131019098
7 Mart 2021, Pazar

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?

9 Ekim 2020, Cuma 16:29

     


Kediler sahiplerini neden yalar sorusunun aslında birden fazla geçerli sebebi vardır. Ancak endişelenmenize gerek yok, kediniz sizi yalıyorsa bu çoğu zaman iyi bir şeydir. Kediler, şahsına münhasır diyebileceğimiz canlılardır ve pek çok eylemleri de genellikle bizlere mantıksız gelir. Kediniz elinizi yaladıktan hemen sonra kocaman bir ısırık izi bırakıyorsa, bunun ne anlama geldiğini muhtemelen kimse bilmiyor. Espriyi bir kenara bırakırsak, aşağıdaki başlıkları inceleyerek kediler sahiplerini neden yalar sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Kedi Rehberi keyifli okumalar diler!

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?

Kediler için yalanma işlemi yalnızca temizlenmeyi ve tüylerini bakım yapmayı ifade etmez. Kediler, dünyaya geldikleri ilk an daha güçlü nefes almaları amacıyla anneleri tarafından yalanırlar. Büyüme evresinde ise tuvalet ihtiyacını gidermeye teşvik ve sevgi gösterisi gibi nedenlerle anneleri tarafından tımar edilmeye, yani yalanmaya devam ederler. Ortalama 4 haftalık olduktan sonra, yavru kediler de annelerini ve diğer kardeşlerini yalayarak onlarla sosyal bir bağ kurmaya ve sevgilerini göstermeye çalışır. Yani kediler sahiplerini neden yalar sorusunun yanıtı aslında kedilerin sosyallik algısında yatıyor.

Kediler İnsanı Neden Yalar?

Kediler biz insanlar gibi sözcüklerle iletişim kuramadığından, sevgilerini oldukça farklı şekilde ifade edebilirler. Bu bazen ansızın kucağınıza zıplamak, bazen elinizi ya da bacağınızı ısırmak ve bazen de elinizi yalamak olabilir. Yani kediler sevgilerini göstermek için sahiplerini yalar. Ancak bu noktada bir parantez açmak gerekir, eğer kediniz sizi yalamıyorsa, bu durum kedinizin sizi sevmediği anlamına gelmez. Daha önce de belirttiğimiz gibi kediler oldukça ilginç canlılardır ve her biri farklı karakteristik özelliklere sahiptir.

Kediler Sahiplerini Oyun Olarak Yalayabilir

Kediler çoğu zaman sahiplerini oyun olarak yalayabilir. Bu eylem sevgiyi ifade ettiği gibi, oyun vaktinin geldiğini de ifade ediyor olabilir. Ancak uyarmakta fayda var; kedinizin aktif olduğu ve oyun istediği saatlerde bu yalamanın ardından genellikle kocaman bir ısırık gelecektir.

Kediniz Sizi İşaretliyor Olabilir

Kediler de tıpkı diğer canlılar gibi koku ve bölge mantığıyla hareket ederler. Böylece diğer hayvanlar, bir bölgenin başka bir hayvana ya da kediye ait olduğunu anlayabilirler. Yani bu noktada aslında sahip olan siz değil, kedidir. Kedileriniz sizi sahiplendiğiniz için yalayarak işaretleyebilir. Bu herhangi bir sorun teşkil etmez ancak evinizde birden fazla kedi besliyorsanız ve son zamanlarda bu davranışlarda bir artış gözlemlediyseniz, müdahale etmeniz gerekebilir.

Kediniz Stres Altında Olabilir

Kedilerin sahiplerini yalamasının bir başka sebebi ise; stresli ya da endişeli olmalarıdır. Kediler çok stresli olduklarında, tıpkı biz insanların tırnak yemesi gibi, kendilerini çok fazla yalayabilirler. Tabii bu durum sahiplerini yalamayı da içerir. Eğer kedinizin stres altında olduğunu ve çok fazla yalandığını düşünüyorsanız, uzman bir veteriner hekime danışmak en iyi tercih olacaktır.

Kedi Yalaması Bazen Acıtıyor, Normal Mi?

Kedi yalaması bazen canınızı yakabilir, bu oldukça normal bir durumdur. Çünkü kedilerin dili insanların dili gibi düz bir yapıda değildir ve tıpkı dikene benzeyen pek çok çıkıntıya sahiptir. Kediler, kendilerine özgü bu dil yapısı sayesinde kendilerini çok iyi bir şekilde temizleyebilir ve hatta yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Kedi yalaması kediler için oldukça faydalı, insanlar için ise oldukça gıdıklayıcıdır.

Kediniz Sizi Yalıyorsa Ne Yapmalısınız?

Kediniz sizi yalıyorsa ve bu durum sizin için bir sorun teşkil etmiyorsa, herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Çünkü kedi yalaması insanlar için zararlı ya da tehlikeli değildir. Ancak kediler genellikle insanların en kolay ulaşabildiği ve en yakından tanıdıkları noktalarını, yani ellerini yaladığından, kedinizin sağlığı için ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız.

Kediler Neden El Yalar?

Tıpkı bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi, kedilerin en çok gördüğü ve en kolay ulaşabildiği noktalar insanların elleridir. Kedilerimizi ellerimizle sever, ellerimizle besler ve taşınmaları gerektiğinde ellerimizle taşırız. Bu sebepten kediler için en tanıdık noktamız ellerimizdir.

Kediler Neden Isırır ve Yalar?

Kedilerin peş peşe ısırma ve yalama eylemlerini gerçekleştirmesinin en büyük sebebi; canlarının oyun oynamak istemesidir. Ancak kedinizin sınırlarının çok ötesine geçtiyseniz ve artık onu rahatsız ediyorsanız, bu durumda da kediniz sizi ısırıyor olabilir.

Makalenin Kaynağı: https://kedirehberi.com

 

  
Son Eklenen Haberler