131019098
25 Ekim 2020, Pazar

PATRONLAR 3 YILI OHAL ZORBALIĞI İLE DAYATIYOR

24 Haziran 2017, Cumartesi

     


Turan KARA

Tüpraş sözleşmesi bittiğinde şöyle demiştik :”Tüpraş işçileri 3 yıllık sözleşmeyi çöpe attı”. Hayli iddialı davranmışız. Sebebi bizimde bazı işçi arkadaşlar gibi kimi zaman hatta mücadelenin en yüksek olduğu zamanlarda bile, mücadeleyi o fabrikada başlayıp o fabrikada bitmiş gibi düşünmemiz. Gerçi o yazıda şunu da demişiz “Aliağa, Kocaeli ve diğerleri düşünme ve davranış farklarınız sizi ayrıştırmasın, aynı sınıfın içindeyiz” benzer şeyler gibi. Ama ülkede ve hatta dünyada bir bütün ve süreklilik içinde görebilmek daha fazla deneyim gerektiriyor. Kısaca metal işçilerine dayatılan 3 yılda bir görüşelim, zırt zırt karşıma çıkmayın anlayışı Tüpraş işçileri tarafından çöpe atıldı ama Petkim patronu aldı onu tekrar, hatta çöpteki en pis ve kokuşmuş haliyle, sıfır zam, kiralık iscilik, taşeron gibi vahşi telaleplerle beraber tekrar işçilerin karşısına dikti.

Yıllık sözleşme, metal fırtınayla birlikte anlaşıldı ki kıdem tazmınatı gibi, kiralık işçilik gibi, sermaye saldırılarının koçbaşıdır.
Bunu anlamayan sendikacılar ‘3 yıllık olması önemli değil taleplerimiz kabul edildi’ diyebiliyor.
Nasıl kıdem tazminatının fona devredilmesi sermayenin saldırı stratejisi ise Türkiye de TİS’lerin başta 3 yıl hatta 4 yıla uzatılması, dolayısı ile işçilerinin taleplerinin ülkede daha geç gündem olması, sendikacılığın bitmesi, grev direnişler yaşanmaması hedefindeler.

 Hiç bir hukuku tanımadan devlet gücünü kullanarak. İşçiler şok! Bu neden şaşırtıcı olsun ki? Çünkü şimdiye kadar okutulan ders kitaplarında devlet bütün yurttaşlara hukuk ve adalet önünde eşit ve tarafsız davranır yazıyordu. Hala yazıyor mu bilmiyorum, su anki anayasada bu yazmıyor, hani oldu bitti ile dayatılan değişiklikle kabul edilen yeni anayasada.

İşte Petkim patronu Azerbaycan Devleti işçilere sadece 3 yıl değil hiç karşıma çıkmayın diyerek dayattı bunu. Petkim işçileri iyi biliyor, kendisi hiç muhattab olmadı, hiç. Petrol-İş Genel Başkanı ile bile hemde. Kaymakam, Vali, Emniyet Müdürü, milletvekili, bakan sorunun boyutuna göre işte kim gerekiyorsa onunla iletti diyeceklerini. Böyle oldu. Üstelik üyelerinin karar verici kısmı hükümet üyelerinden, inceleme kısmı uzmanlardan oluşan YHK (Yüksek Hakem Kurulu) hakkı da kaldırıldı. Resmen değil. Daha kurul hiç bir sey incelemeden yarın karar verecek ister kabul edin ister etmeyin dendi işçilere. Karar verenler hükümet üyeleri, devlet. Neye karar verecek? İşçilerin istemediği şeylere. İşçi diyor “ Biz patronla masaya oturmadık devletle masaya oturduk” bahsettiği devlet Azerbaycan Devleti mi? Turkiye Cumhuriyeti Devleti mi soramadim? İşçilere sıfır zammı, 3 yılda biri dayattı ama hiç gelmeyin diyerek!

Petkim işçisi Adalet isterken Vicdan dedi

Petkim işçileri yaşanan bu süreci bu kadar beklemiyordu. Türkiye’de her yerde her zaman olan şeyler kendi başına hiç gelmeyeceğini düşünüyordu. Kendisini 15 Temmuz da sabahlayan, milli menfaatleri sınıf menfaatlerinden ve başkaca şeylerden üstün tutan, devletine bağlı ve böyle düşünmeyenleri de terörist yada en masum olsa onlara yakın olarak görüyordu. Bu hala böyle çok değişmedi, tis masasına tekrar davet de bu değişmesin diyeydi. Değişen bir şey var ki artık adalet, tarafsız devlet, zenginliklerin kaynağı gibi kavramlar hakkında daha çok konuşup tartıştı. İşçiler yaşadıklarını en kısa olsa vicdansızlık olarak tarif eder herhalde. Geneli öyle gibiydi. Adalet kavramını bir vicdan meselesi olarak gördüklerini değerlendirdi pek çoğu. Örneğin patron iftar zamanı yemeği çöpe döktü. Polis ters kelepçe ile masumca hiç bir şiddet göstermeyen arkadaşlarını sürükleyerek derdest etti. Yerde sürüklenen Başkanın kalp hastası olduğunu söyleyen işçiyi de ite kaka aldılar arabaya. Başkan hala yerlerde ve elleri ters kelepçe halde iken. Birisi vicdan diğeri adalet meselesi. Patron da devlet de adaletli olmak zorunda. Bu onların vicdanlarına bırakılacak bir mesele değil, bir zorunluluktur. Yani bu uygulamaların şekli değil sebebi başta değişmesi gereken.

Millilik Petkim’i satmak mıydı?

Ne kendini beğenmiş bir patron ne bir kurum. kişi, devlet kendini zorla dayatamaz, bu demokrasidir. OHAL bunu kaldırdı. Ne de kimse hakkından mahrum bırakılamaz, bu da adalettir. PETKİM dünya kadar kar etmiş, büyük bir Tekel. Üstelik ülkenin tek petro kimya ham madde tesisi. Şimdi bunu özelleştirenler zaten değerini kıymetini önemini önemseseydi bunu yapmazlardı. Hadi bu oldu bitti. Patron işçilerin kendine dayatma yaptığını iddia etti bir iki açıklamasında, çoğu söylediği de kuru edebiyattı. Petkim işçisi bu fabrikada onurlu, haysiyetli, işini en iyi yapacak şekilde kafasında dert tasa olmadan yaşamak istiyor. İşçi sınıfının tümü bunu istiyor. Hepsi bu. Ve bu işçilerin büyük kısmı en büyük değerleri var ediyor, ne dayatması?

Devam edeceğiz… İyi bayramlar, hepimize gönençli günler.Yazarın Tüm Yazıları
Aziz Kocaoğlu İZBAN’da Adalet Arıyor muş 24 Şubat 2018, Cumartesi
YÜZ YILIN SÖZLEŞMESİ VE ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL 17 Şubat 2018, Cumartesi
TÜRK METAL SENDİKACILIK MI YAPIYOR ESNAFLIK MI? 27 Ocak 2018, Cumartesi
MİLLİ VE YERLİ SİSTEM: YOKSUL FEDA EDER ZENGİN CEFA SÜRER 23 Aralık 2017, Cumartesi
Tüpraş Faciası kapandı mı? 21 Ekim 2017, Cumartesi
TÜPRAŞ VE KOÇ HOLDİNG; FABRİKALARIN FABRİKASI, SANAYİNİN SARAYI KAR İCİN HEPİMİZİ TEHLİKEYE ATIYOR 14 Ekim 2017, Cumartesi
İTİBAR LÜKS VE ŞATAFATTA DEĞİL HALKIN ZENGİNLİĞİNDEDİR 7 Ekim 2017, Cumartesi
EĞİTİM Mİ ÖĞRETİM Mİ? 23 Eylül 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-4 26 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-3 19 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-2 12 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler 5 Ağustos 2017, Cumartesi
TEMEL EĞİTİME CİHADÇILIK NEDEN GİRDİ? 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Türk İşçisi Haçlı İttifakının Kölesi mi? 15 Temmuz 2017, Cumartesi
Bizleri bölenler kendileri ayrışıyor mu? 1 Temmuz 2017, Cumartesi
PATRONLAR 3 YILI OHAL ZORBALIĞI İLE DAYATIYOR 24 Haziran 2017, Cumartesi
15-16 HAZİRAN İŞÇİ SELİ 17 Haziran 2017, Cumartesi
Körfez ülkelerinin temel zenginlik kaynağı petrol mü, Kafala Sistemi kölecilik mi? 10 Haziran 2017, Cumartesi
Türkiye’de ekonomi kimin için kötü? 3 Haziran 2017, Cumartesi
Grev Yasaklamakla Ülkeyi Nasıl Kurtarıyoruz 27 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş işçileri 3 yıllık sözleşmeyi çöpe attı 20 Mayıs 2017, Cumartesi
PATRONLARIN TARİHİ TEZİ ÇÖPE 13 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş eylemleri ne gösteriyor? 6 Mayıs 2017, Cumartesi
İNSANLIĞIN TEK EVRENSEL BAYRAMI 29 Nisan 2017, Cumartesi
Evet diyen illerde şehir merkezleri bile hayır dedi 22 Nisan 2017, Cumartesi
PETKİM ve TÜPRAŞ İŞÇİLERİ OHALDE DİRENİŞ DEDİ 15 Nisan 2017, Cumartesi
ALİAĞA’DA YAP BOZ DEVRİ BİTTİ YAPMADAN BOZMA DEVRİ YAŞANIYOR 8 Nisan 2017, Cumartesi
SENDİKALARDAKİ TEK ADAMLIK 1 Nisan 2017, Cumartesi
Sendikal Demokrasi Güçlü Sendika ve Güçlü Toplum 25 Mart 2017, Cumartesi
İŞÇİLERİN TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİ SÜRÜYOR 18 Mart 2017, Cumartesi
8 Mart yine bir Facia ile karşılandı başımız sağolsun 11 Mart 2017, Cumartesi
EMEK KENTİ 4 Mart 2017, Cumartesi