23 Şubat 2018, Cuma

Sendikal Demokrasi Güçlü Sendika ve Güçlü Toplum

25 Mart 2017, Cumartesi

     


Turan KARA

Büyükşehir Belediyesi şirketi İzenerji işçilerinin toplu sözleşme süreci işçilerin lehine bitti. Dolayısıyla İzmir halkının lehine de sonuçlanmış oldu. TİS sonucu aldıkları haklar bir yana, süreç sendikal demokrasi açısından iyi örneklerle doluydu. Birincisi 4 bin işçi her üniteden yaklaşık 800 kişilik komite ile yürüttü süreci. Hem de TİS komitelerini kendileri belirledi. İkincisi, taslak hazırlanmasından sonuçlanmasına kadar bu komiteler belirleyici oldu. Her gelişme doğrudan 4 bin işçi ile tartışılarak süreç ilerledi.

Ama en son yaptıkları, komiteleri sözde, göstermelik kurmadıklarını da gösterdi. İşçiler Büyükşehir Belediyesi ile son görüşmede tekliflerine çok yakın bir teklif aldı. Normalde tamam deyip imzalasalar kimse neden yaptın demeyebilirdi, olumlu bir görüşmeydi. Ancak sendika Büyükşehir Belediyesi’nin teklifini anlattı bütün üyelere, komitelere danıştı, tartıştı ve genel oylamaya sundu. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ işçilerinin çalıştığı 18 birimde kurulan sandıklarda yapılan oylamanın sonucunda 3 bin 237 işçi oy kullandı. 2 bin 657 işçi öneriyi kabul ederken, 572 işçi ise kabul etmedi. 8 işçi de geçersiz oy kullandı. Böylece oluşturdukları komitelerle TİS taslağını birlikte hazırlayan İZENERJİ işçileri, sözleşmeye son noktayı da kendileri koşmuş oldu.

Sendika içi demokrasi hayati önemde

Şimdi bunu neden anlatıyoruz? Burada söz konusu olan işçilerin haklarını alması kadar sendikal demokrasiyi hayata geçirebilmeleridir. Sendikalarda demokrasi ne kadar hayata geçerse işçilerin iradesi ve inisiyatifi tabi olarak o kadar artar.

 Bu da ülkedeki demokratik gelişmeyi ve yaşam standartlarını iyileştirir.

 Zaten Büyükşehir Belediyesi işçileri TİS böyle bitince şimdi sıra referandum çalışmasında diyor. Referandumda işçiler hayır demeli diyerek bunun çalışmasını yapmayı planlıyor. Öte yandan üye sayısı bakımından büyük, mali açıdan güçlü pek çok sendika ise içi boş, kof örgütlere dönüşmüş durumda. Neden? Böyle sendikalar çok uzun zamandır tek adamcılıkla yönetiliyor. Bu kimi zaman şubeye seçilen veya da utanmadan ‘atanan’ başkanlar oluyor, kimi zaman da genel merkezdekiler. Sorsan hepsi de demokrat, hepsi de iyi hepsi de doğru. Ama iş sendikal demokrasiye, işçilerin kendi örgütü, kurumu olan sendikayı kendisi yönetme meselesine gelince hepsi de “ne gerek var”cı. “Biz sizin adınıza yapıyoruz, sizin için en iyisini düşünüyoruz” deyip işçiyi kendi haklarını savunması konusunda engelliyor.

Demir çelik işçilerinin çalışma koşulları, yaşama koşulları artık herkesin bildiği gibi, son derece kötü. İş cinayeti haberi geldiğinde artık şaşırıp, itiraz etmiyor kimse. Önceleri bir İDÇ, bir HABAŞ işçisinin birikim yapabilecek gücü vardı, şimdi yok. Fabrikalar? Onlar büyüdükçe büyüyor. Nasıl bu hale geldi? Ücretler yarı yarıya düşürüldü bu fabrikalarda ve sendika olur verdi. İtiraz edenler işten çıkartıldı. Sonuç, hem işyerinde, hem günlük yaşamda sesini soluğunu çıkartamayan, hakları budandığında, elinden alındığında sessizce kabul eden toplum.

işçiler Toplu Sözleşme taslağı hazırlayalım dese “gerek yok biz hazırlar size söyleriz” derler.

TİSler için komite kuralım dese  “gerek yok biz sizi bilgilendiririz”.

Kimi arkadaşların yaklaşımları da şöyle, iyi bir toplu sözleşme olmazsa sendikaya hesabını sorarız. Ne soracak? Evet bunu sorma hakkının olması da bir yöntem, demokratik hak. Bir daha yönetime seçmeyecek. “hesabı sandıkta sormak” bize ideolojik olarak dayatılan, kısıtlanmış demokrasi örneği. Patron  da diyecektir ki “aynen hesabını sendikacılara sorun, beni rahatsız etmeyin”. Hem sözleşme patronun kendi istediği gibi geçecek hem de işçiler sendika ile tartışacak ve birliğini bozacak, oh ne ala. Oysa hesap patronla işçi arasında, işçiyle sendika değil ki? Kısıtlanmış demokrasi, yani süreçte irade ve inisiyatifi hak sahiplerinden alarak, seçilmiş 3-5 kişiye verme doğal olarak bölünme getiriyor. En sonunda sendikalar da üyelerin elinden gidiyor ve işbirlikçi sendikalar oluyor.

Oysa İzenerji işçilerinde olduğu gibi sendika içi demokrasi olsa, yani üyelerin yönetime doğrudan katılma olanakları sağlansa, yönetim işçilerin inisiyatifini ve iradesini kıran değil de, kuracağı organlarla daha da güçlendiren bir tutum alsa,  hem hakkını alacak hem de birliğini kuvvetlendirmiş olacak. demokrasiden bu kadar korkulmasının sebebi ise koltuğu; gücü, parayı, otoriteyi kaybetme endişesi tabi. Yazarın Tüm Yazıları
YÜZ YILIN SÖZLEŞMESİ VE ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL 17 Şubat 2018, Cumartesi
TÜRK METAL SENDİKACILIK MI YAPIYOR ESNAFLIK MI? 27 Ocak 2018, Cumartesi
MİLLİ VE YERLİ SİSTEM: YOKSUL FEDA EDER ZENGİN CEFA SÜRER 23 Aralık 2017, Cumartesi
Tüpraş Faciası kapandı mı? 21 Ekim 2017, Cumartesi
TÜPRAŞ VE KOÇ HOLDİNG; FABRİKALARIN FABRİKASI, SANAYİNİN SARAYI KAR İCİN HEPİMİZİ TEHLİKEYE ATIYOR 14 Ekim 2017, Cumartesi
İTİBAR LÜKS VE ŞATAFATTA DEĞİL HALKIN ZENGİNLİĞİNDEDİR 7 Ekim 2017, Cumartesi
EĞİTİM Mİ ÖĞRETİM Mİ? 23 Eylül 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-4 26 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-3 19 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-2 12 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler 5 Ağustos 2017, Cumartesi
TEMEL EĞİTİME CİHADÇILIK NEDEN GİRDİ? 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Türk İşçisi Haçlı İttifakının Kölesi mi? 15 Temmuz 2017, Cumartesi
Bizleri bölenler kendileri ayrışıyor mu? 1 Temmuz 2017, Cumartesi
PATRONLAR 3 YILI OHAL ZORBALIĞI İLE DAYATIYOR 24 Haziran 2017, Cumartesi
15-16 HAZİRAN İŞÇİ SELİ 17 Haziran 2017, Cumartesi
Körfez ülkelerinin temel zenginlik kaynağı petrol mü, Kafala Sistemi kölecilik mi? 10 Haziran 2017, Cumartesi
Türkiye’de ekonomi kimin için kötü? 3 Haziran 2017, Cumartesi
Grev Yasaklamakla Ülkeyi Nasıl Kurtarıyoruz 27 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş işçileri 3 yıllık sözleşmeyi çöpe attı 20 Mayıs 2017, Cumartesi
PATRONLARIN TARİHİ TEZİ ÇÖPE 13 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş eylemleri ne gösteriyor? 6 Mayıs 2017, Cumartesi
İNSANLIĞIN TEK EVRENSEL BAYRAMI 29 Nisan 2017, Cumartesi
Evet diyen illerde şehir merkezleri bile hayır dedi 22 Nisan 2017, Cumartesi
PETKİM ve TÜPRAŞ İŞÇİLERİ OHALDE DİRENİŞ DEDİ 15 Nisan 2017, Cumartesi
ALİAĞA’DA YAP BOZ DEVRİ BİTTİ YAPMADAN BOZMA DEVRİ YAŞANIYOR 8 Nisan 2017, Cumartesi
SENDİKALARDAKİ TEK ADAMLIK 1 Nisan 2017, Cumartesi
Sendikal Demokrasi Güçlü Sendika ve Güçlü Toplum 25 Mart 2017, Cumartesi
İŞÇİLERİN TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİ SÜRÜYOR 18 Mart 2017, Cumartesi
8 Mart yine bir Facia ile karşılandı başımız sağolsun 11 Mart 2017, Cumartesi
EMEK KENTİ 4 Mart 2017, Cumartesi