131019098
18 Eylül 2020, Cuma

“Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır.”

11 Mart 2017, Cumartesi

     


Nazif ERTEN

 “Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır.”

                                                                                                                              Francis Bacon

Merhabalar

Ben Emin sahaf… Artık her cumartesi günü burada sizlerle sohbet edeceğiz. Harflerin ve kelimelerin sihirli dünyalarını bir de benden dinlemeye ne dersiniz ?

Yanlış anlamayın! Ben öğretmen değilim. Sizler gibi bir öğrenciyim. Arayan, susayan, talep eden bir öğrenci…

Kitapların sihirli dünyalarına parmak uçlarında girmiş ve her dokunuşunda hazzı iliklerine kadar yaşayabilme arzusunda olan bir öğrenci…

Siz bir kitapla nasıl konuşursunuz ?

Onunla nasıl tanışırsınız ?

Karşısında nasıl durursunuz ?

Ben hala ürkek bir kuş gibiyim. Ağır ağır kanat çırparak uçuyorum kitapların dünyasına. Usul usul konuyorum huzurlarına.

Küçük hayatımda büyük dünyaları yaşamayı başarmam da bu şekilde oluyor sanırım. Küçük avuçlarıma sığan kitapların büyük dünyalarına giriyorum. Uçsuz bucaksız ummanlarla tanışıyorum. Akıp giden zamanın farkında bile değilim. Eski fotoğraflar ve plaklar, antikalar ve kitapların ruhuna tanık oluyorum.

Eski bir kitabın kapağını aralamaya başladığımda heyecan basıyor içimi. Bir not ya da bir imzayla karşılaştığımda ise zamanın üstüne çıkıyorum. Yıllar sanki açmamış arayı. Edip’lerin, Uyar’ların, Nazım’ların uzattığı eli sıkıyorum. Satırlar akıp giderken, maziye tanıklık etmişçesine gülümsüyorum. Fikirler içime işledikçe gülümsemem büsbütün artıyor. Satırlar son bulduğunda hem hüzün, hem de sevinçle doluyorum.

Bu satırlar başka okuyucuları bulduğunda ne mi oluyor ?

Kahramanı oluyorum kelimelerin. Onlar aştıkça dağları ve yolları, ulaştıkça şiirlere ve yazılara, tanıştıkça okuyan yüreklerle, işte ben o zaman gerçek bir sahaf oluyorum.

Evet dostlar!

Emin sahafın dünyasını artık biliyorsunuz. Sizde yeni dünyalar keşfetmek isterseniz, bir sonraki cumartesiyi benimki sabırsızlıkla bekleyeceğinize inanıyorum.

 

 Yazarın Tüm Yazıları
KÜÇÜK PRENS ÜZERİNE 1 Nisan 2017, Cumartesi
“AHMET H. TANPINAR VE HUZUR ÜZERİNE” 25 Mart 2017, Cumartesi
“Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır.” 11 Mart 2017, Cumartesi