131019098
20 Ocak 2021, Çarşamba

Skyligt Çatı Nedir? Kullanım Avantajları Nelerdir?

13 Ocak 2020, Pazartesi 16:43

     


Karanlık, cephesi yanlış konumlandırılmış ve ışık almayan dış mekanlar oldukça büyük sorun teşkil eder. Bu mekanlardaki ışığın yetersiz oluşu, bir süre sonra insanların hem verimini düşürür hem de insanları psikolojik olarak etkilemeye başlar. İşte bu gibi durumları ortadan kaldırmak, verimi yüksek tutmak, mekanın iç estetiğini üst seviyelere taşımak için keşfedilmiş ve günümüzde yoğun olarak kullanılmakta olan bir işlem vardır ki bu işlem, skylight çatı olarak adlandırılır.

Skyligt Çatı Nedir?

Skyligt türü çatı, kalabalık, basık ve ışıksız yerlerin gerekli ışığı almasını sağlayan, mevcut ortama çok daha aydınlık bir görünüm kazandıran bir çatı türüdür. Bu çatı türünün bir diğer avantajı, uygulandığı mekana oldukça farklı bir hava katmasıdır. skylight çatı, mekana öncekinden çok daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Skyligt türü çatı tercih edilirken en çok korkulan şey şeffaf bir görüntüde olması sebebi ile dayanıklılığının da çok az olduğunun düşünülmesidir. Ancak durum, bunun tam tersidir. Bu çatı türü, ahşap, alüminyum ve paslanmaz çelik konstrüksiyonlu olarak uygulanabilmektedir. Bu da, hem bu çatıyı düşünülenden çok daha sağlam ve dayanıklı kılmakta hem de her ortamın dekoruna uyumlu hale gelmesini sağlamaktadır.

 Skylight çatı, her yönü ile avantaj sağlayan bir çatı türüdür. Bunun yukarıda sayılanlara ek bir diğer avantajı da gün ışığı ile ilgilidir. Bu çatı türünde tavanın şeffaf olması, gün ışığından olabildiğinde çok faydalanılmasını sağlamaktadır. Bu da, hem o ortamdaki bulunan kişilerin yeterince zinde olmasını hem de ışıktan maksimum bir seviyede yararlanılarak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Birçok otel, hastane, büyük çaplı iş merkezi ve alış veriş merkezi, çatı yapımında skyligt türü çatıyı tercih etmektedir. Bu gibi yerlerin o kadar albenili olmasını sağlayan temel unsur da budur. Hem de bu açıdan bakıldığında bu çatı türünün ne denli dayanıklı ve sağlam olduğu adeta kanıtlanmaktadır.

Çünkü bahsedilen işletme ve kurumların hepsi uzun soluklu işlemler yapan ve yine binayı uzun soluklu kullanacak olan işletme ve kurumlardır. Sağlam olmayan bir çatı türünü sadece görüntü itibari ile ilgi çekici olduğu için tercih etmeleri de söz konusu değildir.

  
Son Eklenen Haberler