30 Mayıs 2024, Perşembe

EVET Mİ, HAYIR MI? (BEKİR TAŞKÖPRÜ)

21 Mart 2017, Salı

     


Konuk Yazar - Selim ERKMEN

Bir zamanlar bu sözcükler şarkı sözleriydi. Ama bu kez o kadar kolayca söylenebilir değil. Çok daha ciddi, çok daha önemli ve sorumluluk gerektiriyor söylemek için. 

Bilindiği gibi ülkemiz bu günlerde tüm asıl gündemi bir yana bırakılarak varsa yoksa referanduma kilitlendi. Vatandaşın dertleri referandum sonrasına ertelendi.

Pekiyi nedir vatandaşın asıl derdi? Bugün sokağa çıkıp, on vatandaşımızla konuşsanız size ülkemizin asıl gündemini bir çırpıda sayarlar. Konuştuğunuz vatandaş emekli biri ise; aldığı emekli maaşı ile geçinemediğini, pazarda 5 TL’den daha ucuza sebze kalmadığını, taze fasulyenin kilosunun 25-30 TL’ye çıktığını, vitrinine yaklaşamadığı et fiyatlarından, geçinebilmek için yüklendiği banka kredilerinin altından kalkamadığını, ve son birkaç aydır umudunu alacağı ama yılan hikayesine dönen 250-300 liralık promosyonu size anlatacaktır. Bu umutla girdikleri banka kuyruklarından daha önce emekli maaşlarının getirmeleri karşılığında verdikleri bir çeyrek altını bahane ederek nasıl geri çevrildiklerini anlatır size.

Emeklinin gündemi bu! Bakanlar ekranlardan talimat yağdırıyorlar, meyveyi sebzeyi ucuzlatın diye, dinleyen kim? Hükümet var ama hükmü yok. Üstüne gidebilen de yok. Hükmünü yitirmiş bir iktidar(sızlık) söz konusu.

Genç biri ise rastladığınız?, kimi, geleceği ile ilgili hayal kurmayı bile unutmuş, bitirdiği iki üniversiteye rağmen iş bulamamış, kimi, eğitim aldığı alanda 4 yıl, 5 yıldır atama bekleyip atanamamış, kimi aldığı eğitim alanında iş bulunamadığından alakasız alanlarda, itfaiyecilik, güvenlik işleri gibi işlere fit olmuş, onların özel sınavlarında kolunu, bacağını kırar halde. Kimi de; okulu da bittiği için ailesinden hala harçlık almaya utandığından, geçici inşaat işlerinde çalışırken iş kazalarında yaşamını yitiren milyonlarca mutsuz, umutsuz, şimdiden omuzları çökmüş, özgüvenin kaybetmiş, gelecek kaygılarının ağırlığından, ülkenin gidişatına kulaklarını tıkamış umarsız bir nesil görürsünüz. 

İşveren;  bir yandan; yükselen döviz karşısında eriyen sermayesine mi yansın, dolar belirsizliği nedeni ile yatırım planlamasını tümüyle kapattığına mı? Hammadde girdisindeki artış yüzünden zora düşen ve mevcut durumunu kurtarmak için küçülmeye giden ve tabii ki işçi çıkaran bir konumda iken, üstüne üstlük referandum gerekçesi ile hükümetin zorla işçi almalarını dayatması karşısında şaşkına dönmüş vaziyette.

İşsizlik gençlerimizde %25’lere varmış, esnaf siftahsız, bakkallar zaten çoktan mefta olmuş.

Rastladığınız vatandaş eğer üretici ise; mazot, gübre ve tohum fiyatlarını karşılamak için aldığı banka kredilerini ödeyemediği nedeni ile tarlası toprağı ipotek altında. Pazarda 8-10 TL etiketle satılan ürününü 60 kuruşa vermeye razı edilmiş. Anlayacağın o da “anasını da alarak”, tasını tarağını çoktan toplamış, kente göçüyor bir umut.

 Pahalılık, işsizlik, ekonomik belirsizlik çökmüş ülkenin üzerine. Başkalarının savaşına itilen “Mehmetçik” ten gelen şehit haberleri anaların yüreğini yakıyor. Yetim bırakılan yavrular, genç yaşta dul kalan eşler, sönen ocaklar, umutlar, gelecekler… 

Sokağın, vatandaşın gerçek gündemi ve çözümünü bekleyen sorunları bunlar.

(yarın ; referandum üzerine)

Bekir Taşköprü

 Yazarın Tüm Yazıları
13 EYLÜL 1922 ALİAĞA’NIN KURTULUŞU 13 Eylül 2023, Çarşamba
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ - Nazike YAŞIR 8 Mart 2023, Çarşamba
BU BİR ZAFERDİR! - SEVİL NAZAN KESKİN 14 Eylül 2022, Çarşamba
13 EYLÜL 1922 ALİAĞA’NIN KURTULUŞU - Selim ERKMEN 13 Eylül 2022, Salı
ÇOCUKTA ÖZGÜVEN PROBLEMİ - ( PEDAGOG GAMZE GÜDER) 29 Eylül 2020, Salı
13 EYLÜL 1922 ALİAĞA’NIN KURTULUŞU - (SELİM ERKMEN) 15 Eylül 2020, Salı
Çocuklarda Ayrılık Kaygısı ve Ailelere Öneriler - (PEDAGOG GAMZE GÜDER) 7 Ağustos 2020, Cuma
Sınav Kaygısı Nedir? (PEDAGOG BERİL ÖZSOY) 10 Haziran 2020, Çarşamba
HAYDİ, BU SENE O SENE OLSUN (İSMAİL HAKKI ERGÜN) 12 Aralık 2019, Perşembe
13 EYLÜL 1922 ALİAĞA’NIN KURTULUŞU (SELİM ERKMEN) 13 Eylül 2019, Cuma
HOŞÇAKAL ALİAĞA…(ŞAHAP AVCI) 9 Temmuz 2018, Pazartesi
BALIKÇILIKLA İLGİLİ MAKALE (ATATÜRK ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ) 3 Mayıs 2018, Perşembe
ULU ÖNDER ATATÜRK’E SAYGI - SELİM ERKMEN 13 Nisan 2018, Cuma
REFERANDUM ÜZERİNE- 2 (BEKİR TAŞKÖPRÜ) 23 Mart 2017, Perşembe
REFERANDUM ÜZERİNE-1 (BEKİR TAŞKÖPRÜ) 22 Mart 2017, Çarşamba
EVET Mİ, HAYIR MI? (BEKİR TAŞKÖPRÜ) 21 Mart 2017, Salı
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİMİZİ ANMA GÜNÜ - İslam Doğan KILIÇ (Kıbrıs Gazisi) 18 Mart 2017, Cumartesi
DEĞİŞEN ALİAĞA (TURAN KARA) 25 Şubat 2017, Cumartesi
“İşçinin onuru, halkın namusudur!” (AYKUT CİYHAN) 24 Şubat 2017, Cuma
Hakkı Ülkü’den diplomalı dönüş / ERKİN USMAN 5 Ocak 2017, Perşembe
3.3 milyar doları şimdi alsak, ek fatura 450 milyon dolar olurdu 3 Aralık 2016, Cumartesi