz’de yayınlanan bir haberle cevap vermiş sağolsun. Demiş ki “Biz evet diyenin de hayır diyenin de yolları, kaldırımı ve parkıyla uğraşıyoruz. Ben bu konuya biraz da espriyle yaklaşıyorum. Aliağa’da zaten başkanlık sistemi var. Ben belediye başkanıyım. Benim açımdan hiçbir sıkıntı yok. Malum biz belediye başkanıyız. Bu siyasi bir konudur. Halkımız en doğru kararı verecektir.”

“Bizim bir genel merkezimiz var. Biz oranın talimatlarıyla bağlıyızdır. O konuda biz genel merkezimizden talimat alırız. İnşallah ülkemiz için hayırlısı olur. Milletimiz her zaman doğruyu yapmıştır, yine yapacaktır” açıklamasını yapan Acar ardından “inşallah ‘hayırlısı’ olur” diye ekleyerek subliminal bir mesaj mı vermek istedi orasını bilemiyoruz tabii.

***

Yani açıklama yapmış ama yine de bir cevap vermemiş...

***

Aynı haberin içinde yer alan ve geçtiğimiz gün “hayırcılar” safında yer alacağını açıklayıp görevinden istifa eden MHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Remzi Taktakoğlu’nun “Serkan Acar da şu an, kurultaydaki muhalif noktasında… Biz hiçbir zaman tek adamlıktan yana taraf olmadık. Serkan Başkan da öyle…” açıklamasını da yalanlamamış.

***

“Sadece monologcu - hadnaşinas, kendi keyfince milyonlarca vatan evladını atalete boğan bir yönetimden; çalışkan ve istişareye önem veren, her vatan evladına güvenen, milletimizin idealinin temsilcisi her ülkücüyü değer bilen, bayrak bilen yeni bir yönetim ihtiyacı olduğu için yapıyorum bu daveti…” diyerek tüm ülkücüleri Bahçeli’ye karşı muhalif kanadın hazırladığı kongreye çağıran, “Bu büyük zafere imza atmak, buna ortak olmak istemez misiniz? Kurultayda bütün ülkücülerin Türk milletiyle buluşmasına, yeni bir bayram yaşamasına çağırıyorum sizi” şeklinde konuşan Acar, kendisi de 19 Haziran’da Bahçeli’nin karşı çıkmasına rağmen yapılan kongreye bizzat katılarak tercihini belli etmişti. Öyle ki, bu dönemde ‘gayrıresmi başdanışman’ı da Ankara’ya kamp kurarak Akşener’e hatırı sayılır miktarda ‘maddi’ ve ‘manevi’ destek vermişti.

Aynı Serkan Acar’ın, daha önce de 1 Kasım seçimlerinin ardından Devlet Bahçeli ve MHP Genel Merkezi’ne yönelik sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda “Milliyetçilik, milleti sevmektir
Milliyetçilik, milletin değerlerine bağlılıktır.
Milliyetçilik, zor anlarda bazen susmak bazen sesini çıkarmaktır.
Milliyetçilik, milletin ne dediğini iyi anlamak ve sonuçları ne olursa olsun milletin isteklerini yapmaya çalışmaktır.
Milliyetçilik, görev alınarak yapılmaz, içten yürekten yapılır.” dedikten sonra “uğruna binlerce şehit verdiğimiz davamızın yöneticileri, değil benim ve benim gibileri dinlemek, Milletin ne dediğini anlama gibi bir dertleri yok. Hatta milletin sağduyusuna, yalvarırcasına göreve çağırışına kulak bile asmayıp birde üstüne azarlıyorlar.” şeklinde verdiği ayar ile İlçe teşkilatını da yok sayarak yaptığı çıkışlar hala akıllarda.

***

Şimdi yakın geçmişteki bu söylemlerin üzerine bir de Remzi Taktakoğlu’nun “Serkan Acar da şu an, kurultaydaki muhalif noktasında” açıklamasına herhangi bir tekzip gelmediğine göre...

Her ne kadar son zamanlarda Genel Başkan Devlet Bahçeli ile  aradaki buzları eritmeye çalışsa da, referandum sürecinde tutunacağı tavır hakkında belirsizliklerin hala devam ettiğini söyleyebiliriz rahatlıkla.

Yani şu bizim meşhur “milletin ekibi”nin referandum sürecinde MHP ve Ak Parti ile evet mi diyeceği, yoksa içindeki CHP eski Gençlik ve Kadın Kolları başkanı ile birlikte “hayırlı” bir çalışma mı yürüteceği de muallakta doğal olarak.

***

Sayın Acar’ın partili meclis üyeleri ile birlikte geçtiğimiz gün katıldığı MHP’nin aylık ilçe toplantısının ardından sosyal medyada yer bulan bazı “kinayeli” mesajlar da ilçe teşkilatı ve belediye arasında bu konuda bir sürtüşme olduğu algısını güçlendiriyor.

***

Bütün bu belirsizliklerden kurtulmanın tek yolu; siyasetçi taktiğiyle yuvarlak cümleler kurmadan, açık ve net şekilde tavrını ortaya koyacak samimi bir açıklamadır.

 ‘Ben siyasetçi değilim’ diyerek topu taca atamazsınız. 1 Kasım seçimlerinden sonra ve 19 Haziran Kongre sürecinde yaptığınız açıklamalarla, bir dönem MHP’li bir belediye başkanıyla karşı karşıya geldiğiniz ‘İskilipli Atıf Hoca’ beyanatınızla aslında ne kadar ‘usta’ bir siyasetçi olduğunuzu açık seçik ortaya koydunuz çünkü.

***

Ülkenin ve MHP’nin ‘birlik ve bütünlüğe en çok ihtiyaç duyduğu’ böyle bir dönemde Acar Başkan’ın cevabını geciktirdiği her gün partisine de, referandum sonucuna da zarar vermektedir.

Elin ağzı torba değil ki...

Dün “Söylemiyorsa vardır bir nedeni” diyenlerin yerini bugün yavaş yavaş “söylemiyorsa vardır bir çekincesi” diyenler alıyor.

Bir şeyden çekinmiyorsanız, söyleyin bilelim. Çekiniyorsanız ve tercihinizi söylemeyecekseniz, neden çekindiğinizi düşünelim!..

***

Not 1: Sayın Acar, basın danışmanınıza ait yayın organında mahlasla yazılan yazılarda sürekli Tansu Kaya adını geçirmesi ve Akbulut yüzünden aday olamadığını söylemesi ne şekilde değerlendirilmeli?

Not 2: Bu şahıs sizin mi yoksa Tansu Kaya’nın mı basın danışmanıdır?

Not 3: Tansu Kaya 2014 seçimlerinde aday olamayınca, sizin lehinize mi çalışmıştır ki şimdi de basın danışmanınız, sayın Tansu Kaya’ya vefa borcu ödemek ister gibi sürekli cilalamaya çalışmaktadır?

Not 4: Bütün o yazılar sizin bilginiz ve isteminiz dışında yazılıyorsa, ücretini ödediğiniz bir çalışanınızın mesaisini “başka bir siyasetçiyi” yüceltmek için harcamasına ne diyorsunuz?

 Yazarın Tüm Yazıları
EMNİYET MÜDÜRÜ 3 Mayıs 2018, Perşembe
ARMUTUN SAPI, ÜZÜMÜN ÇÖPÜ, İZMİR’İN ÜVEY İLÇESİ... 24 Nisan 2018, Salı
ALİ BABANIN ÇİFTLİKBANK’I VAR... 16 Mart 2018, Cuma
SAHİPSİZ KENTİN TALİHSİZ SAKİNLERİ!.. 26 Şubat 2018, Pazartesi
VURULMAK... UNUTULMAK... 24 Ocak 2018, Çarşamba
BİR ADAM VARDI... 18 Aralık 2017, Pazartesi
RAKİPSİZ SEÇİMDE ÜÇTE BİR KAYIP... 12 Aralık 2017, Salı
KURUMLAR ARASI İLETİŞİM YOKSA, KURUMLAR ÜSTÜ İLETİŞİM OLAMAZ MI?.. 15 Kasım 2017, Çarşamba
HERKESİN BAŞKANI OLUNUR DA, HER YERİN BAŞKANI OLUNABİLİR Mİ? 22 Eylül 2017, Cuma
ASIL SUÇLU KİM? 16 Eylül 2017, Cumartesi
BAŞINIZA BİR İŞ AÇIN LÜTFEN!.. 11 Eylül 2017, Pazartesi
ALİAĞA’NIN KAYBI, AĞRI’NIN KAZANIMI... 27 Temmuz 2017, Perşembe
GÜN, DEM... 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Yanıyoruz 24 yıldır 3 Temmuz 2017, Pazartesi
NE KULLANIRSANIZ KULLANIN, ALİAĞA’YI KULLANMAYIN!.. 9 Haziran 2017, Cuma
Pek muhterem ‘Eşbaşkan’... 12 Mayıs 2017, Cuma
SEVİYE SİZSİNİZ!.. 6 Mayıs 2017, Cumartesi
ACAR HEDEF GÖSTERİRSE... 29 Nisan 2017, Cumartesi
YOL 27 Nisan 2017, Perşembe
TAKKE DÜŞTÜ, BAKALIM KEL GÖRÜNECEK Mİ? 19 Nisan 2017, Çarşamba
“HAVET” GÜZEL, KUŞLAR ÖTÜYOR... 24 Mart 2017, Cuma
BAŞKAN “HAVET” DESİN, SİZ “HAYIR” ANLAYIN... 7 Mart 2017, Salı
SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL, SORSAM CEVAP YOK!.. 6 Mart 2017, Pazartesi
“PSİKOLOJİK ANALİZ YAZISI”NIN ANALİZİ... 23 Şubat 2017, Perşembe
EVET Mİ HAYIR MI SAYIN ACAR BAŞKAN? 17 Şubat 2017, Cuma
KESTANE KEBAP, ARACISIZ CEVAP... 10 Şubat 2017, Cuma
“BAŞIMA BİR İŞ GELMEYECEKSE” SORULARI... 4 Şubat 2017, Cumartesi
KIRK AKILLI ARANIYOR... 30 Ocak 2017, Pazartesi
GAYRİ RESMİ “EŞBAŞKAN” 26 Ocak 2017, Perşembe
GÜVEN 7 Ocak 2017, Cumartesi
SOSYAL MEDYA AKBABALARI 26 Aralık 2016, Pazartesi
HALKIN MECLİSİ-BELEDİYENİN MECLİSİ 8 Aralık 2016, Perşembe
İSTİRHAMIMDIR!.. 5 Aralık 2016, Pazartesi
ALİAĞA NASIL KAZANILIR, ALİAĞALI NASIL KAZANIR? 16 Kasım 2016, Çarşamba
“GAZETE”CİLİK... 2 Kasım 2016, Çarşamba
DENİZDE KUM, ALİAĞA’DA SPONSOR... 17 Ekim 2016, Pazartesi
İKİNCİ “BAŞDANIŞMAN” DÖNEMİ... 5 Ekim 2016, Çarşamba
ALİAĞA’NIN GÜNAH KEÇİSİ 22 Eylül 2016, Perşembe
FETÖNÜN EN BÜYÜK MAĞDURU: ÇOCUKLAR!.. 9 Eylül 2016, Cuma
AYTUĞ, SEMİH, EDA, UMUT, ŞAHİN VE DİĞERLERİ... 31 Ağustos 2016, Çarşamba
ÇÖZÜM “SAVAŞ”TA... 27 Ağustos 2016, Cumartesi
‘DÜZEN’Lİ SİYASET 17 Ağustos 2016, Çarşamba
NE KARİNESİYDİ? 16 Ağustos 2016, Salı
KARGAYA KILAVUZ OLMAK... 8 Ağustos 2016, Pazartesi
BULANIK SUDA CEMAATCİ AVLAMAK... 4 Ağustos 2016, Perşembe
ÖLÜMÜ GÖRDÜK DİYE SITMAYA RAZI MI OLALIM? 22 Temmuz 2016, Cuma
SEBEBİ SİZ YARATTINIZ, YOK ETMEK SİZİN ELİNİZDE... 21 Temmuz 2016, Perşembe
İHANET... KİM TARAFINDAN, KİME? 19 Temmuz 2016, Salı
ÖFKELİYİZ 16 Temmuz 2016, Cumartesi
GÜVEN 14 Temmuz 2016, Perşembe
VATANDAŞ OLMA KRİTERLERİ 12 Temmuz 2016, Salı
BANA ‘BARIŞ’IN RESMİNİ ÇİZ USTA!.. 11 Temmuz 2016, Pazartesi
23 YIL ÖNCE... 2 Temmuz 2016, Cumartesi
VATANIN BAĞRINA TERÖR DAYAMIŞ HANÇERİNİ... 1 Temmuz 2016, Cuma
İYİ KONUŞAMIYORSANIZ SUSUN BE MÜBAREKLER... 24 Haziran 2016, Cuma
BAK BEYİM!.. 17 Haziran 2016, Cuma
SERİ... 14 Haziran 2016, Salı
BUMERANG 11 Haziran 2016, Cumartesi
GERÇEK GÖREVİNİZİN FARKINA VARIN!.. 9 Haziran 2016, Perşembe
“YARIM” POLİTİKA... 8 Haziran 2016, Çarşamba
ŞU BİZİM ERMENİ MESELESİ 4 Haziran 2016, Cumartesi
YAKIN GELECEĞE HAZIR MISIN EYY ALİAĞA?.. 3 Haziran 2016, Cuma
DEJAVU 31 Mayıs 2016, Salı
HEYKEL 28 Mayıs 2016, Cumartesi
ÇÖP 26 Mayıs 2016, Perşembe
ALLAH AĞLATMASIN AMA... 25 Mayıs 2016, Çarşamba
TRANSFER SEZONU AÇILDI MI?.. 23 Mayıs 2016, Pazartesi
KİM BU KÖPEKLER DEĞİL, KİMİN BU KÖPEKLER?.. 20 Mayıs 2016, Cuma
DARBE Mİ DEMOKRASİ Mİ?.. 18 Mayıs 2016, Çarşamba
DÜĞÜN VE CENAZE VE KONGRE VE BEŞİKTAŞ... 17 Mayıs 2016, Salı
FUHUŞ 16 Mayıs 2016, Pazartesi
DERE KIYISI 12 Mayıs 2016, Perşembe
BUGÜN YEDİĞİNİZ HURMALAR... 11 Mayıs 2016, Çarşamba
Aliağa'nın filleri... 9 Mayıs 2016, Pazartesi
BİZİM BERBERLER... 6 Mayıs 2016, Cuma
HEPİMİZ MHP'YİZ... 5 Mayıs 2016, Perşembe
SÖZÜM “MECLİS”TEN DIŞARI!.. 4 Mayıs 2016, Çarşamba
İYİ İNSAN MI İYİ LİDER Mİ LAZIM? 3 Mayıs 2016, Salı
1 MAYIS 30 Nisan 2016, Cumartesi
İKİ ERDOĞAN 29 Nisan 2016, Cuma
GENÇ LAİKLER RAHATSIZ... 28 Nisan 2016, Perşembe
ÇAYIN RADYASYONLUSU İYİDİR... 26 Nisan 2016, Salı
TEMSİL... 25 Nisan 2016, Pazartesi
Pardon... 23 Nisan 2016, Cumartesi
HAYDİ ÇOCUKLAR MEYDANA... 22 Nisan 2016, Cuma
ŞEYTAN... 21 Nisan 2016, Perşembe
İKTİDAR DEĞİL, İKBAL KAVGASI... 20 Nisan 2016, Çarşamba
Milli Birlik... 18 Nisan 2016, Pazartesi
YA YIKIN YA YAPIN, BOŞU BOŞUNA OYALAMAYIN... 16 Nisan 2016, Cumartesi
SİYASET Mİ DEĞİŞMELİ SİYASETÇİ Mİ? 15 Nisan 2016, Cuma