131019098
28 Kasım 2021, Pazar

Wordpresste Zararlı Kod Nasıl Tespit Edilir?

19 Ekim 2021, Salı 15:56

     


İşinizi internete taşımak istediğinizde öncelikle bir WordPress sitesine sahip olmanız gerekir. Elbette WordPress’in bazı güvenlik açıkları bulunuyor ve bu açıklar da kötü amaçlı yazılımların sitenize ulaşabileceği anlamına geliyor. Dolayısıyla zararlı kod nasıl tespit edilir be siteden nasıl kaldırılır konusu kuşkusuz herkes için en önemli hususlardan biridir. Web sitesi yöneticilerinin tümü bir web sitesinden kötü amaçlı yazılımları kaldırma konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü bu yazılımlar sistemi tehlikeye sokan çeşitli kodlar ve virüsler içeriyor olabilir. Dolayısıyla sunuculara, ağlara, bilgisayara yahut web sitesine ciddi zararlar verebilir.

Yeni başlayanların çok büyük bir bölümü WordPress güvenlik tarayıcılarını hemen yüklemiyor. İşte bu nedenle kötü amaçlı yazılımları ya da zararlı kodları da hemen algılayamayabiliyor. Zararlı kodlar için sitenizi nasıl tarayacağınızı öğrenmeniz büyük önem taşıyor. Peki, web sitenizin saldırıya uğradığınızı en kolay biçimde nasıl anlarsınız? İşte bazı yöntemler…

  • URL Tarayıcı Kullanın

URL’nizin zararlı yazılımlar için işaretlenip işaretlenmediğini anlamak amacıyla bir URL tarayıcı kullanabilirsiniz. Eğer aldığınız alan adı kötü amaçlı yazılım tarafından işaretlenmiş ise bu durumda virüsün nereden geldiğini bulmak için koda bakabilirsiniz.

  • Sitenizin Yedeğini Alın

Sitenin kurulumunun tamamlanması ile birlikte yedeğinin alınmasını sağlayın. Bu konu sandığınızdan çok daha fazla önem taşıyor. İleride talihsiz bir durumla karşılaştığınızda sitenin yedeğini almanın ne denli önemli olduğunu daha net anlayabilirsiniz. Tüm dosya ve verileri kaybetmek yerine yedekten yeniden kullanabilmek büyük bir konfordur. Bu nedenle web sitenizin sık sık yedeklerini tutun.

  • Veri Tabanı Kontrolü

Elbette veri tabanınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını da gözden geçirmelisiniz. Bunun için web barındırıcı tarafından sunulan veri tabanı yönetim aracına erişmelisiniz. Sonrasında ise siber saldırı yapanların yaygın şekilde kullandığı söz dizilimleri listesini kullanabilir ve basit bir tarama işlemi yapabilirsiniz.

  • Dosyaları Kontrol Edin

Dosyalarınızda da kötü amaçlı yazılım olabileceğini unutmayın. FTP istemcisi yahut dosya yöneticisi kullanarak yedeklemenizi indirmeniz ve sonrasında da yerel olarak yedekleme üzerinde bir tarama yapmanız çok daha doğru sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır.

Elbette yukarıda sıraladığımız yöntemler, web sitesinde kötü amaçlı yazılımı tespit etmek için uygulanan en kolay ve aynı zamanda en yaygın tercih edilen metotlardır. Tüm bunlarla birlikte daha farklı yöntemleri de tercih edebilir ve kötü amaçlı yazılımları pratik bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Güvenilir Bir Hosting Hizmeti Almanın Önemi

Kötü amaçlı yazılımlara karşı her daim önleminizi almalısınız. Ancak bir de güvenilir bir hosting hizmeti almaya özen göstermeniz gerektiğini belirtelim. Bu sayede web siteniz ile alakalı olarak yaşayabileceğiniz problem sayısının çok daha az olmasını garantileyebilirsiniz. Hosting hizmeti alacağınız firma seçimini titizlikle yapmanız işte bu nedenle son derece önemlidir. Bu noktada sizlere önerimiz öncelikle LimonHost tarafından sunulan FastWP wordpress hosting hizmetini incelemeniz olacak.

Bu hosting paketleri WordPress için özel olarak tasarlandı. Dolayısıyla WordPress ile % 100 uyumlu olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu paketleri özel olarak önermemizin nedenlerinden biri AWS’nin gücünü kullanabiliyor olmanızdır. Böylelikle gayet güçlü bir bulut bilişim avantajından da faydalanmış oluyorsunuz. Hem güçlü hem de güvenilir bir alt yapıya sahip olan AWS ile aldığınız hosting hizmetinden memnun kalmamanız pek mümkün görünmüyor.

LimonHost alan adı ya da hosting alanında herhangi bir şekilde yardıma ihtiyaç duyduğunuzda da % 100 destek sunabiliyor. Aynı zamanda işletmenize özel servisler ile AWS bulut dönüşümünü gerçekleştiriyor olduğunu da belirtmeliyiz. Böylelikle web sitenizin verimliliği ve güvenilirliği de artmış oluyor. Haliyle maliyeti düşürme şansına da sahip olma fırsatını elde edebiliyorsunuz. Siz de hosting altyapısının güçlü olmasını sağlamalısınız. Sadece fiyat odaklı alan adı ya da hosting seçimi yapmanız doğru olmaz. Alt yapısı güçlendirilmiş bir seçeneğe yönelmeniz durumunda web sitenizin güvenliğini sağlamanız da çok daha kolay olacaktır.

Bu arada LimonHost 4 farklı WordPress hosting paketi seçeneği sunuyor. Bu seçenekleri de firmanın web sitesi üzerinden incelemek mümkün olabiliyor. Starter, Plus, Pro ve Premium seçeneklerini mutlaka detaylı bir şekilde mercek altına almalısınız. Tüm paketlerde domain ücretsiz olarak sunuluyor ve bu sayede alan adı için ekstra bir bütçe ayırmanız da gerekmiyor. Sadece bu avantaj bile çok sayıda kişinin tercihini bu paketlerden yana kullanmasını sağlıyor. Paketlerin tümünde otomatik yedekleme ve sınırsız e-posta imkanı da mevcut. İki pakette SSD disk ücretsiz ve aynı zamanda ücretsiz SSL imkanı da tüm paketlerde sunulan özellikler arasında yer alıyor.

LimonHost’un son derece uygun fiyatlar sunduğunu da bilmeyenler için aktaralım. Daha fazla bütçe ayırmak ve daha fazla ödeme yapmak yerine rotasını LimonHost’a çevirenler düşük fiyat ayrıcalığından faydalanma şansını elde edebiliyor. Zira internet sitesini ziyaret etmeniz durumunda fiyatları da gözden geçirebilirsiniz. Şu sıralar % 82’ye varan indirimler de uygulanıyor. İndirim fırsatından faydalanmanız durumunda ayırdığınız bütçeden ciddi bir tasarruf yapma şansınız da olacaktır. 
Son Eklenen Haberler