PETKİM ve TÜPRAŞ İŞÇİLERİ OHALDE DİRENİŞ DEDİ

15 Nisan 2017, Cumartesi

     


Turan KARA

PETKİM işçilerinin mücadele geleneği zaman ve sınır tanımıyor. Kuruluşu darbe döneminin yasaklarına rağmen olmuştu şimdi de darbe ohal dinlenmeden haklarını yedirmeme mücadelesi veriyor.

İşverenlerin eş zamanlı olarak TİS sürecinde takındığı saldırgan tutuma karşı hafta başından beri Aliağa ayakta. Mücadeleci sendikacılığa tahammül edemeyen SOCAR patronunun STAR’da çalışan işçileri olurları olmadan PETKİM’e geçirmesi bardağı taşıran son damla oldu. İşçiler bunun bir sendikasızlaştırma operasyonu olduğunu görerek direnişe geçti. Petkim işçisi gece gündüz 24 saat eyleme geçti. Tüpraş’ta uyarı amaçlı iş bırakmaların ardından tüm engellemeleri, baskıları ve OHAL’leri aşarak yolları kapatarak Petkim'e yürüyerek direnişe dahil oldu.

PETKİM VE TÜPRAŞ İŞÇİSİNİN MüCADELE GELENEĞİ TÜM ALİAĞA İŞCİSİNİN GELECEĞİDİR

PETKİM TÜPRAŞ işçisi arkadaşlar, sendikal mevzimizi ve kazanımlarımızı korumak için Aliağa'daki örgütlü örgütsüz tüm işçilere yol gösterici bir tutum sergilediler. Ancak görüldü ki  inisiyatif sadece sendika yöneticilerine bırakıldığında kazanmak daha fazla zorlaşıyor.
Sendika Genel Başkanı Aliağa işçisinin hiç alışık olmadığı bir tutum sergiledi.

Son gün geldi işçileri şöyle bir gördü ve patron temsilcileri ile görüşmeye gitti. Ama anlaşıp çıktı iyi mi? Kimse ondan kendilerine sormadan bunu yapmasını beklemiyordu, çünkü Mustafa Öztaşkın ve İbrahim Doğangül zamanın da hiç böyle olmazdı. Tabi genel başkan gereken cevabı aldı işçilerden. PETKİM işçileri bu yakışıksız durumu kabul etmedi. Zaten PATRONUN İSTEDİĞİ SENDİKACILIK DA BÖYLE BİR ŞEY. “Ben başkanınızla ne gerekirse anlaşırım siz şöyle kenarda durun” tarzı sendikacılık. Bu Amerikan tarzı sarı sendikacılık diğerlerinde vardı da Aliağa'da bir tek Türk Metal’de vardı. Şimdi Petrol-iş’de de olması isteniyor.

MESELE SADECE İYİ BİR TİS DEĞİL GÜÇLÜ BİR SENDİKA İSE GENEL MERKEZİN YOLU YOL DEĞİL
Aliağa’da PETKİM TÜPRAŞ’ın yanı sıra DEMİR-ÇELİK işçilerinin de TİS yılı.. Mücadelenin her aşamasında işçinin iradesi hakim olmadığında neler olabileceğini gördük. Genel-İş üyesi İZENERJİ işçilerinin işyerine sandık kurarak bütün işçinin onayı ile imzaladığı toplu sözleşme ve EMİS patronlarının dayatmasına ve grev yasaklamasına karşı yasağı tanımayarak fiili mücadeleyle kazanan birleşik metal üyesi metal işçilerinin başarısının temelinde işyeri komiteleri var.

İLK DEFA ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI İSCİLERE UZAK DURDU

Bu direniş süresince aynı zamanda Aliağa halkının temiz çevre ve park dinlenme hakkına da bir saldırı oldu. O konuya değineceğiz ama şimdi suna dikkat çekmek gerekir ki Aliağa belediye başkanı Aliağalı işçiler günlerce evlerinden çocuklarından mahrum kalarak iş ve ekmekleri için direnisteyken hiç uğramadı. Bu işçilerin gözünden kaçmadı. Her fırsatta onu destekleyen bir sendikayı onun üye işçilerini böyle bir zamanda ziyaret etse anlamlı bir mesaj ve işçiye moral olurdu.