Öbür Türlü Vurgun

6 Aralık 2016, Salı

     


Ediz ÖZTÜRK
KENTİN ESKİCİSİ

Malumunuz herkes ekonomik kriz ile boğuşuyor. Kime sorsanız dertli. Hele ki milletvekillerimiz. Durumları gerçekten içler acısı. Bir dokunuyoruz bin “ahhhh” işitiyoruz.

Düşünsenize, asgari ücretin 1.300 TL olduğu bir ülkede benim koskoca milletvekilim ayda sadece 17.000 TL (yazıyla on yedi bin Türk Lirası) maaş alabiliyor.

Hele o emekli milletvekillerimiz; onların durumu hepten içler acısı. Ortalama emekli maaşının 1.500 TL olduğu güzel yurdumda meclisin ceylan derili koltuklarında dirsek çürüterek emekli olan milletvekilim sadece 8.500 TL maaş alabiliyor.

Yazık değil mi milletin vekillerine? Her şeyin pahalandığı bu dönemde adamlar bu paraya nasıl geçinsinler? EL İNSAF!

Tam “nerede bu devlet, nerede bu hükümet” diye sokağa dökülecektik ki bir haber geldi. Adana'da 'Süleymancı' tarikatına ait olduğu belirtilen yurtta çıkan ve 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangın sırasında TBMM'de  AKP'nin “emekli akademisyen milletvekillerinin iki kat maaş almasına yönelik yasası” görüşülmeye başlandı. EH BRAVO!

Buraya kadar her şey tamam ama peki bu maaşlar nasıl ödenecek? Öyle ya zaten bütçedeki açık daha kapatılamamışken bunca vekilin parası nerden gelecek?

Alkole, benzine, tütüne, gaza ÖTV zammı yaparak!..

Yetmedi mi?

Nasıl ki RTÜK’e ve izlemediğimiz TRT’ye pay ödüyorsak her faturada Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne de güzel havalarda aldığımız oksijen için pay ödeyelim.

Atık su bedeli ödediğimiz gibi (özellikle kış aylarında) atık gaz bedeli de ödeyelim. Yoksa yediğimiz fasulyenin, nohutun gazı boş yere atmosfere karışacak.

Yine mi yetmedi?

Terminallere gişe koyup, otobüslerden-uçaklardan-trenlerden inen her yolcudan “ayak bastı” parası alalım. Köyde tezek yakan çiftçiden de “katı atık” bedeli toplayalım.

Yeter ki Vatan Sağolsun!

Yeter ki Milletin Vekili aç kalmasın!

Öbür Türlü  Vurgun yeriz maazallah..

Radyoda Ahmed Arif’in şiiri okunuyor “Bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar, aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır. Tanı bunları…”Diğer Yazıları
Öbür Türlü Vurgun 6 Aralık 2016, Salı
BİR REKLAM 29 Kasım 2016, Salı
#benimdeitirazımvar 22 Kasım 2016, Salı
TRUMP-ETÇİ BAŞKAN 15 Kasım 2016, Salı
TÜRKİYE’NİN YÖNETİM ŞEKLİ NEDİR? 8 Kasım 2016, Salı
BASINA BASKI-N… 1 Kasım 2016, Salı
YUSUF YUSUF... 25 Ekim 2016, Salı
DEMOKRASİ Mİ YOK MEYDAN MI? 18 Ekim 2016, Salı
DEDİ-KODUM.. 10 Ekim 2016, Pazartesi
VARLIK İÇİNDE YOKLUK 4 Ekim 2016, Salı
NEDEN?.. 26 Eylül 2016, Pazartesi
DAVUDİ GAFLAR 27 Ekim 2015, Salı
BELEDİYECİLİĞE YENİ BİR BAKIŞ 22 Eylül 2015, Salı
'BAŞBAKAN BAKIRÇAY'DAN' 23 Mart 2015, Pazartesi