131019098
18 Eylül 2020, Cuma

Tüpraş işçileri 3 yıllık sözleşmeyi çöpe attı

20 Mayıs 2017, Cumartesi

     


Turan KARA

Türkiye'nin ‘Koca Dev'i, TÜPRAŞ %100 kapasite ile çalıştırılarak, bu emekle 4 ayda 900 trilyon liralık artı değer üretti. Önceden bu değer Kocaeli, İzmir, Kırıkkale, Batman, onbinler, yüzbinler sonra Türkiye’ye kazandırırdı. Kocaeli, Büyükşehir Belediyesi olmazdı. Aliağa, Kırıkkale, Batman’da da on binlerce, yüz binlerce insan kazandı. Şimdi tek bir kişinin cebinde! Türkiye kazanabilirdi, daha fazla kazanabilirdi.

Soygun bir seferde olup bitmedi ki; 12 Eylül 2005 te Koç - Shell Grubu, Tüpraş’ı 4 milyar 140 milyon dolarla aldı. 26 Ocak 2006'da TÜPRAŞ yönetimi tamamen Koç - Shell Grubu’na devredildi. 2011 yılında 41 milyar TL ciro yaparken, 2005’te 4 milyar TL’ye aldılar. Türkiyenin henüz ilk Rafineri İşletmeler topluluğunun bu seneki karı tahminen 3 milyar tl olacak.

PETROL TEKELLERİ SIRAYLA TÜRKİYE'YE GELİYOR

Dünyanın en büyük pertol tekeli suudi Aramco şirketi Türkiye’ye giriş yaptı. Üretim kapasitesi  günlük 12,5 milyon  ham varil civarında. Ghawar bölgesinden günde 5 milyon varil petrol çıkartabilen bir şirket. Günde 1 milyar dolar kazandığı söyleniyor, Tüpraş bu sene 4 ayda yaklaşık 1 milyara çıkardı. Dünyanın 2. büyük petrol Tekeli Gazprom dolaylı ve doğrudan bir kaç senedir Türkiye’deydi zaten. Shell Tüpraş’ı alarak girdi ülkemize.

Socar’a bağlı Star Rafinerisi bir yada iki yıla hazır. Şirket şimdiden psikolojik olarak hazırlamaya çalışıyor. Azerbaycan halkına dayatılan bütün  baskıları şimdiden Aliağa’da uygulamaya başladılar. Hak, hukuk, adalet, örgütlü toplum, sendikalar işçi hakları ve kazanılmış diğer haklar,  toplumsal değerler, çeşitli erdemler ile değil, gelenekler ve eskinin gerici değerlerinin arkasına sığınarak uygulanan tek kişi miti ile belirleniyor. Bu da hep patron oluyor. İşçiler, halk savaş gerektiğinde ihtiyaç duyulan sadaka ile yaşayan insanlar. Temel fikir bu.

SOCAR şirketi, Star Rafineri ile Koç Holding’le rekabete girecekler ve ilk burdan başladılar. birbirlerine güç veren bir rekabet, kazan-kazan diyorlar. Koç Holding ve Socar Holding OHAL’i de kullanarak, işçilerin sayısını düşürüp, birliklerini bozarak iş yüklerini dolayısıyla sömürüyü artırmak istiyor. Kimisi hala Koç Holding’ten yeni Türkiye’de karını 11 kat artırmış birinden demokrasi ya da hiç olmazsa T.C’nin eski değerlerini savunmasını bekliyor.

Petkim’i yaratan, Tüpraş Rafineri işçisi kendi şahsında Koç Holding’le aralarında süren çözümsüz çelişkinin yarattığı krizi karşılıklı hamleler yaparak savuşturdu.

Tüpraş işçisi hem fabrika tarihinde dolayısıyla ülke tarihinde bir ilki yaptı; Rafinerileri durdurma aşamasına aldı. Şanlı DGM direnişinden bu yana teknik olarak aşan bu kadar büyük bir hamle yaptı. Birlikleri DGM Direnişinden ileri bir hamle yapacak kadar kuvvetli olmasa da, gücünü yeni keşfeden bir kuşak olduğunu söyleyebiliriz. Pek çoğu çadırı ile fabrikaya gelmişti. İşi bilmediğini ya da herkes gibi yaptığını söyleyen birine ne kadar iyi bildiğini gösterdi, onun iddiası da buydu. Koç Holding fabrikanın temellerini yapılırken görmüş gelmiştir; günlerdir büyük babasının kemiklerine de rahmet okundu. Rafinerinin durması ne demek deyince, ülkede kendi enerjisini üretmeyen yani canlı olmayan hiç bir şeyin çalışmaması demek diyebiliriz. Aynı zamanda büyük bir savaş endüstrisi.

Aliağa Tüpraş işçisi bu sene her seneden daha atak daha canlı ve daha istekliydi

Tüpraş işçileri en azından Aliağa için diyebiliriz ki her senekinden daha atak, daha örgütlü ve daha mücadeleci bir tutum aldılar. Tüm ülkede dayatılan 3 yıllık sözleşme rezaletini çöpe attılar. Aynı şeyi sendikacılar için söylemek biraz zor. Müzakere ve uzlaşmacılık diline pelesenk olmuş. İşçinin hakkını ve hukukunu saymayan, kazanılmış haklarını yok etmek isteyen biriyle mücadele edersin.

Tüpraş işçileri olarak bir handikap ise farklı şubelerde farklı bölgelerde çalışıyor olmak. Sözleşme sonrası kimi Kocaeli işçisi ile tartışmalar oluyordur. Burada şube yada şehir savunmacılığı değil ama bir sendikal anlayış tartışması mutlaka gerekli. Hem Tüpraş eyleminde aliagada açılan Petrol-iş imzalı pankart hemde enel merkez tutumu bu tartışmayı bir yerden başlattı.

PETKİM mücadelesi nasıl geçer?

Petkim’de OHALin arkasına sığınarak işten atmaları sendikanın en önemli varlık sebebini tartışılır hale getiriyor. Zaten patron vekilleri gerek maillerle gerek toplantılarla işçileri tecrübe ve bilinç eksikliğinden faydalanarak ya da siyasi ve milli duygular teşvik ederek sendikalarına yani birlik ve örgütlülüklerine saldırıyor. Dağıtmak istiyor. Star Rafinerisi’nde sendikayı yok etmeye çalışması tam sendika düşmanlığını ortaya çıkardı. Sendika düşmanlığı demek işçi düşmanlığı demektir. Pek kolay geçeceğe benzemiyor. patronlar işçiyi iyi izliyor zayıf yanlarını iyi biliyor.Yazarın Tüm Yazıları
Aziz Kocaoğlu İZBAN’da Adalet Arıyor muş 24 Şubat 2018, Cumartesi
YÜZ YILIN SÖZLEŞMESİ VE ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL 17 Şubat 2018, Cumartesi
TÜRK METAL SENDİKACILIK MI YAPIYOR ESNAFLIK MI? 27 Ocak 2018, Cumartesi
MİLLİ VE YERLİ SİSTEM: YOKSUL FEDA EDER ZENGİN CEFA SÜRER 23 Aralık 2017, Cumartesi
Tüpraş Faciası kapandı mı? 21 Ekim 2017, Cumartesi
TÜPRAŞ VE KOÇ HOLDİNG; FABRİKALARIN FABRİKASI, SANAYİNİN SARAYI KAR İCİN HEPİMİZİ TEHLİKEYE ATIYOR 14 Ekim 2017, Cumartesi
İTİBAR LÜKS VE ŞATAFATTA DEĞİL HALKIN ZENGİNLİĞİNDEDİR 7 Ekim 2017, Cumartesi
EĞİTİM Mİ ÖĞRETİM Mİ? 23 Eylül 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-4 26 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-3 19 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-2 12 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler 5 Ağustos 2017, Cumartesi
TEMEL EĞİTİME CİHADÇILIK NEDEN GİRDİ? 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Türk İşçisi Haçlı İttifakının Kölesi mi? 15 Temmuz 2017, Cumartesi
Bizleri bölenler kendileri ayrışıyor mu? 1 Temmuz 2017, Cumartesi
PATRONLAR 3 YILI OHAL ZORBALIĞI İLE DAYATIYOR 24 Haziran 2017, Cumartesi
15-16 HAZİRAN İŞÇİ SELİ 17 Haziran 2017, Cumartesi
Körfez ülkelerinin temel zenginlik kaynağı petrol mü, Kafala Sistemi kölecilik mi? 10 Haziran 2017, Cumartesi
Türkiye’de ekonomi kimin için kötü? 3 Haziran 2017, Cumartesi
Grev Yasaklamakla Ülkeyi Nasıl Kurtarıyoruz 27 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş işçileri 3 yıllık sözleşmeyi çöpe attı 20 Mayıs 2017, Cumartesi
PATRONLARIN TARİHİ TEZİ ÇÖPE 13 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş eylemleri ne gösteriyor? 6 Mayıs 2017, Cumartesi
İNSANLIĞIN TEK EVRENSEL BAYRAMI 29 Nisan 2017, Cumartesi
Evet diyen illerde şehir merkezleri bile hayır dedi 22 Nisan 2017, Cumartesi
PETKİM ve TÜPRAŞ İŞÇİLERİ OHALDE DİRENİŞ DEDİ 15 Nisan 2017, Cumartesi
ALİAĞA’DA YAP BOZ DEVRİ BİTTİ YAPMADAN BOZMA DEVRİ YAŞANIYOR 8 Nisan 2017, Cumartesi
SENDİKALARDAKİ TEK ADAMLIK 1 Nisan 2017, Cumartesi
Sendikal Demokrasi Güçlü Sendika ve Güçlü Toplum 25 Mart 2017, Cumartesi
İŞÇİLERİN TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİ SÜRÜYOR 18 Mart 2017, Cumartesi
8 Mart yine bir Facia ile karşılandı başımız sağolsun 11 Mart 2017, Cumartesi
EMEK KENTİ 4 Mart 2017, Cumartesi