131019098
27 Haziran 2022, Pazartesi

Öfke ve sabır

16 Eylül 2021, Perşembe

     


DERYA TAŞYÜREK- THETA HEALİNG BİLİNÇALTI UZMANI

Kişisel olarak yetersizlik, acizlik, kıskançlık, korku, endişe, yalnızlık, sevgisizlik ve de anlaşılamamak öfkeyi ortaya çıkaran duygulardır. Diğer yandan da adaletsizlik, haksızlık, emeğinin karşılığını alamamak da insanları öfkelendirmektedir.Öfke asla tamamen yok edilemez amaç öfkenin uygun şekilde kanalize edilerek kendimize ve çevremize zarar vermesini önlemektir. Öfke kontrol edemez ise, haklı iken haksız duruma geçilebilir ayrıca kişinin hayatında çok büyük pişmanlıklar yaratabilir.

Sabır ise bir şeyin gerçekleşmesini veya bir zorluktan kurtulmayı şikayet etmeden, isyan bayraklarını çekmeden beklemek, dayanmak, anlamına gelen sabır, hayatı kolaylaştıran ve hedefe daha çabuk ulaşmayı sağlayan güçlü bir silahtır. Peygamber Efendimiz, sabır, imanın yarısıdır, demiştir.  Mevlana’da sabrı, kurtuluşun anahtarı olarak tanımlamıştır.

Kavga zorbalık şiddet ve öfke sadece daha fazla yıkıma sebep olur, keza gerçek güç kibarlık ve zerafetten geçer.Ünlü düşünür Lao Tzu; öfke için şu tanımı yapmıştır;canlı bir bitkinin gövdesi yumuşak ve esnek ilken ölmüş bir bitkinin gövdesi  kurur ve sertleşir ve çok çabuk kırılır.Yani katılık ve öfke ölüm ile ilişkilidir. Yumuşaklık sabır ve zerafet ise yaşam ile ilişkilidir.Bir gün bir öğrenci bilge ustasına kızgınlık nedir? Diye sormuş, bilgenin öğrencisine verdiği cevap ise şu; kızgınlık başkalarının hataları nedeniyle kendine verdiğin cezadır. Kişi öfkeliyken kendi egemenliğini başkasına vermiş olur.Hırs ve öfke insanı tıpkı kurdun ağacı kemirdiği gibi kemirir. Hz Ali ne güzelde özetlemiş hırsı;

“Hırs seni kul etmesin. Hak seni hür yarattı.(Hz.Ali)

.Bir zen üstadı ise  öfke ve sabrı cennet ile cehennem olarak tanımlamıştır.

.Bir samuray, Zen üstadının karşısına dikilip şu soruyu sordu:

-Gerçekten de cennet ve cehennem var mıdır?

-Kimsiniz?

-Bir samurayım.

-Sen mi? Kendine baksana bir. Daha ziyade dilenciyi andırıyorsun!

Üstat hakaret üzerine hakaret yağdırıyordu. Sinirden kıpkırmızı kesilen samuray kılıcını çekti.

-Vay! kılıcı da varmış! Ama o kadar beceriksize benziyorsun ki nasıl olsa kafamı kesemezsin.Kanı beynine sıçrayan samuray kılıcını kaldırdı. Ustaya vurmaya hazırdı. Usta:

-İşte cehennemin kapıları böyle açılır.

Üstadın serinkanlı tavrına şaşıran samuray kılıcını kınına soktu ve saygıyla eğildi. Usta:

-Cennetin kapıları da böyle açılır.

Sabret, daha yürüyeceğin çok yol, aşacağın çok menzil, öğreneceğin çok şey var. Sabretmeye devam et sen. Bir günde olmayacak belki ama bir gün muhakkak olacak… Sevgiyle sabırla kalınYazarın Tüm Yazıları
Öfke ve sabır 16 Eylül 2021, Perşembe
NE İSTERSENİZ ONU DEĞİL, NEYSENİZ ONU ÇEKERSİNİZ! 27 Temmuz 2021, Salı
ERİL DİŞİL ENERJİ 17 Şubat 2021, Çarşamba
EMPATİ 18 Aralık 2020, Cuma
AFFETMEK 17 Kasım 2020, Salı