131019098
30 Eylül 2020, Çarşamba

HERKESİN BAŞKANI OLUNUR DA, HER YERİN BAŞKANI OLUNABİLİR Mİ?

22 Eylül 2017, Cuma

     


Bülent PINARBAŞI

Bir süredir devam ettiğimiz “Kongre’ye Doğru” yazı dizimizle, CHP Aliağa’da kurultay sürecini, partinin çeşitli kademelerinde görev yapmış, duayen isimler ile değerlendirmeye çalıştık. Parti içinde farklı görüşlere eşit şekilde yer vermeye çalıştığımız röportajları en son İlçe Başkanı Özcan Durmaz ile bitirmeyi planlamıştık ancak delege seçimlerinin telaşından olsa gerek, kendisiyle bir araya gelemedik. Önümüzdeki günlerde Özcan Başkan’ın uygun zamanı olursa, yine sizlere aktarmaya çalışacağız.

***

Görüşlerini aktardığımız partililerin söylemlerinden anlaşıldığına göre, kaybedilen 2014 yerel seçimleri herkes için ders olmuş. Kimi desteklerse desteklesinler, kavga olmamasını, kurultayın ardından seçilecek ilçe başkanı ve sonrasında belirlenecek belediye başkan adayının etrafında kenetlenilmesi gerektiğini dile getiriyorlar.

Yazı dizimizin temel çerçevesini oluşturan Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun sözleri ise farklı şekillerde değerlendiriliyor. Bizim anladığımıza göre de, sayın Kılıçdaroğlu söyledikleriyle ilgili net bir tavır sergilemedikçe bu fikir ayrılığı son bulmayacak. Hoş, Başkanlar Toplantısı’nda söylediği iddia edilen sözlerle ilgili çıkıp da ‘evet ben söyledim’ ya da ‘hayır, böyle bir şey yok’ niye demiyor, o da ayrı bir muamma.

***

İşin asıl ilginci, açıklama yapanların hiçbiri Kılıçdaroğlu’nun söylediklerine itiraz etmiyor, ancak genellemede hak verdikleri düşüncelerin Aliağa için geçerli olamayacağını savunuyordu. Yani herkes hemfikir aslında. Sadece yerelde arkasında durdukları adayı savunabilmek için ‘takiyye’ yapıyorlar kanımca.

Demek ki, CHP genelinde gerçekten de belediye başkanlarının kendilerini örgütün üstünde görmeleri, ilçe yönetiminin işine karışmaları gibi sorunlar var...

Demek ki CHP genelinde ileride belediye başkanlığı ya da milletvekilliği düşündüğü için yönetimi elinde tutmaya çalışan, bu sebeple de parti içinde yönetim zafiyeti oluşturabilecek bir kitle var...

Demek ki delege sistemindeki aksaklık, önseçimle seçilecek adayların yanlış isimlerden oluşabilme riskini taşıyor ki Genel Merkez ataması tercih ediliyor...

Demek ki parti için barış, huzur, istikrar, birlik söylemleri ancak desteklenen aday seçilirse geçerli olacak...

***

Özellikle önümüzdeki dönemde karşılayacağımız yerel seçim ve Başkanlık seçimi Türkiye açısından hayati önem taşıyor. Ülke için “rejim değişikliği” anlamına gelen 2019 seçimlerine girerken belediye başkan adaylığı ya da milletvekilliği hayali gören yöneticilerin istifaları gerçekten de zafiyet yaratabilir; oluşacak boşluk ve yeni atamalar çeşitli kırgınlıklar, ayrılıklarla partiyi çok aşağılara çekebilir.

Belediye başkanlarının partizanca tutumu ve asli görevleri yerine kongre sürecine fazlaca eğilmeleri, o il veya ilçedeki CHP algısını gerçekten olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun söylediği iddia edilen sözlerin büyük bölümüne katılmamak elde değil.

Tek eleştiri; bir yandan delegeyi rahat bırakın, delegeye güvenin derken, öte yandan ön seçim yerine atamayla belediye başkan adayı belirlenmesi hususunda getirilebilir.

Ancak bunun da delege sisteminin bozuk yapısı gözönüne alındığında çok da yanlış bir karar olarak görünmediğini belirtebiliriz. Yine de, savunduğu politikalara ve bulunduğu çizgiye göre değerlendirildiğinde; CHP’ye yakışan bir karar olmadığı ortada.

***

Biz röportajlarımıza devam ederken, Aliağa için delege seçimleri takvimi de  belli oldu, civar köylerden başlayarak sandıklar kuruldu, saflar kendini açığa çıkarmaya başladı.

İlçe başkanlığı için aynı zamanda Emekli Sen başkanı da olan Sabahattin Yeşiltepe’nin yanı sıra Saim Yurdakul’un da adı geçerken, şimdiye kadar net bir açıklama yapmamasına rağmen Özcan Durmaz ve ekibi beyaz liste ile bu işi götürecek gibi görünüyor.

Tek endişe, bazı delegelerdeki kafa karışıklığı. Çünkü aynı zamanda Özcan Durmaz’ın Barış Eroğlu karşısında belediye başkan adaylığı için çekişeceği de söyleniyor. Bu durumda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun net ifadelerine rağmen ileride koltuğunu belediye başkanlığı için boşaltması gerekecek.

Zaten Durmaz’ın şimdilerde net ifadelerde bulunmaması da biraz zaman kazanma taktiği olarak değerlendirilebilir. Aralık ayında yapılacak başkanlık seçimlerine kadar Özcan Durmaz ismiyle yol alacak “beyaz liste”, zamanı geldiğinde konjonktüre göre tavır takınacak göründüğü kadarıyla. Kapalı kapılar ardında yapılan kulis konuşmalarında da Özcan Durmaz’ın kendi yerine başka bir ismi İlçe Başkanı yapabileceğini söylediğini duyuyoruz.

Tabii bu olasılığı delege seçimleri öncesi partililerin bilmesi “mavi liste”, yani Sebahattin Yeşiltepe’nin elini güçlendirecek bir detay. Bu nedenle Durmaz’ın bu tavrı da kendine göre haklılık içermiyor değil.

“Mavi liste”ye bakacak olursak... Sebahattin Yeşiltepe ve ekibi en başından beri “ilçe yönetiminden başka hiçbir yere” talip olmadıklarını söyleyerek yürüyor. Seçimler öncesinde ısrarla çarşaf listeyi savunan Yeşiltepe, blok liste ile girilen delege seçimlerinde her ne kadar Durmaz karşısında zayıf gibi görünse de, Kılıçdaroğlu’nun sözleri ve İzmir İl Başkanı’nın “Genel Başkanımızın söylediği bizim için talimat niteliğindedir” açıklaması çerçevesinde İlçe başkanlığı yarışında “beyaz listeli” bazı delegeleri de yanına çekip başa baş çekişecek gibi görünüyor.

***

Belediye başkanlığı için ise hali hazırda “bir buçuk aday” görünüyor.

Bir tanesi, kaybedilen 2014 seçiminden bu yana 2019 seçimlerinde de aday olacağını söyleyen ve sokaklardan hiç çekilmeyen Barış Eroğlu; diğeri ise, Kılıçdaroğlu’nun sözleri ile iki arada bir derede kalan Özcan Durmaz. İlçe başkanı olması halinde belediye başkan adaylığı için veto yiyebilme ihtimali ve bu nedenle net açıklama yapmaması sebebiyle %50 başkan adayı olarak nitelendirdiğimiz Durmaz’dan önümüzdeki günlerde elbette daha net bir açıklama gelecektir. Ancak, geçmişte yaşanan parti içi çekişmeler ve kırgınlıkları göz önüne alarak, kesin kararını bir an önce vermesi gerek. 

Böylece, hem delege kendini kandırılmış hissederek seçim zamanı küsüp kabuğuna çekilmez, hem de doğabilecek kırgınlıkları yok etmek için zaman kazanılmış olur.

***

Önümüzdeki yerel seçimler öncesi Ak Parti’nin FETÖ, açığa alınan kamu personeli ve metal yorgunluğu dolayısıyla kan kaybının yanı sıra Akşener’in kuracağı yeni partinin de MHP oylarını önemli miktarda böleceği düşünülürse; CHP için çok avantajlı koşullarda girilecek 2019 yerel seçimleri umarız yine parti içi meselelerle ellerinden kayıp gitmez.

Aksi halde, kişisel hırslarıyla bu duruma yol açanlar, Aliağa siyasetinin kara kaplı defterinden isimlerini ömür boyu kaldıramazlar.

***

Kim seçilirse seçilsin, Aliağa kazansın, Aliağa’ya ‘gerçekten hizmet edecek’ olan kazansın!Yazarın Tüm Yazıları
EMNİYET MÜDÜRÜ 3 Mayıs 2018, Perşembe
ARMUTUN SAPI, ÜZÜMÜN ÇÖPÜ, İZMİR’İN ÜVEY İLÇESİ... 24 Nisan 2018, Salı
ALİ BABANIN ÇİFTLİKBANK’I VAR... 16 Mart 2018, Cuma
SAHİPSİZ KENTİN TALİHSİZ SAKİNLERİ!.. 26 Şubat 2018, Pazartesi
VURULMAK... UNUTULMAK... 24 Ocak 2018, Çarşamba
BİR ADAM VARDI... 18 Aralık 2017, Pazartesi
RAKİPSİZ SEÇİMDE ÜÇTE BİR KAYIP... 12 Aralık 2017, Salı
KURUMLAR ARASI İLETİŞİM YOKSA, KURUMLAR ÜSTÜ İLETİŞİM OLAMAZ MI?.. 15 Kasım 2017, Çarşamba
HERKESİN BAŞKANI OLUNUR DA, HER YERİN BAŞKANI OLUNABİLİR Mİ? 22 Eylül 2017, Cuma
ASIL SUÇLU KİM? 16 Eylül 2017, Cumartesi
BAŞINIZA BİR İŞ AÇIN LÜTFEN!.. 11 Eylül 2017, Pazartesi
ALİAĞA’NIN KAYBI, AĞRI’NIN KAZANIMI... 27 Temmuz 2017, Perşembe
GÜN, DEM... 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Yanıyoruz 24 yıldır 3 Temmuz 2017, Pazartesi
NE KULLANIRSANIZ KULLANIN, ALİAĞA’YI KULLANMAYIN!.. 9 Haziran 2017, Cuma
Pek muhterem ‘Eşbaşkan’... 12 Mayıs 2017, Cuma
SEVİYE SİZSİNİZ!.. 6 Mayıs 2017, Cumartesi
ACAR HEDEF GÖSTERİRSE... 29 Nisan 2017, Cumartesi
YOL 27 Nisan 2017, Perşembe
TAKKE DÜŞTÜ, BAKALIM KEL GÖRÜNECEK Mİ? 19 Nisan 2017, Çarşamba
“HAVET” GÜZEL, KUŞLAR ÖTÜYOR... 24 Mart 2017, Cuma
BAŞKAN “HAVET” DESİN, SİZ “HAYIR” ANLAYIN... 7 Mart 2017, Salı
SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL, SORSAM CEVAP YOK!.. 6 Mart 2017, Pazartesi
“PSİKOLOJİK ANALİZ YAZISI”NIN ANALİZİ... 23 Şubat 2017, Perşembe
EVET Mİ HAYIR MI SAYIN ACAR BAŞKAN? 17 Şubat 2017, Cuma
KESTANE KEBAP, ARACISIZ CEVAP... 10 Şubat 2017, Cuma
“BAŞIMA BİR İŞ GELMEYECEKSE” SORULARI... 4 Şubat 2017, Cumartesi
KIRK AKILLI ARANIYOR... 30 Ocak 2017, Pazartesi
GAYRİ RESMİ “EŞBAŞKAN” 26 Ocak 2017, Perşembe
GÜVEN 7 Ocak 2017, Cumartesi
SOSYAL MEDYA AKBABALARI 26 Aralık 2016, Pazartesi
HALKIN MECLİSİ-BELEDİYENİN MECLİSİ 8 Aralık 2016, Perşembe
İSTİRHAMIMDIR!.. 5 Aralık 2016, Pazartesi
ALİAĞA NASIL KAZANILIR, ALİAĞALI NASIL KAZANIR? 16 Kasım 2016, Çarşamba
“GAZETE”CİLİK... 2 Kasım 2016, Çarşamba
DENİZDE KUM, ALİAĞA’DA SPONSOR... 17 Ekim 2016, Pazartesi
İKİNCİ “BAŞDANIŞMAN” DÖNEMİ... 5 Ekim 2016, Çarşamba
ALİAĞA’NIN GÜNAH KEÇİSİ 22 Eylül 2016, Perşembe
FETÖNÜN EN BÜYÜK MAĞDURU: ÇOCUKLAR!.. 9 Eylül 2016, Cuma
AYTUĞ, SEMİH, EDA, UMUT, ŞAHİN VE DİĞERLERİ... 31 Ağustos 2016, Çarşamba
ÇÖZÜM “SAVAŞ”TA... 27 Ağustos 2016, Cumartesi
‘DÜZEN’Lİ SİYASET 17 Ağustos 2016, Çarşamba
NE KARİNESİYDİ? 16 Ağustos 2016, Salı
KARGAYA KILAVUZ OLMAK... 8 Ağustos 2016, Pazartesi
BULANIK SUDA CEMAATCİ AVLAMAK... 4 Ağustos 2016, Perşembe
ÖLÜMÜ GÖRDÜK DİYE SITMAYA RAZI MI OLALIM? 22 Temmuz 2016, Cuma
SEBEBİ SİZ YARATTINIZ, YOK ETMEK SİZİN ELİNİZDE... 21 Temmuz 2016, Perşembe
İHANET... KİM TARAFINDAN, KİME? 19 Temmuz 2016, Salı
ÖFKELİYİZ 16 Temmuz 2016, Cumartesi
GÜVEN 14 Temmuz 2016, Perşembe
VATANDAŞ OLMA KRİTERLERİ 12 Temmuz 2016, Salı
BANA ‘BARIŞ’IN RESMİNİ ÇİZ USTA!.. 11 Temmuz 2016, Pazartesi
23 YIL ÖNCE... 2 Temmuz 2016, Cumartesi
VATANIN BAĞRINA TERÖR DAYAMIŞ HANÇERİNİ... 1 Temmuz 2016, Cuma
İYİ KONUŞAMIYORSANIZ SUSUN BE MÜBAREKLER... 24 Haziran 2016, Cuma
BAK BEYİM!.. 17 Haziran 2016, Cuma
SERİ... 14 Haziran 2016, Salı
BUMERANG 11 Haziran 2016, Cumartesi
GERÇEK GÖREVİNİZİN FARKINA VARIN!.. 9 Haziran 2016, Perşembe
“YARIM” POLİTİKA... 8 Haziran 2016, Çarşamba
ŞU BİZİM ERMENİ MESELESİ 4 Haziran 2016, Cumartesi
YAKIN GELECEĞE HAZIR MISIN EYY ALİAĞA?.. 3 Haziran 2016, Cuma
DEJAVU 31 Mayıs 2016, Salı
HEYKEL 28 Mayıs 2016, Cumartesi
ÇÖP 26 Mayıs 2016, Perşembe
ALLAH AĞLATMASIN AMA... 25 Mayıs 2016, Çarşamba
TRANSFER SEZONU AÇILDI MI?.. 23 Mayıs 2016, Pazartesi
KİM BU KÖPEKLER DEĞİL, KİMİN BU KÖPEKLER?.. 20 Mayıs 2016, Cuma
DARBE Mİ DEMOKRASİ Mİ?.. 18 Mayıs 2016, Çarşamba
DÜĞÜN VE CENAZE VE KONGRE VE BEŞİKTAŞ... 17 Mayıs 2016, Salı
FUHUŞ 16 Mayıs 2016, Pazartesi
DERE KIYISI 12 Mayıs 2016, Perşembe
BUGÜN YEDİĞİNİZ HURMALAR... 11 Mayıs 2016, Çarşamba
Aliağa'nın filleri... 9 Mayıs 2016, Pazartesi
BİZİM BERBERLER... 6 Mayıs 2016, Cuma
HEPİMİZ MHP'YİZ... 5 Mayıs 2016, Perşembe
SÖZÜM “MECLİS”TEN DIŞARI!.. 4 Mayıs 2016, Çarşamba
İYİ İNSAN MI İYİ LİDER Mİ LAZIM? 3 Mayıs 2016, Salı
1 MAYIS 30 Nisan 2016, Cumartesi
İKİ ERDOĞAN 29 Nisan 2016, Cuma
GENÇ LAİKLER RAHATSIZ... 28 Nisan 2016, Perşembe
ÇAYIN RADYASYONLUSU İYİDİR... 26 Nisan 2016, Salı
TEMSİL... 25 Nisan 2016, Pazartesi
Pardon... 23 Nisan 2016, Cumartesi
HAYDİ ÇOCUKLAR MEYDANA... 22 Nisan 2016, Cuma
ŞEYTAN... 21 Nisan 2016, Perşembe
İKTİDAR DEĞİL, İKBAL KAVGASI... 20 Nisan 2016, Çarşamba
Milli Birlik... 18 Nisan 2016, Pazartesi
YA YIKIN YA YAPIN, BOŞU BOŞUNA OYALAMAYIN... 16 Nisan 2016, Cumartesi
SİYASET Mİ DEĞİŞMELİ SİYASETÇİ Mİ? 15 Nisan 2016, Cuma