131019098
18 Eylül 2020, Cuma

Neden Zayıflayamıyorum?

20 Ocak 2017, Cuma

     


Simge OZAN

Siz çok doğru yaşadığınızı ve uygun diyeti yaptığınızı söylerken gerçekten de durmadan kilo alabilir misiniz? Cevap, nadiren evet ama çoğu zaman da hayır! İsterse, ve şimdi vereceğim önerilere dikkat ederse herkes sağlıkla zayıflayabilir. Şimdi madde madde kontrol ederek neden kilo veremediğinizi saptamaya çalışın, nasıl kilo verebileceğiniz de devamında geliyor.

1- Mutlaka kan tahlili yaptırın: Belki de, sizde insülin direnci, demir eksikliği, şeker yüksekliği, tiroid bozukluğu var. İyi bir doktora başvurmadan muayene ve kan tahlili olmadan, diyette ısrar etmek gereksiz bir çabalama olabilir ve sizin gücünüzü, hevesinizi tüketebilir.

Hangi tahlillere özellikle bakılmalı? 

Bazı hastalarımız: “Biz tahlil yaptırdık, bir şey yok.” diyorlar. Ama bakıyorum esas önemli olanlar yapılmamış. Örneğin HOMA insülin direnci: sizin şeker, karbonhidrat, tatlı unlu mamülleri yakıp yakamadığınızla ilgili bilgi verir, kanda demir düzeyi : kansızlık sürekli bir açlık hissi ve halsizlik ipucunu verebilir, düşük kan şekeri-hipoglisemi : ağır yemekler ve tatlılardan 2-3 saat sonra daha da acıkıp yemeğe tatlılara, hamur işlerine önlenemez saldırışınızın bir nedeni olabilir, tiroid bezinin az çalışması yani hipotiroidi : az yeseniz bile bir türlü yağlanmanın önüne geçememenizin nedeni olabilir, testesteron düşüklüğü : ileri yaştaki erkeklerde kas kaybının ve göbeklenmenin niye arttığına bir fikir verebilir, benim bazı hastalarımdan istediğim gençlik hormonu diye de bilinen, büyüme hormonu – Growth Hormon : kilo ve hızlı yaşlanma konularında bazı soruları cevaplayabilir. Kısacası iyi bir dr. muayenesi ve kan tahlili olmazsa olmazdır diyebilirim.

Gıda Tolerans Testleri işe yarar mı?

Bu çok tartışmalı bir konu. Eğer kilolu kişi uzun çabalara rağmen bir türlü kilo veremiyorsa o zaman bir çare olarak başvurulabilir, belki de yediğiniz ve yararlı sandığınız bir besin aslında size uygun veya sağlıklı olmayabilir. Hatta kilo almanıza katkı da bulunuyor da olabilir. Ancak bu testi yaptırırken hemen acele etmemeli ve eğer yapılacaksa en doğru şekilde yaptırmalısınız. Maalesef ülkemizde bazı firmalar hiç de bilimsel olmadan doktor kontrolünden uzak olarak bu testleri ticari ağırlıklı olarak yapıyorlar ve o zaman olay para tuzağına dönüşmüş oluyor. Bu nedenle güvenilir koşullarda olması kaydıyla, Gıda Alerji Testleri, gerekli görüldüğünde yapılabilir ve bir türlü kilo veremeyen bazıkişiler de yararlı olabilir.

 2- Vücut Bileşenleri Analizi yaptırın.

Tamam kilolu olabilirsiniz ama belki de kilolarınız sağlıklı bir fazlalıktır. Belki de, normal kiloda görünüyorsunuz ama aslında kas ve kemik gibi kaliteli dokular erimiş ama yağlar çok artmıştır. O zaman işler çok değişir. Kilonuzun ne kadarı yağ, ne kadarı kas ve kemik gibi kaliteli doku ve bu dokular bedende nasıl dağılım göstermiş, mutlaka saptanmalıdır. Kilo verilince de, nereden kilo verilmeli hatta hangi dokulardan zayıflasanız bile kilo verilmemeli saptanmalıdır.

3- Gizli Depresyonunuz olmasın sakın!

Pek çok hastamda fazla kiloyu deşince, eğer tüm muayene ve kan tahlilleri normalse GİZLİ DEPRESYONUN olabileceğini gördüm. Uygun psikolojik destek, kişisel gelişim kurları, ibadet, psikolog-psikiyatrist destekleri kişinin gizli depresyonu zaman içersinde yenip tekrar incelmesine katkıda bulunabiliyor.

4-Tek Tip Diyetler veya Açlık-Şok Diyetler metabolizmanızı bozmuş olmasın

Bazen komşu önerisi ve kendi başınıza yaptığınız tek tip protein diyetleri , açlık veya şok programlar ile, bedeninizin işleyiş şeklini değiştirmiş ve artık kolay kilo alır veya zor verir duruma düşmüş olabilirsiniz. Asla uzun süreli ve şiddtli açlık içeren hızlı zayıflama programlarına rağbet etmeyin. Metabolizmanızı bozabilirsiniz.

 Yazarın Tüm Yazıları
İLKBAHARDA SAĞLIKLI BESLENME 30 Nisan 2018, Pazartesi
GRİBE KARŞI MUCİZEVİ BESİNLER 21 Şubat 2018, Çarşamba
Buğday Ruşeymin Faydaları 7 Şubat 2018, Çarşamba
PROPOLİS NEDİR ? 10 Ocak 2018, Çarşamba
Obezitenin kalp hastalıkları üzerine etkisi 8 Aralık 2017, Cuma
Bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi besinler 22 Kasım 2017, Çarşamba
MEVSİM GEÇİŞİNDE BESLENMEMİZDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? 19 Ekim 2017, Perşembe
KURBAN ETİNE DİKKAT!.. 29 Ağustos 2017, Salı
10 ADIMDA SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI 9 Şubat 2017, Perşembe
SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET 3 Şubat 2017, Cuma
SAĞLIKLI BESLENMENİN ALTIN KURALLARI 27 Ocak 2017, Cuma
Neden Zayıflayamıyorum? 20 Ocak 2017, Cuma
ZAYIFLAMAYI HIZLANDIRAN SEKİZ YİYECEK 12 Ocak 2017, Perşembe