MAGNA CARTA

15 Haziran 2015, Pazartesi

     


Hakkı ÜLKÜ
İZLENİM

                                                         MAGNA  CARTA

           Türkiye’de  yapılan genel seçimlerin üzerinden bir hafta geçti. Seçmen vatandaşlar 13 yıllık AKP iktidarına son verdi.Başka bir deyişle İktidar  % 40 oy aldı, üç muhalefet partisi  % 60 oy aldı ama hiçbir partiye de sen tek başına hükümet kur, demedi. Bundan sosyal, siyasal ekonomik anlamda bir sürü ders çıkarılabilir. Zaten eli kalem tutan bir çok yazar da bunları çeşitli yerlerdeki yorumlarıyla belirtiyorlar.Onları tekrarlamak istemiyorum. Tek cümle söylemek gerekiyorsa o da Diktatörlüğe giden yol kapatılmıştır. Asıl anlatmak istediğim ve çok önemli saydığım Dünyadaki Demokrasilere kaynaklık eden Magna Carta ( büyük sözleşme) nin  15 Haziran 1215 tarihinde, yani bu gün, yani 800 yıl önce İngiltere’de imzalanmasıdır. Bunun içeriği nedir?

          İngiltere’de krallarla baronlar arasında başlayan çekişmeler üzerine (Ekonomiden pay alma) Başlayan kavgalardan sonra  İngiltere’nin o zamanki kralı kilisenin de onayını alarak adına büyük sözleşme, büyük yemin, büyük buyruk , büyük ferman diyebileceğimiz sözleşmeyi karşılıklı imzalarla Londra’da yürürlüğe koymuş ve böylece ilerleyen yıllar için önemli bir açılım gerçekleştirmiştir.

Belli başlı etkileri; Kral’ın kendisinden sonra işbaşına gelenler için bir yemin metnini yürürlüğe sokması, halktan alınacak olan vergi miktarlarının belirlenmesinde oluşturdukları meclislerde tartışılarak onaylanması, Londra kentinin belediyesine seçilecek kişinin özgürce seçilmesine ve ayrıca vergilerden belediyeye de pay verilmesi, güvenilir deliller olmadıkça keyfi tutuklanmalar olamayacağı, kimseye hakkı ve adaleti satmayacakları gibi günümüze insan hakları, kadın-erkek eşitliği gibi güzel miraslar bırakmışlardır.

        Buradan yola çıkılarak şu anda acaba hükümeti kim kurmalı, nasıl bir model bulmalıyız gibi çok fazla kafa karışıklığı yaratmadan 800 yıl önceki Magna Carta sözleşmesini hatırlayalım ve bozulan  yapımızı ortaya koyalım, kör-topal demokrasimizi daha iyiye götürmek için (Demokrasimizi onarma koalisyonu) oluşturup 2 yıl sonra erken genel seçime gidelim.Diğer Yazıları
MAGNA CARTA 15 Haziran 2015, Pazartesi
7 HAZİRAN’A DOĞRU (7) 27 Mayıs 2015, Çarşamba
7 HAZİRAN’A DOĞRU (6) 26 Mayıs 2015, Salı
7 HAZİRAN’A DOĞRU (5) 25 Mayıs 2015, Pazartesi
7 HAZİRAN’A DOĞRU (4) 23 Mayıs 2015, Cumartesi
7 HAZİRAN’A DOĞRU (3) 22 Mayıs 2015, Cuma
7 HAZİRAN’A DOĞRU (2) 21 Mayıs 2015, Perşembe
7 HAZİRAN'A DOĞRU 20 Mayıs 2015, Çarşamba
KİTAP İÇİN İNTİHAR 12 Mart 2015, Perşembe