131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Erdoğan, “İzmirli kardeşlerim en güzel cevabı sandıkta verecek”

2 Mayıs 2023, Salı 06:37

     


14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü İzmir’de gerçekleştirilen AK Parti mitingine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Cumartesi günü Gündoğdu Meydanı'ndaki İzmir Mitingine katıldı. Mitinge, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Gündoğdu Meydanı'ndaki İzmir Mitinginde yaptığı konuşmada, “Bizzat kendilerinin 'Kumar masası' dedikleri masa, rulet masası çıktı, ha bire dönüyor, nerede duracağı belli değil.” dedi.

“Gençler, Türkiye Yüzyılı'nı kurmaya hazırlanın”

İzmir İktisat Kongresi ile dile getirilen ekonomik bağımsızlık hayalinin yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla her yıl Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak ete kemiğe büründüğünü belirten Erdoğan, "Kurtuluşun ve kuruluşun şehri İzmir şimdi de Türkiye Yüzyılı'na hazırlanıyor. Türkiye Yüzyılı'nı kimler kuracak? Siz. Gençler, ona göre Türkiye Yüzyılı'nı kurmaya hazırlanın. Türkiye Yüzyılı'nın şafağının sökmek üzere olduğu bir dönemde, bir kez daha kendimizi milletimizin teftişine ve takdirine teslim ediyoruz. Tabii her dönem olduğu gibi bugün de karşımıza birileri çıktı. Her dönemde bir maskeyle ayağımıza dolanan eski Türkiye hayaleti bu defa da bakın dokuzlu masa olarak arzı endam eyledi. Belediye başkanları var mı dokuzlu masada? PKK'nın parlamentodaki uzantısı bu masada var mı? Daha önce de altı vardı zaten. Düşünün, bu masadan ne çıkar? Bay Kemal bulduğu herkese bir cumhurbaşkanlığı yardımcılığı hediye etti. Böyle devlet yönetilir mi? Niye? Onları yanına almak suretiyle zannediyor ki işi bitireceğim.” dedi.

“İzmirli kardeşlerim, en güzel cevabı sandıkta verecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Bu millet, bu muhteşem katılım sana 'Yürü Kemal' demeyecek. Ben size inanıyorum. Çünkü bu masa öyle bir masa ki görünürdeki yedi ayağının hepsi de birbirine dolaşmış durumda. Birinin dediğini öteki yalanlıyor. Birinin vadettiğine öteki kahroluyor. Birinin yücelttiğin öteki yerin dibine sokuyor. Birinin 'Elif' dediğine öteki 'mertek' diyor. Böyle masa olur mu? Hangi masada böyle eğri büğrü ayaklar olur? Biri HDP'ye ve onun üzerinden PKK'ya sözler verildiğini söylüyor öteki inkar ediyor. Kandil'den 'Oyumuz Kılıçdaroğlu'na' deniliyor. Kandil nedir? Terör örgütünün elebaşları orada. Benim İzmirli kardeşlerim, bu Kandil'e 'evet' der mi? Ama bunun en güzel cevabını 14 Mayıs'ta sandıkta verecek." Dedi.

"Bulduysan bu parayı al getir, neyi bekliyorsun?"

Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "300 milyar dolar vaadi"ne ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Biri, 'Tefecilerden 300 milyar dolar buldum, hemen getireceğim.' diyor. Bay bay Kemal, Allah aşkına artık bıktık senin şu yalanlarından. Bulduysan bu parayı al getir, neyi bekliyorsun? Al gel. Sen getirdin de biz, 'Niye getirdin mi?' dedik. Getir. Eğer Merkez Bankası'na vereceksen Merkez Bankası'na ver. Diğer bankalara vereceksen diğer bankalara ver. Nereye diyorsan ona ver ama yalan söyleme. Çünkü bunlar esrar, eroin kaçakçısı, onlardan aldıkları parayı güya buraya getirecekmiş. Yok böyle bir şey. Hayatı yalan ve burada yine aynı yalanları söylüyor. Öteki, 'Bu para ancak 10 yılda gelir.' diyor. Beriki başka şey söylüyor. Biri, 'Tüm teröristleri cezaevinden çıkartacağım, kamudan atılanları yeniden göreve getireceğim.' diyor, öteki havaya bakıp, ıslık çalıyor. Biri, 'Savunma sanayi projelerini askıya alacağım, sınır ötesindeki askerleri çekeceğim.' diyor. Öteki başka terane mırıldanıyor. Biri, 'LGBT'nin başımızın üstünde yeri var.' diyor. Öteki, 'Ben bunlarla nasıl bir araya gelirim.' diyor."

“Depremde evi yıkılan vatandaşlarımızı yeni yuvalarına kavuşturduk”

Erdoğan, 4 bin 789 konutun yapımının devam ettiğini dile getirerek, "Depremde evi yıkılan vatandaşlarımızın hepsini de yeni yuvalarına kavuşturduk. Şimdi de İzmir'de İlk Evim'le 12 bin 400 konut inşa edecek, İlk İşyerim'le 700 iş yeri yapacak, İlk Arsam'la 25 bin konutluk arsa vereceğiz. Ulaştırmada İzmir'in bölünmüş yol uzunluğunu 959 kilometreye çıkardık. İstanbul, İzmir ve Menemen Aliağa Çandarlı otoyollarını, Sabuncubeli Tüneli'ni, Konak Tüneli'ni, çevre yolunu tamamlayarak trafiğe açtık." ifadelerini kullandı.

“İzmir Limanı'nın modernizasyonunu etap etap sürdürüyoruz”

Yapımı süren İzmir-Ankara yüksek hızlı tren hattının 2025 yılında tamamlanacağını bildiren Erdoğan, "Halkapınar, otogar raylı sistem hattını yatırım programına aldık, yakında ihalesine çıkıyoruz. İzmir Limanı'nın modernizasyonunu etap etap sürdürüyoruz. Tarım ve ormanda şehrimize 37 baraj, 7 içme suyu tesisi, 44 sulama tesisi, 109 taşkın koruma tesisi, 8 gölet, 6 yeraltı depolama tesisi yaptık. İnşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 500 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Çiftçilerimize yıllık 3 milyar lira zirai gelir artışı sağladık. İzmirli çiftçilerimize bugüne kadar yaklaşık 7,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik." dedi.

Mitingden notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile miting alanına gelişinde, cadde üzerinde kırmız ve beyaz gül atan vatandaşlar tarafından karşılandı. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından AK Parti İzmir milletvekili adaylarıyla fotoğraf çektirdi.

(AA)  
Son Eklenen Haberler