16 Şubat 2019, Cumartesi

Aziz Kocaoğlu İZBAN’da Adalet Arıyor muş

24 Şubat 2018, Cumartesi

     


Turan KARA

İzmir halkının parasıyla yapılan İZBAN banliyö treninde yolculuk yapmak artık fahiş derecede pahalı. Bir gecede %200’den fazla zam yapıldı. İzmir’in 5 yıllığına seçilen Belediye Başkanı sayın Aziz Kocaoğlu öyle uygun görmüşler. TV ekranlarında, gazetelerde kırk yıllık dolmuş soförlerine taş çıkartırcasına, Çiçek Abbas havasıyla “bu kadar uzun bir hatta tek bilete gidilir mi, adalet mi?” diye soruyor! Anlaşılan o ki, kendisinin İzmir halkının sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını “kar” amacı gütmeden, İzmirlilere en uygun, gıpta edilecek bir şehir yaşamı sunmakla “görevli” olduğunu unutmuş da ticaret hayatına atılmış. Muhtemelen çok sıkı fıkı olduğu ticaret odasında kazandığı ticari zekasıyla, İzmir’in zenginliği ve İzmirlilerin parasıyla yapılan İZBAN’ı ülkenin en büyük dolmuş hattına çevirerek İzmirliye satmaya çalışıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ise ona sözde akıl veriyor, İZBAN’daki “Artı para” uygulamasının vatandaşları mağdur ettiğini söylüyor. Bilal Doğan, “Artı Para” sisteminin yerine otoyollarda uygulanan ücret toplama sisteminin getirilmesini önermiş, ‘kartta 10 lira olmasına gerek yok, ilk binişte yoksa borçlu olsun’ demiş. Ali birini vur ötekine, İzmir Belediye Başkanı da meclisi de İzmirlilerden para kazanmaya bakıyor, hayatını kolaylaştırmayı düşünmüyor. En iyi çözüm belediyeye borçlu olmakmış?!

Ama ahlaki olarak en kötü noktası ise Aziz Kocaoğlu’nun bunu “adalet” problemi olarak sunması, İzmir halkına ‘tek biletle Aliağa’dan Selçuk’a kadar gitmek adalet mi?’ diye sorması!

Adalet halkı soymaya gelince aklına geliyor

Güzel ülkemizde her şey o kadar günlük gülistanlık, her şey o kadar muhteşem ki, en büyük şehirlerinden birinin en büyük başı böyle konularda adalet arıyor. Her şey o kadar adil ki, her şey o kadar halk için ki, İzmir o kadar düzgün yönetiliyor, 20 yıldır İzmir’i yönetenler o kadar mükemmel bir şehir kurmuş ki halka kendine borçlu olmadığı için adalet hesabı soruyor. Hiç hesap vermeye lüzum görmüyor!

Aziz Bey’i mesela ‘asgari ücret yaşam koşulları için uygun değil bu adaletli mi?’ diye sorarken görmedik! Biliyoruz ki diyeceği ilk şey “o hükümetin işi bana ne”! Ama Sayın Aziz Kocaoğlu siz bir adalet savaşçısı olmadınız mı? Kendi genel başkanı onlarca adaletsizlik için yürüyüş yaparken kendisini bir teki için bile adalet ararken görmedik.

Aziz Bey’i siyanürle maden çıkaran şirkete ‘İzmir’in içme suyu havzasının göbeğine siyanür gölü açılır mı, hiç adaletli mi bu?’ diye sorarken görmedik, verdi ruhsatı aç dedi madenciye!

Aziz Bey’i Aliağa halkı termik santral istemiyoruz derken, ‘böyle güzel bir şehre yapılır mı hiç adaletli mi?’ diye sorarken görmedik, Aliağa Belediyesi sen çekil kenara, ben vereyim ruhsatı dedi.

Aziz Bey’i demir çelik tesisleri çevreyi kirletirken, Coca-Cola ve diğer fabrikalar yer altı sularını kaçak göçek ya da aleni beleş kullanırken, ‘siz ki trilyonluk şirketsiniz İzmir halkının havasını, suyunu nasıl heba edersiniz adaletli mi bu?’ diye sorarken de görmedik!

Aziz Bey’i Aliağa’da halkın ısrarla aktarma otobüsü istemesine rağmen ‘neden olmasın her yerde varken adaletli mi bu?’ diye sorarken de görmedik!

Aziz Bey’i yıllardır başkan olduğu halde karman çorman trafik, daracık ve eski yollarda da ‘adalet mi bu İzmir halkına bu yollar yakışır mı?’ diye sorarken de görmedik!

Saymakla bitmez de kısaca Aziz Kocaoğlu’nu halk için adalet ararken hiç görmedik, aksine hep şirketler için, 3-5 lira kar için koştururken, şirketler adına adalet?! ararken gördük.

Aziz Bey’i İzdeniz’de, İZBAN’da neredeyse asgari ücrete çalışan işçiler greve gitmek zorunda kalıp da ücret zammı isterken gördük, diyordu ki “o kadar maaş alıyorlar yetmiyor, açgözlü bu işçiler”! Yanlız Aziz Bey mi, onun şürekası da aynı.

Tek biletle yolculuk adaletli çünkü İzmirlinin parası ile yapıldı!

Aziz Bey uzun süredir yaptığı işte bir çeşit meslek hastalığına yakalanmış gibi. Şehri de şehrin olanaklarını da babasının malı sanma hastalığı, tek adam hastalığı!

En kötü örnekleri, İstanbul’u, Ankara’yı vererek diyor ki orada da öyle. Orada öyle olduğu için kendisi burada böyle, bunu unutmuş olmalı. İzmir de oralar gibi olmalıysa sizin o koltukta işiniz ne sayın Kocaoğlu?

Sayın Kocaoğlu zamanında Bülent Arınç'ın “bir iki gün konuşulur unutulur” diyerek yönettiği gibi “bir iki tantana olur sonra alışırlar” demeye getirerek fahiş zammı savunuyor, özrü kabahatinden beter. Sadece zam da değil, en kısa mesafe için 10 TL yüklemek zorunda kalıyoruz, 10 lira yoksa İZBAN'a binme diyor Aziz Kocaoğlu. İşine gücüne, hastaneye, ziyarete ya da gezmeye giden karı-koca, 2-3 arkadaş, ana-baba-çocuk tek kartı kullanamayacak, İZBAN'a binmek için ailecek 100 liranız yoksa dışarı çıkamayacak İzmirliler. Kartını unutan ya da parası olmayan bir vatandaşa hemşehrisi kart basamayacak. İşini halledip de dönmek isteyen aynı istasyondan binemeyecek. Neden? Aziz Bey’in adaleti öyle istedi diye.

Kaç öğrenci günde 2 lira ile okula gidiyor adalet mi?

Kaç yaşlı her gün hastanelerde sürünüyor adalet mi?

Kaç işçi parasız işe gidip geliyor adalet mi?

Kaç kişi İzmir’in pek çok yerini gezip görememiş adalet mi?

Sadece 20 kuruş eksik kaldığı için iki durak yürürseniz adalet mi? Bir durak için 2.80 TL adalet mi?

Polisten, öğretmenden memurdan yarı ücret alıp asgari ücretliden 10 lira kesmek adalet mi?

Şirketlere kıyak geçiliyor, işler hallediliyor İzmir kocaman bir köy gibi adalet mi?

O trenler boş da olsa gidip gelecek adalet mi?

Benim olan paraya el koyuyorsun adalet mi?

Bizim paramizla yapılanı bize satıyorsun adalet mi?

Bir gecede ulaşıma %100 zam yapıyorsun adalet mi?

Belediyede onlarca kalemde, yüzlerce gereksiz masraf yapılıyor adalet mi?

En pahalı suyu kullanıyoruz, atık su bedeli sudan pahalı adalet mi?

Yıllardır İzmir halkı İzmir’i köye çevirmenize rağmen size tahammül etmek zorunda kalıyor adalet mi?

Kim kime neyi borçlu Aziz Bey, kim kime neyi borçlu?

Adalet eşitlik ile var olur

Adalet kavramı, tek başına sadece sözlüklerde karşılığı olan bir kavramdır. Sözlüğü açarsın bakarsın ve bir karşılığını bulursun, işte şuymuş dersin. Oysa gerçek hayatta, hele de böylesi kara dayalı, tüccarların ve sanayicilerin gücüne dayalı bir sistemde adaletin gerçek karşılığı, elle tutulur, gözle görülür, yenilir, içilir, solunur bir varlığı için gerekli en önemli şey eşitliktir, sosyal demokrasi denir buna, hiç duymuş mu acaba?

Bu sistemde, bu zamanda biz, hiç bir emekçi sizin gibi bir başkanla, bir tüccarla, bir zenginle eşit olabilecek bir varlığa sahip değiliz. Sizin gibiler sırtımızdan milyarlar kazanırken biz asgari ücretle yaşıyor sizinle aynı vergileri veriyor, ekmeği de, suyu da aynı paraya alıyoruz. Hatta fabrikalar suyu ve elektiriği daha ucuza kullanıyor. Pek çoğumuz, hatta sizler gibi küçük bir azınlık dışında kalan hepimiz sizlerle aynı olanaklara sahip değiliz. Bizim vergilerimizle yapılan İZBAN’dan bizim sırtımızdan para kazanmaya çalışmayınız, İzmirin zenginliklerini halka parayla satıp tüccarlık yapmayınız.

 

 Yazarın Tüm Yazıları
Aziz Kocaoğlu İZBAN’da Adalet Arıyor muş 24 Şubat 2018, Cumartesi
YÜZ YILIN SÖZLEŞMESİ VE ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL 17 Şubat 2018, Cumartesi
TÜRK METAL SENDİKACILIK MI YAPIYOR ESNAFLIK MI? 27 Ocak 2018, Cumartesi
MİLLİ VE YERLİ SİSTEM: YOKSUL FEDA EDER ZENGİN CEFA SÜRER 23 Aralık 2017, Cumartesi
Tüpraş Faciası kapandı mı? 21 Ekim 2017, Cumartesi
TÜPRAŞ VE KOÇ HOLDİNG; FABRİKALARIN FABRİKASI, SANAYİNİN SARAYI KAR İCİN HEPİMİZİ TEHLİKEYE ATIYOR 14 Ekim 2017, Cumartesi
İTİBAR LÜKS VE ŞATAFATTA DEĞİL HALKIN ZENGİNLİĞİNDEDİR 7 Ekim 2017, Cumartesi
EĞİTİM Mİ ÖĞRETİM Mİ? 23 Eylül 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-4 26 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-3 19 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-2 12 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler 5 Ağustos 2017, Cumartesi
TEMEL EĞİTİME CİHADÇILIK NEDEN GİRDİ? 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Türk İşçisi Haçlı İttifakının Kölesi mi? 15 Temmuz 2017, Cumartesi
Bizleri bölenler kendileri ayrışıyor mu? 1 Temmuz 2017, Cumartesi
PATRONLAR 3 YILI OHAL ZORBALIĞI İLE DAYATIYOR 24 Haziran 2017, Cumartesi
15-16 HAZİRAN İŞÇİ SELİ 17 Haziran 2017, Cumartesi
Körfez ülkelerinin temel zenginlik kaynağı petrol mü, Kafala Sistemi kölecilik mi? 10 Haziran 2017, Cumartesi
Türkiye’de ekonomi kimin için kötü? 3 Haziran 2017, Cumartesi
Grev Yasaklamakla Ülkeyi Nasıl Kurtarıyoruz 27 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş işçileri 3 yıllık sözleşmeyi çöpe attı 20 Mayıs 2017, Cumartesi
PATRONLARIN TARİHİ TEZİ ÇÖPE 13 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş eylemleri ne gösteriyor? 6 Mayıs 2017, Cumartesi
İNSANLIĞIN TEK EVRENSEL BAYRAMI 29 Nisan 2017, Cumartesi
Evet diyen illerde şehir merkezleri bile hayır dedi 22 Nisan 2017, Cumartesi
PETKİM ve TÜPRAŞ İŞÇİLERİ OHALDE DİRENİŞ DEDİ 15 Nisan 2017, Cumartesi
ALİAĞA’DA YAP BOZ DEVRİ BİTTİ YAPMADAN BOZMA DEVRİ YAŞANIYOR 8 Nisan 2017, Cumartesi
SENDİKALARDAKİ TEK ADAMLIK 1 Nisan 2017, Cumartesi
Sendikal Demokrasi Güçlü Sendika ve Güçlü Toplum 25 Mart 2017, Cumartesi
İŞÇİLERİN TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİ SÜRÜYOR 18 Mart 2017, Cumartesi
8 Mart yine bir Facia ile karşılandı başımız sağolsun 11 Mart 2017, Cumartesi
EMEK KENTİ 4 Mart 2017, Cumartesi