131019098
1 Ekim 2020, Perşembe

“Bu yasalar böyle geçmez!”

7 Ekim 2017, Cumartesi

     


Eren SARAN

‘Meclis açıldı ve başkanlık sisteminin ilk icraatları da hız kesmeden işlemeye başladı. Savaş tezkeresinin ardından ilk saldırı tabii ki kadınların yaşamlarına ilişkin olacaktı. Müftülere nikah yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı alelacele komisyona getirildi, boşanmaların önlenmesi için kurulan komisyonun akıl almaz önerilerle dolu raporu Meclis Genel Kurulunda oylamaya açıldı.

AKP hükümetinin kadın politikalarının belgesi niteliğinde olan Boşanma Komisyonu raporunun, raporun hazırlanmasının üstünden 1.5 yıl geçmişken tam da bugün karşımıza yeniden çıkarılması, müftülere nikah yetkisi veren Nüfus Kanunu’nun alelacele komisyondan geçirilmeye çalışılması, bunların yeni açılan Meclisin ilk gündemlerinde olması oldukça dikkat çekici.

Bu komisyon raporu hangi maddelerden oluşuyor gelin birlikte göz atalım!

Meclise getirilen komisyon raporunda

*Yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde kesin olarak yasak olan, erkek şiddetinin önünü açan, kadınları şiddetten koruyacak mekanizmaları daha da zayıflatan, çocukların tecavüzcülerle evlendirilmesinin önünü açan öneriler içeriyor.

 *Boşanma davalarında ve şiddet durumunda uzlaşma ve arabuluculuk yöntemi kullanılmasını öneriyor.

*Kadınların şiddete uğradığında etkili koruma veya tedbir kararı almasının imkansızlaşmasına neden olacak biçimde tedbir sürelerinin 15 günle sınırlandırılmasını ve kadınlardan şiddete dair “belge ve delil” sunmalarını istiyor. Ölüm tehdidini “belgelendirmeyene” koruma sağlanmayacağını söylüyor

*Karakolların kapılarının mesai saatleri içerisinde şiddete maruz kalan kadınlara kapatılmasını, kadınların adliyelere veya valiliklere gitmek zorunda kalmasını öneriyor.

*Geçtiğimiz sene tartışıldığı üzere çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla 5 yıl boyunca ‘sorunsuz’ ve ‘başarılı’ bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını meşrulaştırıyor.

Tüm bu tartışmaların ışığında bu meclis ve AKP hükümeti ne yapmak istiyor?

Aslında niyet ve çaba ortada… Hükümet, müftülere nikah yetkisinin verilmesi ile medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişiklikler için zemin hazırlarken, komisyon raporu ile kadınları şiddet dolu bir yaşamın içerisine devlet eliyle itmiş oluyor.

Zaten ülkemizde her gün başka bir kadın cinayeti, taciz ve tecavüz haberi okuyoruz. Daha iki gün önce devletin kolluk kuvvetinin (POLİS)Alanya’da yerde yatan kadını nasıl tekmelediğini gösteren videoyu izledik, geçen yıl Beyaz Show’a telefonla bağlanarak, ‘Çocuklar Ölmesin’ diyen Ayşe öğretmenin karnındaki bebeği ile cezaevine girmek zorunda olduğunu hayretle okuduk.

Peki, her zaman sorduğumuz gibi yine soracağız. Devlet her türlü imkanı ile bizlerin yaşam alanlarını hak ve özgürlüklerini kısıtlarken, artık başvurabileceğimiz herhangi bir devlet kurumu sosyal güvence kalmamışken;

BİZ NE YAPACAĞIZ?

Bu tasarılar meclisin gündeminde yer alırken son beş gündür tüm Türkiye’de kadınlar, ‘Bu Yasalar Böyle Geçmez!’ sözüyle sokaklara çıktılar ve çeşitli eylemlerde bulundular. Özellikle Ankara’da meclis önünde gerçekleştirilmek istenen protestolara polis sert müdahalelerde bulundu. İzmir ‘de ise Karşıyaka ve Alsancak’ta kadınların katılımları ile bir takım eylemler gerçekleştirildi.

Peki, Aliağa gibi işçilerin yoğun olarak yaşadıkları kentlerde, kadınların bu eylemlerden ve ya çıkarılan yasalardan haberi var mı? İşte asıl sorulması ve üzerine tekrar eğilmesi gereken konu da belki bu? Her çıkarılan yasa, emekçi ve yoksul kadınların yaşamlarından alınmış bir hakkı daha ifade ediyor. Hükümet oyunu arttırdığı ve iktidarını sağlamlaştırdığı mahallelerde yaşayan kadınların haklarını tırpanlıyor. Tüm kadın örgütlerine ve STK’lara düşen görev ise semtlerde ve iş yerlerinde daha çok kadınla bir araya gelerek, madde madde bu tasarıları teşhir etmek şeklinde görülüyor!

 

 

 

 

 Yazarın Tüm Yazıları
Bizim Baharımız 8 Mart ile başlar… 13 Şubat 2018, Salı
Kalanlar… Asine, Azra ve Alara 9 Ocak 2018, Salı
Aramızı bulmak istiyorlar… 18 Aralık 2017, Pazartesi
“Bu yasalar böyle geçmez!” 7 Ekim 2017, Cumartesi
Kadına yönelik artan kamusal şiddet ve çıkarılan yasalar üzerine… 25 Ağustos 2017, Cuma