131019098
16 Ocak 2021, Cumartesi

Endüstriyel Havalandırma Sistemlerinin İşleyişi Nasıldır?

1 Ağustos 2019, Perşembe 15:01

     


Endüstriyel havalandırma sistemlerinde lokal havalandırma ve genel havalandırma kullanılır. Her ikisinin de kullanım alanları farklı olmakla birlikte her ikisinin de kendisine ait avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Endüstriyel havalandırma kullanmak isteyenler öncelikle kendilerine en uygun sistemi bulmalıdırlar. Bunun için ise mühendislerden yardım alarak en doğru tercihi oluşturmalıdırlar. 

Endüstriyel havalandırma sistemlerinin kullanılırken beraberinde de bazı bakım masraflarını içermektedir. Özellikle filtre sistemlerinin bakımı ve değişim masrafları bulunmaktadır. Ancak bu aşama da jet pulse filtre kullanımının yaygın olması bakım masraflarını biraz olsun azaltmaktadır. Çünkü jet pulse filtre sistemleri endüstriyel olarak kullanılabilecek en dayanıklı filtreleme sistemleri olarak bilinmektedir. Bununla birlikte havalandırma sistemleriden meydana gelen arızaların teşhisi her zaman kolay olmamaktadır. Bu sistemde meydana gelebilecek olan arızaların önüne geçebilmek için sürekli olarak düzenli aralıklarla mühendislik kontrolleri ve bakımları yapılmalıdır. 

 

Endüstriyel Havalandırma Sistemlerinin Birleşenleri Nelerdir?

Endüstriyel havalandırma sistemlerinin temel birleşenleri kanallardır. Bina içerisinde var olan kirli hava kanallar sayesinde ana binadan emilir ve yine kanallar sayesinde dışarı atılır. Kanallara ek olarak fanlar da endüstriyel havalandırma sistemlerinde kullanılan birleşenler arasında yer almaktadır. Bu aşamada ise fanlar ikiye ayrılmaktadır. Eksenel fanlar ve santrifüj fanlar. Eksenel fanlar pervane şeklinde olurken santrifüj fanlar ise fare kafesi şekilde olmaktadır.

Kanallar ve fanlara ek olarak davlumbazlarda endüstriyel havalandırma sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu aşamada davlumbaz kirlenmiş havayı kuvvetli bir emiş gücü ile içine çeker ve kirli havanın kanallara aktarılmasını sağlar. Davlumbazların ise dört çeşidi bulunmaktadır; çevreyelen davlumbazlar, alıcı davlumbazlar, yakalayıcı davlumbazlar ve taşınabilir davlumbazlar. 

Son olarak ise havalandırma sistemlerinde hava temizleme cihazları kullanılmaktadır. Ancak hava temizleme cihazlar her zaman tercih edilmek zorunda değildir. Opsiyonel bir seçenek olarak endüstriyel havalandırma işleminde birleşen olarak yer almaktadır. Opsiyonel olarak tercih edilirken ise muhakkak bir uzman görüşü ve önerisi alınmalıdır. Kullanılacak olan hava temizleme cihazının kalitesi, bakım gereksinimleri, ölçüleri, ulusal ve uluslararası mevzuata yerinin olup olmadığı, cihazının bakım ömrünün ne kadar olduğu gibi etmenler uzman tarafından incelendikten sonra cihazın takılmasına karar verilmelidir.

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri İçin https://www.nursac.com/ Adresini Ziyaret Edin.

  
Son Eklenen Haberler