22 Haziran 2024, Cumartesi

Boşanma Davası Nedir ?

13 Ocak 2023, Cuma 16:44

     


Boşanma davası, bir evlilikten ayrılma işlemi için yapılan hukuki işlemdir. Boşanma davası açmak için çiftin mutlak olarak ayrılması gerekir ve dava sırasında çiftin birlikte yaşadığı ev, çocuklar gibi konular görüşülür. Boşanma davasının sonunda mahkeme, çiftin evlilik birliğini sona erdirerek boşanma kararı verir.

 

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

 

Boşanma davası açmak için çiftin mutlak olarak ayrılması gerekir ve dava sırasında çiftin birlikte yaşadığı ev, çocuklar gibi konular görüşülür. Açılacak olan davanın hangi yargı bölgesinde açılacağı, çiftin son iki yıl içinde nasıl yaşadığına göre değişebilir.

 

Aşağıdaki adımlar boşanma davası açmak için takip edilmesi gereken temel adımları özetlemektedir:

 

  • Boşanma davasının açılması için bir avukat bulun.
  • Avukatınızla birlikte, boşanma davasının açılması için gerekli belgelerin tamamını toplayın.
  • Boşanma davasının açılması için gerekli belgelerin bir kopyasını, dava dosyasının açılması için mahkemeye verin.
  • Mahkeme, boşanma davasının açılması için gerekli belgelerin tamam olduğunu doğrudan kontrol eder.
  • Mahkeme, boşanma davasının açılmasını onaylar ve dava dosyasının açılması için bir tarih belirler.
  • Eşler, dava süresi boyunca avukatlarının danışmanlığında, ev, çocuklar gibi konuları çözmek için görüşür.
  • Mahkeme, dava süresi boyunca elde ettiği bilgileri değerlendirerek boşanma kararı verir.

 

Çekişmeli Boşanma Nedir?

 

 

Çekişmeli boşanma, iki tarafın boşanma işlemi sırasında anlaşamadıkları ve hukuki süreçte çekişmeli bir şekilde hareket ettikleri bir boşanma türüdür. Bu tür bir boşanma işlemi sırasında, iki taraf arasında ev, çocuklar, mal varlığı gibi konuların nasıl paylaşılacağı konusunda anlaşmazlıklar yaşanabilir. Çekişmeli boşanma işlemleri, mahkeme sürecine daha uzun zaman alabilir ve daha yüksek maliyetlere neden olabilir.

 

Bu tür bir boşanma işlemi sırasında, her iki tarafın da avukatlarının yanı sıra, uyuşmazlık çözüm hizmetleri gibi hukuki danışmanlar, çocuk danışmanları, mal varlığı uzmanları gibi profesyonellerin de yardımına başvurulabilir. Ancak maliyetlerin yanı sıra, çekişmeli boşanma işlemleri aynı zamanda sürecin uzunluğu ve stresi de arttırdığından, çiftlerin boşanma sürecinde anlaşmaya varabilecekleri yolları aramaları önerilir.

 

Boşanmada Arabuluculuk var mı?

 

Boşanma sürecinde arabuluculuk, çiftlerin boşanma konularını çözmelerine ve anlaşmalara varmalarına yardımcı olan bir hukuki alternatiftir. Arabuluculuk, çiftlerin boşanma sürecinde anlaşmazlıklarını çözmelerine ve anlaşmalara varmalarına yardımcı olan bir yol olabilir.

 

Arabuluculuk süreci, çiftlerin bir arabulucuya danışarak boşanma konularını çözmelerine olanak tanır. Arabulucu, çiftlerin karşılıklı anlaşmalarına varmalarını sağlamak için tarafları dinler, sorunları inceler ve çözüm önerileri sunar. Arabuluculuk süreci, çiftlerin hukuki sürecin yanı sıra, maliyetleri, zamanı ve stresi azaltmaya da olanak tanır.

 

Arabuluculuk sürecinde, çiftlerin herhangi bir hukuki konuda danışmanlık almalarına gerek yoktur, ancak arabulucu tarafından sunulan anlaşmalar, çiftlerin avukatları tarafından incelenmeli ve onaylanmalıdır. Çiftler, arabuluculuk sürecinde hukuki danışmanlık almak istediklerinde, arabulucu tarafından önerilen hukukçular ile çalışabilirler. 
Son Eklenen Haberler