131019098
1 Ekim 2020, Perşembe

İNSANLIĞIN TEK EVRENSEL BAYRAMI

29 Nisan 2017, Cumartesi

     


Turan KARA

1 mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü, işçilerin sınıf olarak örgütlü, tarih sahnesine çıkma bayramı da denilebilir.  Köleci toplumdan bu yana çeşitli adlar almış çalışan, üreten, içinde olduğu toplumu var eden emekçiler. Kapitalizmle beraber ilk defa işçi sınıfı adıyla tarihte var oldu. Tarih boyunca, köle dendi, köylü dendi, serseri dendi, cahil dendi, şu ya da bu dendi. Hatta öyle ki; Mısır Piramitleri, Aztek Tapınakları, dünyanın 7 değil 70 harikasını yarattı ama hakları yok sayılmak istendi. Kölelerin emekleri görmezden gelinip, bunları uzaylılar yaptı bile dendi. İşçiler, tarihin her safhasında toplumu ve zenginliği emekleri ile var etti.

Her zaman da aynen 1886 da Şikago’lu işçilerin hak arama eyleminde olduğu gibi haklarından yoksun kaldı, hakkını istediğinde katledildi. Milattan önce 70li yıllarda Spartakus ve köle arkadaşları nasıl köleci çağda tarihi değiştiren ayaklanmayla sahneye çıkıp kendileri yenilse bile Roma imparatorluğunun köklerini sarstıysa, Amerikalı işçilerde kapitalizmin temellerini sarsacak bir eylem yaptılar; sınıf olarak davrandılar. 1831 Lyon Dokuma işçilerinin grevinden sonra en büyük ve kitlesel hareketti, 1 mayıs Şikago grevi. 1871 deki Paris komünü ve 100. Yılını sevinçle kutladığımız büyük Soyalist Ekim Devrimi gibi devrimler çağını başlatan bir eylemden, sınıf olarak tarih sahnesine çıktığını ilan etmenin bayramından bahsediyoruz 1 MAYISTA.

Tek Evrensel Bayram 1 Mayıs

Çağımızda her toplumun ulusal tarihine, inancına gelenek ve adetlerine göre bayramı var. Hepsi de insanlık tarihinde çağlar boyunca en kutsal sayılan şeyler için bir kutlama barındırıyor. İyilik paylaşım, eşitlik, hoşgörü ve benzer değerleri var etmeyi amaçlıyor.

Bir tek 1 mayıs uluslararası, bir tek 1 Mayıs her dilden, dinden, ulustan, yerden veya yöreden insanın ortak bayramı. Kendini uhrevi şeylerle kutsamadan, eşitlik, barış, adalet, özgürlük, huzur, kardeşlik gibi değerleri dilek temenni ile değil mücadele ile kazanacağını ilan eden bir bayram.

Bütün insanlığın din, dil, cins, ırk, kültür veya herhangi bir ayrım yapmadan her emekçinin bayramı. Yeter ki insan olan kendisini egemenlerden, ezenlerden yana koymasın. 1 mayıs gibi bir bayram yok, beklediğiniz ve arzu ettiğiniz dünya kendi ellerimizde, mücadelemizdedir diyen.

Her şeyin temelinde Emek ve emeğin sahibi işçiler vardır

Kapitalizm, köleci veya feodal sisteminden faklı olarak endüstri sayesinde herkesin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar üretim yapılmasını sağladı. Ancak bu sistemde açlık, acılar, kan ve gözyaşı hiç bitmedi. Çünkü aynı barbar, köleci çağda olduğu gibi bu sistemde de insanlığın toplumsal olarak, kitlesel ürettiği her şeye el koyanlar var. Barbarlık çağında bunlar eli baltalı vahşiler, köleci çağda ordu sahibi aristokratlar, feodal çağda din bezirganları idi. El koyardı üretilen tüm zenginliğe. Kapitalizm demokrasi, cumhuriyet, modern hukuk, bilim, teknoloji ya da başka şeyler ile ne kadar gelişirse gelişsin, ne kadar “çağdaş” bir görünüm kazanırsa kazansın, insanlığın ilk çağlarındaki barbarlığı, vahşiliği hala üstünden atamadığı ilkel bir sistemdir. Mal sahibi, sermayedar adıyla toplumsal üretime el koydukları için ilk çağlardaki genom haliyle ilkel, vahşi bir sistemdir. Ne kadar çağdaş da “görünse” de, bütün hukuku, düzeni mülkiyet gaspını meşrulaştırmak üzerine kurduğu için vahşidir.

1 mayıs işçi sınıfının bu düzene de bu yönetim biçimine de bir itiraz olarak doğan, eşitsizliğin ve sömürünün kaynağına, temeline darbe indiren bir sınıfın bayramıdır. Gelecek günlerin bayramıdır. İnsanlığın evrensel bayramı, hepimize kutlu olsun. Mücadele hiç bitmesin. Tarih boyunca emekçiler şunu göstermiştir; yenilebiliriz ama teslim olmayız. Yoksa 1 Mayıs bayramı olur muydu?

 


Yazarın Tüm Yazıları
Aziz Kocaoğlu İZBAN’da Adalet Arıyor muş 24 Şubat 2018, Cumartesi
YÜZ YILIN SÖZLEŞMESİ VE ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL 17 Şubat 2018, Cumartesi
TÜRK METAL SENDİKACILIK MI YAPIYOR ESNAFLIK MI? 27 Ocak 2018, Cumartesi
MİLLİ VE YERLİ SİSTEM: YOKSUL FEDA EDER ZENGİN CEFA SÜRER 23 Aralık 2017, Cumartesi
Tüpraş Faciası kapandı mı? 21 Ekim 2017, Cumartesi
TÜPRAŞ VE KOÇ HOLDİNG; FABRİKALARIN FABRİKASI, SANAYİNİN SARAYI KAR İCİN HEPİMİZİ TEHLİKEYE ATIYOR 14 Ekim 2017, Cumartesi
İTİBAR LÜKS VE ŞATAFATTA DEĞİL HALKIN ZENGİNLİĞİNDEDİR 7 Ekim 2017, Cumartesi
EĞİTİM Mİ ÖĞRETİM Mİ? 23 Eylül 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-4 26 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-3 19 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler-2 12 Ağustos 2017, Cumartesi
Demir Çelik Üretimi ve İşçilerin Payına Düşenler 5 Ağustos 2017, Cumartesi
TEMEL EĞİTİME CİHADÇILIK NEDEN GİRDİ? 22 Temmuz 2017, Cumartesi
Türk İşçisi Haçlı İttifakının Kölesi mi? 15 Temmuz 2017, Cumartesi
Bizleri bölenler kendileri ayrışıyor mu? 1 Temmuz 2017, Cumartesi
PATRONLAR 3 YILI OHAL ZORBALIĞI İLE DAYATIYOR 24 Haziran 2017, Cumartesi
15-16 HAZİRAN İŞÇİ SELİ 17 Haziran 2017, Cumartesi
Körfez ülkelerinin temel zenginlik kaynağı petrol mü, Kafala Sistemi kölecilik mi? 10 Haziran 2017, Cumartesi
Türkiye’de ekonomi kimin için kötü? 3 Haziran 2017, Cumartesi
Grev Yasaklamakla Ülkeyi Nasıl Kurtarıyoruz 27 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş işçileri 3 yıllık sözleşmeyi çöpe attı 20 Mayıs 2017, Cumartesi
PATRONLARIN TARİHİ TEZİ ÇÖPE 13 Mayıs 2017, Cumartesi
Tüpraş eylemleri ne gösteriyor? 6 Mayıs 2017, Cumartesi
İNSANLIĞIN TEK EVRENSEL BAYRAMI 29 Nisan 2017, Cumartesi
Evet diyen illerde şehir merkezleri bile hayır dedi 22 Nisan 2017, Cumartesi
PETKİM ve TÜPRAŞ İŞÇİLERİ OHALDE DİRENİŞ DEDİ 15 Nisan 2017, Cumartesi
ALİAĞA’DA YAP BOZ DEVRİ BİTTİ YAPMADAN BOZMA DEVRİ YAŞANIYOR 8 Nisan 2017, Cumartesi
SENDİKALARDAKİ TEK ADAMLIK 1 Nisan 2017, Cumartesi
Sendikal Demokrasi Güçlü Sendika ve Güçlü Toplum 25 Mart 2017, Cumartesi
İŞÇİLERİN TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİ SÜRÜYOR 18 Mart 2017, Cumartesi
8 Mart yine bir Facia ile karşılandı başımız sağolsun 11 Mart 2017, Cumartesi
EMEK KENTİ 4 Mart 2017, Cumartesi