8 Nisan 2020, Çarşamba

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

13 Temmuz 2018, Cuma 19:29

     


Araçların periyodik bakımlarında en önemli konulardan biri motor yağı değişimidir. Motorun uzun ömürlü olması ve düşük yakıt tüketimi için gerekli zamanlarda motor yağının değiştirilmesi gerekir. Aksi halde kirli bir motor yağı nedeniyle aracın performansı düşer, motor arızaları meydana gelir ve yakıt tüketimi artar. Motor yağı deneyimli kişiler tarafından değiştirilmeli, değişimlerde aracın marka ve modeline uygun motor yağı ve orijinal yedek parça çeşitleri kullanılmalıdır. Motor yağı değiştirirken mutlaka eskimiş yağ filtresi de yenilenmelidir.

 

Motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmediğinde motorda arızalar ve diğer parçalarda aşınmalar meydana gelebileceği için aracın bakım masrafları artar. Bu nedenle motor yağı ve yağ filtresi değişimleri zamanında yapılmalıdır.

 

Motor yağı neden değiştirilir?

 

Motor yağı araçtaki hareketli parçaların sürtünmesini önlediği için motor çalışmak için ekstra enerji harcamaz ve böylece yakıt tüketimi artmamış olur. Araçlarda zamanla sürtünmeden dolayı yağın içerisinde küçük parçacıklar birikir ve bu parçacıklar, yağın akışkanlığını ve kayganlığını yitirmesine neden olur. Yağ kirlendiğinde motorun sesi değişir, marş motoru hemen çalışmaz ve aracın farklı parçalarında sürtünmeden dolayı arızalar, kırılmalar meydana gelir. Bu nedenle periyodik olarak motor yağının kontrol edilmesi, yağ kirlendiğinde yağ filtresi ile birlikte değiştirilmesi gerekir.

 

Yağ filtresi neden değiştirilir?

 

Yağ filtresi, motor yağ karterinde biriken yağı, motor bloğuna doğru devir daim yaparken süzer ve motora daha temiz bir yağ gönderilmesini sağlar. Yağ filtresi değiştirilmediğinde partiküller zamanla motor bloğunun çizilmesine sebep olur, biriken kirli tabaka motorun çalışmasını engeller. Motor yağıyla birlikte değiştirilen yağ filtresi takılırken mutlaka parçanın orijinal yedek parça olmasına dikkat edilir.

 

Motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmediğinde motorda arızalar ve diğer parçalarda aşınmalar meydana gelebileceği için aracın bakım masrafları artar. Bu nedenle motor yağı ve yağ filtresi değişimleri zamanında yapılmalıdır.

 

Online mağazasında Opel ve Chevrolet marka her araç modeline uygun motor yağı çeşitlerine yer veren https://www.generalopel.com web sitesinde organik antifiriz, Opel şanzıman yağı, direksiyon yağı, fren balata spreyi gibi bakım ürünleri bulabilirsiniz.

 

En iyi motor yağı markaları için hemen General Opel’i web sitesini ziyaret edin, 5 30 motor yağı, 10 30 motor yağı, 10 40 motor yağı gibi motor yağı çeşitleri arasından aracınıza en uygun ürünü seçin. 
Son Eklenen Haberler