14 Haziran 2024, Cuma

Amerika Vize Randevusu

15 Eylül 2022, Perşembe 12:15

     


Amerika’ya seyahat edecek Türk vatandaşları Amerikan vizesi almaları zorunludur. Amerika vizesi için yapılacak başvurularda seyahat nedenini belirterek vize başvuru evraklarını hazırlaması gerekir. Amerikan vizesi başvurusu için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Amerika vize randevusu alınması gerekir. Amerika vize başvurularında vize randevusu almadan vize başvurusunu yapamazsınız.

Amerika Vize Randevusunu Nasıl Alabilirim?

Amerika vizesi için randevu seyahat tarihinden 8 hafta önce alınabilmektedir. Amerika vize randevu tarihleri Amerika Konsolosluğu’nun yoğunluk durumuna göre farklı olmaktadır. ABD Ticari vize, ABD Turistik vize, ABD Öğrenci vize, ABD Transit vize ve ABD Tedavi amaçlı vize gibi göçmeyen olmayan bütün Amerika vizeleri için Amerika vize randevusu nasıl alabilirim? Amerika Ankara Büyükelçiliği’nden ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’ndan randevu alınması zorunludur. Amerika vize türüne göre hazırlanacak evraklar farklı olmaktadır. Sizin Amerika seyahatinize uygun olan vize türünü seçerek, vize türünüze uygun olan evrakların hazırlanması gerekir. Yanlış vize türüne başvurmanız durumunda Amerika vize başvurunuz iptal olur. Amerika vizesinin her türünde parmak izi uygulaması olmaktadır. Amerikan vize türleri şunlardır.

l Diplomatik ve resmi vize türü

l Tıbbi, iş ve turizm vize türü

l Transit geçiş vize türü

l Mürettebat vize türü

l Yatırımcı vize türü

l Akademik vize türü

l Değişim programı vize türü

l Geçici işçi ve staj vizesi türü

l Basın mensubu vize türü

Amerika vize randevuları Amerika Konsolosluğu’nun internet sitesinde bulunan web sitesine onlin giriş yapılarak randevu alınabilmektedir.

Amerika Vize Randevusu Alma İşlemleri

Amerika’ya gitmek için ihtiyacınız olan vize türünü seçiniz.

Consular Electronic Application Center adresinden giriş yapınız ve Amerika vize başvuru formu DS-160’ı online olarak doldurmaya başlayın.

Amerikan vize randevu sistemine giriş yaptığınızda size ait olan e-posta adresinizden hesap oluşturarak oturumu açın. Amerika Konsolosluk randevusu ödeme bilgilerine bu hesap ile erişim sağlayacaksınız. Kaydınızı bitirmek için vize başvurusunda bulunan kişiye ait bilgiler girilir.

Amerika Birleşik Devletleri Vize başvurusunda bulunan kişi, DS- 160 onay numarasını girecektir.

Amerika Konsolosluğu vize bölümünden alacağınız bir adres belirtin.

Amerika göçmen olmayan vize başvuru ücretini oturduğunuz ülkede bulunan ödeme yöntemlerini kullanarak ödemesini yapın.

Bu işlemlerden sonra Amerika vizesi başvurusu için randevunuzu almış olursunuz.

Amerika Konsolosluk randevusunu aldıktan sonra gerekli detaylar size mail olarak iletilir.

Bu belgeler ile diğer vize başvurusu için gerekli belgeleri de alarak randevu tarihinde Amerika Konsolosluğu’na gidin ve vize başvuru işlemlerini tamamlayın.

Amerika Vize Randevusu İçin Gerekli Belgeler

Amerika vize randevusu için gerekli belgeler almak için ilk olarak size ait olan pasaportun geçerli süresi ve pasaport içinde 2 adet sayfa boş olması gerekir. Amerika vize randevusunda ve vize başvurularında gerekli evrakların hepsi tamamlanarak Amerika Konsolosluğu’na gidilir. DS- 160 vize bilgi formunu seyahat amacınıza göre doğru güncel bilgiler ile doldurup konsoloslukta yapılacak mülakata katılmanız gerekir. Fakat Amerika vize başvurularında ve vize randevusu alınması sırasında istenilen gerekli bilgilerin yanlış verilmesi durumunda vize başvurunuz iptal olur. Amerika’ya gidiş nedeninize uygun olan vize türünü belirledikten sonra, kişisel bilgileriniz, ailevi durumunuz, çalışma durumunuz gibi belgelerinde hazır olması gerekir. Bu belgeler tam ve doğru güncel bilgiler olması durumunda vize randevu alma süreciniz hızlanmış olur.

Amerika Vize Randevu Tarihi Değiştirme İşlemi

Amerika vize başvurusu için alınan randevu tarihinde randevuya bazı nedenlerden dolayı gelemeyeceği için randevu tarihini değiştirebilir. Bunun için Amerika vize randevu tarihi değiştirme işlemi şu aşamada yapılmaktadır. Official U.S. Department of state Visa Appointment Service olarak isimlendirilen Amerika randevu sistemine giriş yapıp hesabınız üzerinden ana sayfaya gelerek devam et butonuna basın. Randevuyu tekrar zamanla seçeneğini tıklama yaparak ilgili onay kutusunu seçip Amerika vize randevusu için yeni tarihin belirlenmesi için bütün başvuru sahiplerini seçin. 
Son Eklenen Haberler