131019098
5 Mart 2024, Salı

İlk Yardım ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

23 Eylül 2023, Cumartesi 18:04

     


İlk yardım, insan yaşamını direkt olarak ilgilendiren konulardan biridir. Ani bir hastalık veya geçirilen kaza sonrasında hastalar, kazazedeler için hayati öneme sahiptir. Doğru şekilde yapıldığında hayat kurtaran ilk yardım uygulamaları, uygulanmadığında veya yanlış uygulandığında ise insan hayatına mâl olabilir.

İlk Yardım Nedir?

İlk yardım; kazazede veya hastalara, profesyonel sağlık ekipleri gelene kadar olan süreçte yapılan, aletsiz ve ilaçsız tıbbi müdahalelerdir. Bu müdahalelerde temel hedef kazazede veya hastanın durumunun stabil tutulması ve daha da kötüleşmesinin engellenmesidir. Mümkün olan durumlarda hastanın durumunun iyileştirilmesi de hedeflerden olabilir.

Tıbbi bir aletin kullanılmaması nedeniyle hastaların durumlarının net olarak anlaşılması mümkün olmaz. Bundan dolayı müdahalenin doğru şekilde yapılması, doğru müdahalelerin seçilmesi gerekir. Aksi durumda ortaya çıkacak sonuç, hastaların hayatlarını kaybetmelerine yol açabilir. İşte bu tür sorunların yaşanmaması için ilk yardım uygulamaları geliştirilmiştir.

Bu müdahalelerin nasıl yapılacağına dair eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler sonucunda doğru müdahaleler uygulamalı olarak öğrenilmekte ve böylece müdahaleler hayat kurtaracak şekilde yapılmaktadır.

Risklerin ve tehlikelerin bulunduğu iş yerlerinde ilk yardımın çok daha önemli olduğu bilinen bir durumdur. Zira söz konusu ortamlarda kaza riski daha fazladır ve bu tür kazalar meydana geldiğinde ilk yardımın hızlı bir şekilde yapılması gerekir. Bu müdahaleyi de en hızlı, o iş yerindeki çalışanlar yapabilir.

Buradaki durum nedeniyle belli şartları taşıyan iş yerlerindeki çalışanların bir kısmı için ilk yardım eğitimi zorunlu tutulmuştur. Bu eğitimin aldırılması sorumluluğu ise işverendedir. İş sağlığı ve güvenliği için büyük öneme sahip olan bu eğitim, sadece bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan alınabilir.

İlk Yardım Sertifikası Nedir?

İlk yardım sertifikası, ilgili kişinin gerekli eğitimleri aldığını, ilk yardıma dair müdahaleleri doğru şekilde yapma uzmanlığına sahip olduğunu gösterir. Bu sertifika, ilk yardım eğitiminin zorunlu olduğu iş yerlerinde, söz konusu zorunluluğun karşılanmasını da sağlar.

İlk yardımcı kartı olarak da bilinen bu sertifika için yetkili kurumlardan eğitim almak gerekir. İlk yardım eğitimi, toplamda 16 saat ve 2 gündür. Eğitimler, teorik bilgilerin verilmesi ve bunların uygulanması şeklinde verilir. Eğitimlerden sonra adaylar sınava alınır. Sınav da benzer şekilde teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur.

Yapılan sınavda adayların başarılı olabilmesi için 100 puan üzerinden 85 ve üzeri puan alması gerekir. Bu puanı alan adaylara sertifikaları verilir. İstenen puanı alamayan adaylara bir kez daha sınava girme hakkı verilir. Yani eğitim sonrasında adayların iki defa sınava girme hakları vardır. İkinci hakkı da değerlendiremeyenler, sınava girmek için yeniden eğitim almak zorundadır.

İlk Yardım Eğitimi Kapsamı

İlk yardım eğitimi kapsamı, bakanlık onayı ile belirlenir. Dolayısıyla buradaki konular eğitim veren tüm kurumlarda aynıdır. Konular şu şekildedir:

 • Genel İlkyardım Bilgileri
 • Hasta/Yaralı Değerlendirmesi
 • Olay Yerinin Değerlendirilmesi
 • Temel Yaşam Desteği
 • Kanamalarda İlk Yardım
 • Yaralanmalarda İlk Yardım
 • Sıcak Çarpmalarında İlk Yardım
 • Donma ve Yanık Durumlarında İlk Yardım
 • Kırık ve Çıkıklarda İlk Yardım
 • Burkulmalarda İlk Yardım
 • Bilinç Bozukluklarında Müdahale
 • Zehirlenmelerde Müdahale
 • Hayvan Isırmalarında Müdahale
 • Yabancı Cisim Kaçmalarında Müdahale
 • OED Eğitimi
 • Boğulmalarda Müdahale
 • Yaralı ve Hasta Taşıma Teknikleri

Buradaki konulara dair hem teorik hem de uygulamalı eğitim verilmektedir. Böylece kursiyerlerin konuya tamamen hakim olmaları sağlanmaktadır.

İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır?

İlk yardım eğitimi https://www.temaakademi.com.tr/egitim/ilkyardim-egitimi/ , yetkili kurumlardan alınır. Yetkili kurumlardan alınan eğitimlerden sonra ilgili kişiler ilkyardımcı unvanına sahip olur. Yetkisi bulunmayan kurumların verdiği eğitim ise sadece bilgilendirmedir ve zorunluluk durumu bulunan iş yerleri için uygun değildir.

Eğitimlerin etkili sonuç vermesi için doğru kurumun tercih edilmesi gerekir. Deneyimli eğitmenler, gerekli ekipmanlar bu süreç açısından çok önemlidir. Uzun zamandır bu alanda faaliyet gösteren kurumlar da kalitelerini ispatlamışlardır.

Tema Akademi, uzun yıllardır bu alanda yer almakta ve sektörün öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Deneyimli eğitmenleri ve yeterli ekipmanları ile yüksek kalitede eğitimler vermektedir. İlk yardım eğitimi konusundaki ihtiyaçlarınız için siz de hemen Tema Akademi ile iletişime geçebilirsiniz. 
Son Eklenen Haberler