131019098
18 Eylül 2020, Cuma

Grev Yasaklamakla Ülkeyi Nasıl Kurtarıyoruz

27 Mayıs 2017, Cumartesi

     


Turan KARA

Cam işçilerinin grevi yine yasaklandı. Hak arama yolları 2 dönemdir üst üste yasaklanıyor, ayrıca 2003 ve 2004’te de yasaklanmıştı. Yüksek hakeme gidiyor ve sadaka oranında zama razı olun deniyor. Şişecam patronu, o ne durumda? Türkiye İş Bankası’nın amiral gemisi olan Şişecam grubu bir dünya şirketi. Şirket dünyanın önde gelen cam devleri arasında yer alıyor. Cam ve cam hammaddeleri üretiminde Türkiye’de tekel, dünyada ilk 3’e girmeye zorluyor. Türkiye’nin yanı sıra  Rusya, Bulgaristan, Gürcistan’ın da aralarında olduğu çok sayıda ülkede yatırımı var. Dünyanın neredeyse bütün ülkelerine cam satıyor. Bu sene ilk 4 ayda 337 milyon TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 268 milyon TL olan kendi hedeflerinin çok üzerinde hemde. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %164 artmış, 3 kata yakın! Böyle diyoruz da bu işler kendi başına olmamış tabii, işçiler sayesinde oldu. İşçiler 2014’te yasaklanan grevden sonra verilen “hak”lara göre en düşük saat ücreti 5.24 en yüksek 9.24 olmuş. Dünya Devi’ne bakın, işçileri Afrika koşullarında. Üstelik amirler “köpek gibi çalışacaksınız” diyerek iş talimatı veriyor. Bütün bunlar basına yansıyan şeyler. Basın derken, işçi basını Evrensel Gazetesi’ne, Aliağa Ekspres’e yansıyan şeyler. Geriye kalanlar Şişecam fabrikasının reklamından ibaret.

İŞÇİLERİN HAK ARAMA YOLU KAPANIYOR

Tüpraş ve Petkim benzeri büyüme şekli Şişecam şirketinde de var. Oluşan devasa karlar, servet ve sermaye birikimleri ne işçilerin refah ve yaşama düzeylerini artıyor ne toplumun. Büyükler gittikçe büyüyor, emekçi sınıflar da giderek daha bağımlı hale geliyor. Sömürü adeta hortumla! Turkiye’deki bu aşırı sömürüye dayanan kar ve servet birikimi, sanayileşmenin ilk yıllarındaki vahişiliği barındıran tarzları şirketlerin doğası böyle zaten diyerek açıklayanlar olabilir. Peki devlet, hükümet? O neden bir şirket güdüsüyle davranır? Örneğin işçiler çalıştığı şirketi dünya devi yaparken kendilerinin yoksulluk sınırı altında yaşamak istememesi, insanca yaşayacak bir ücret talep etmesi neden “MİLLİ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİCİ UNSUR” olarak görülür ve yasaklanır?

EMİS ( Elektromekanik işverenler sendikası) isteği ile elektro mekanik işçilerinin GREVİ yasaklanmıştı (şirketlerin çoğu da Avrupalı), bugün Şişecam patronunun isteği ile cam işçilerinin grevi yasaklanıyor. Petkim Tüpraş satarken stratejik değil de grev zamanı stratejik, ebedi yasak. 14 grev yasaklamış hükümet.

"Milli güvenlik" işçilerin açlığı sefaleti patronların serveti demek mi? diye sormadan edemiyor insan. Cam ya da metal, petro-kimya, madenler, işçilerin sosyal adalet ve gelir dağılımından pay alma hakkı ne tür bir milli güvenlik sorunudur? Patronlar yanaşmıyor işte, bakın Tüpraş 11 senede ettiği karı 1 senede etmiş hala eli işçinin elindeki 3-5 hak kırıntısında. Türkiyede işçilerin durumunu gösteren ibretlik bir örnek. Türkiye için GREV HAKKInı yasaklamadan önce sosyal adalet ve gelir adaletsizliğine yol açan servet birikimlerini yasaklamak gerekir. Sonuçta ülkenin en zenginini oluşturan bu şirketlerin sahipleri çoğu zaman vergiden bile muaf, şımartılmış, ülkesi ve toplumu için değer üretmekten uzak. Toplumun en zengin yüzde 20'sinin gelirinin, en yoksul yüzde 20’sinin gelirine oranı 7,4'ten 7,6'ya yükseldi. Sürekli bir zenginleşme ile sürekli bir yoksullaşmanın  zıt yönlerde arttığı görülüyor.

Türk Metal Metal Sözleşmeleri İçin Ne Bekliyor?

Çok yakında Eylül ayında, MESS ile 150 bin metal işçisi arasında bir emek pazarlığı var. Gerek demir çelik gerek Ford, Renault, Tofaş-Fiat gibi otomobil tekelleri çok büyük sermaye biriktirdi. İşçilerin saat ücretleri komik seviyelerde, yaşam standartları çok gerilerde, birikim yapabilmeleri bir yana aldıkları ücret iyi bir yaşam için yeterli değil. Yoksulluk sınırının çok altında, asgari düzeyde.

Adalet nerede? Grev aşamasına geleceği %99 ihtimal, yasaklanması da aynı derece de ihtimal. Türk Metal ne fabrikalarda, ne de dün Tüpraş ve Petkim bugün Şişecam işçilerinin yanında. 150 bin kişilik dev sendikayı gören yok! Nasıl büyük bir kuytuluk buldu da saklanıyor, hayret?! Türk Metal için sınıf dayanışması ve işçi hakları mücadelesi beklemek zaten saflık, duracağı yer edeceği laf sermaye sahipleri tarafından belirlenir. Oysa yarın sıra kendisine gelecek, yeri göğü inletmeli şimdiden. Ama sanki Türkiye’de bütün bunlar olurken böyle bir sendika yokmuş gibi. Üstelik başkanları aynı zamanda Türk-iş sekreteri.Yazarın Tüm Yazıları
Aziz Kocaoğlu İZBAN’da Adalet Arıyor muş 24 Şubat 2018, Cumartesi
YÜZ YILIN SÖZLEŞMESİ VE ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL 17 Şubat 2018, Cumartesi
TÜRK METAL SENDİKACILIK MI YAPIYOR ESNAFLIK MI? 27 Ocak 2018, Cumartesi
MİLLİ VE YERLİ SİSTEM: YOKSUL FEDA EDER ZENGİN CEFA SÜRER 23 Aralık 2017, Cumartesi
Tüpraş Faciası kapandı mı? 21 Ekim 2017, Cumartesi
TÜPRAŞ VE KOÇ HOLDİNG; FABRİKALARIN FABRİKASI, SANAYİNİN SARAYI KAR İCİN HEPİMİZİ TEHLİKEYE ATIYOR 14 Ekim 2017, Cumartesi
İTİBAR LÜKS VE ŞATAFATTA DEĞİL HALKIN ZENGİNLİĞİNDEDİR 7 Ekim 2017, Cumartesi
EĞİTİM Mİ ÖĞRETİM Mİ? 23 Eylül 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-4 26 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-3 19 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-2 12 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler 5 Ağustos 2017, Cumartesi
TEMEL EĞİTİME CİHADÇILIK NEDEN GİRDİ? 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Türk İşçisi Haçlı İttifakının Kölesi mi? 15 Temmuz 2017, Cumartesi
Bizleri bölenler kendileri ayrışıyor mu? 1 Temmuz 2017, Cumartesi
PATRONLAR 3 YILI OHAL ZORBALIĞI İLE DAYATIYOR 24 Haziran 2017, Cumartesi
15-16 HAZİRAN İŞÇİ SELİ 17 Haziran 2017, Cumartesi
Körfez ülkelerinin temel zenginlik kaynağı petrol mü, Kafala Sistemi kölecilik mi? 10 Haziran 2017, Cumartesi
Türkiye’de ekonomi kimin için kötü? 3 Haziran 2017, Cumartesi
Grev Yasaklamakla Ülkeyi Nasıl Kurtarıyoruz 27 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş işçileri 3 yıllık sözleşmeyi çöpe attı 20 Mayıs 2017, Cumartesi
PATRONLARIN TARİHİ TEZİ ÇÖPE 13 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş eylemleri ne gösteriyor? 6 Mayıs 2017, Cumartesi
İNSANLIĞIN TEK EVRENSEL BAYRAMI 29 Nisan 2017, Cumartesi
Evet diyen illerde şehir merkezleri bile hayır dedi 22 Nisan 2017, Cumartesi
PETKİM ve TÜPRAŞ İŞÇİLERİ OHALDE DİRENİŞ DEDİ 15 Nisan 2017, Cumartesi
ALİAĞA’DA YAP BOZ DEVRİ BİTTİ YAPMADAN BOZMA DEVRİ YAŞANIYOR 8 Nisan 2017, Cumartesi
SENDİKALARDAKİ TEK ADAMLIK 1 Nisan 2017, Cumartesi
Sendikal Demokrasi Güçlü Sendika ve Güçlü Toplum 25 Mart 2017, Cumartesi
İŞÇİLERİN TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİ SÜRÜYOR 18 Mart 2017, Cumartesi
8 Mart yine bir Facia ile karşılandı başımız sağolsun 11 Mart 2017, Cumartesi
EMEK KENTİ 4 Mart 2017, Cumartesi