131019098
12 Nisan 2024, Cuma

10 Taktik İle Instagram Reelsin Daha Çok İzlensin

20 Kasım 2023, Pazartesi 15:34

     


Instagram algoritmasına uygun paylaşma kurallarını uyguladığınızda videolarınızın izlenme sayıları oldukça yükselecektir. Her sosyal medya platformunun izlenme algoritma kuralları vardır. Bu kurallara uyduğunuzda videolar daha fazla kişiye gösterilir ve buna bağlı olarak da daha fazla kişi izler. Instagram reels video izlenme sayısını yükseltmek için de uygulayabileceğiniz yöntemler listesi şu şekildedir:

1.Kullanıcıların yoğun olarak Instagram kullandığı saatleri tercih edin!

Her sosyal medya platformunun haftanın belirli zamanlarında kullanıcı yoğunluğu olabilir. Instagram için de böyle bir durum söz konusu. Genelde haftanın cumartesi ve pazar günleri tatil günleri olmasından kaynaklı olmakla birlikte çarşamba ve cuma günlerinin de daha yoğun kullanıcı olduğu zamanlar olduğu tespit edilmiştir. Reels paylaşımı için seçebileceğiniz en iyi günlerden biri de Pazar günüdür.

2.Reelslerinizi günün etkileşimi yoğun saatlerinde paylaşmaya özen gösterin!

Reels paylaşımı için etkileşimin yüksek olduğu yoğun saatlerde paylaşım yapmak önemlidir. Hafta sonu günleri için herhangi bir saat sınırlaması olmamakla birlikte gündüz saatleri tavsiye edilmektedir. Reelslerin paylaşımına ilişkin hafta içi günlerde 12.00 ile 13.00 arasındaki saat dilimini ve 19.00 ile 21.30 arasındaki saat dilimini tercih edebilirsiniz.

3.Videolarınızın görüntü kalitesini yüksek seçmeye özen gösterin!

Görüntü kalitesi kullanıcıların içeriklerinizi beğenmesi ve etkileşimin artması için önemlidir. Ne kadar etkileşim oranı artarsa videoların görünürlüğü de doğru oranda artmaya devam eder. Tek başına etkili olmasa da diğer faktörler ile bir araya geldiğinde görüntü kalitesi reels videolarının izlenme oranını düşürebilecek bir faktör haline gelebilmektedir.

4.Trendlere ayak uydurun.

Trendlere ayak uydurmak, akımları takip etmek reels videolarının etkileşim alması için gereklidir. Trendleri takip ederek ve ayak uydurarak reels videolarınızı daha görünür kılabilir, daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Reels izlenme arttırma için doğrudan tek bir yol bulunmuyor. Ancak bu yazıda yer alan taktikleri doğru oranda doğru şekilde kullanmak sizi adım adım başarıya götürebilir.

5.Video formatının dikey olduğundan emin olun.

Video formatının Reels yayınlama kriterlerine uygun olmaması görüntü kalitesinde bozulmalara neden olur. Video çekerken ya da oluştururken mutlaka dikey formatta video oluşturmaya özen gösterin. Instagram uygulaması için reels video boyutu 9:16 formatında ya da 1080 x 1920 piksel oranında olmalıdır.

6.İzleyicinin içeriği sonuna kadar izlemesini sağlayın.

İzleyicinin videoyu sonuna kadar izlemesini sağlamak oldukça zordur. İçerik hem görüntü yönünden hem de içerik yönünden kaliteli olmalıdır. Bunun yanı sıra dikkat çekmelidir. İzleyenlerin sonunu merak edeceği Reels videoları tercih etmek ya da izlemeye devam etmek istemelerini sağlamak gerekir. Basit birkaç örnekle komik kediler ya da bir şaka içeren videolar kullanıcılar tarafından ilgi görebilir.

7.Reels videosuna yapılan yorumlara cevap verin.

İçeriğinize yapılan yorumlara cevap vermek etkileşimi arttırmanın başarılı bir yoludur. Etkileşimi arttırmak için yorumlara cevap vermeye başlayın. Verdiğiniz cevaplara verilen yeni cevaplar da olacaktır. Böylece etkileşimi kısa sürede katlamayla başlayabilirsiniz. Her yoruma cevap verme zorunluluğu hissetmemekle birlikte etkileşimi arttıracak türden yaratıcı cevaplar vermekten de kaçınmayın.

8.Düzenli içerin üretin.

Düzenli içerik üretmek daha görünür olmak ve etkileşim almak için çok önemlidir. Düzenli olarak üreteceğiniz içeriklerde sürekli aktif olduğunuzu sisteme kanıtlamış olursunuz. Sistem sizi sürekli olarak aktif olarak gördüğünde içeriklerinizi daha fazla kullanıcı için görünür hale getirecektir. Bu tek başına yeterli olmamakla birlikte daha görünür olmak için yapılması gereken işlemlerden biridir.

9.İçeriklerinizde popüler seslerden faydalanın.

Popüler sesler içeriklerin daha fazla izlenmesini sağlar. Sebep ise popüler olan seslerin insanlar tarafından sevilmiş olmasıdır. Sevilen sesler sonuna kadar dinlenmeye daha elverişlidir. İnsanları rahatsız eden sesler kullanarak onlar tarafından izlenmeyi beklemek saçma olacaktır. Bu noktada içeriklerinizde popüler ve sevilen seslerden faydalanmaktan kaçınmayın. Aynı ses dosyasını defalarca kullanmak yerine farklı sesler tercih edin.

10.Çok sık paylaşım yapmayın.

Reels paylaşımlarınızı zamanlarken aralıklara dikkat edin. Saat başı bir içerik paylaşmak sizin daha görünür olmanızı sağlamaz. Aksine sistem tarafından bot olarak algılanmanıza bile neden olabilir. Çok içerik üretmektense kaliteli ve zaman aralıklı olarak içerik üretmeyi tercih edin. Bu yaklaşık profilinizin daha görünür olmasını sağlayacaktır.

Reels Videoları Nasıl Daha Çok İzlenir?

Reels videolarının daha fazla izlenmesi için daha görünür olması gerekir. Görünürlük için sürekli link paylaşımı yapmaktan kaçının. Linkten gelen izleyiciler bazı durumlarda spam olarak görülebilmektedir. Bu noktada reels videolarınızın daha fazla izlenmesi için kaliteli ve formata uygun içerik oluşturmaya özen göstererek harekete geçin. İçeriklerinizi kullanıcıların yoğun olarak platformda olduğu saatlerde paylaşın. En önemlisi düzenli olarak içerik paylaşmaya özen gösterin. İlk etapta içeriklerinizden hemen geri dönüş beklemeyin. Çabalarınız meyvesini zamanla verecektir.

En kolay izlenme arttırma yöntemi ise izlenme satın almak diyebiliriz. Bunun için izlenmebayi.com gibi siteleri inceleyebilirsiniz. Satın alma yaparak dakikalar içerisinde binlerce izlenmeye kavuşabilirsiniz.

Reels İzlenmesi Neye Göre Artar?

Reels izlenmesini yükseltme tek bir adımda yapılan bir işlem değildir. Reels videolarının daha fazla etkileşim almasını sağlamak için birçok taktiği bir arada kullanmalısınız. Yukarıda yer alan taktikleri kullanırken aynı zamanda videolarınızın içeriğini kaliteli bir şekilde oluşturmaya da özen göstermelisiniz. Kalitesiz ve dikkat çekmeyen içerikler ne kadar taktik kullanılırsa kullanılsın başarılı bir sonuç getiremeyebilir.

Reels Videoları Neden Öne Çıkarılamıyor?

Reels videolarının öne çıkarılamamasının başlıca nedeni teliftir. Telif kapsamında yer alan müzik, görsel benzeri kullanımlar yer alabilir. Reelsi keşfete düşürme noktasında zorluk yaşayanlar için yoğun olarak telif yemeye neden olan ancak kullanıcıların fark etmediği bir durum da videoda kullanılan kamera filtresinin telife konu olmasıdır. Reels videolarınız öne çıkarılmıyorsa bu durumları göz önünde bulundurabilirsiniz. 
Son Eklenen Haberler