131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

25 Mayıs 2023, Perşembe 19:08

     


Araç kiralama nasıl yapılır konusunda kısaca açıklamak gerekirse; çok konforlu bir seyahat yöntemi olduğundan söz edebiliriz. Bu hususta hizmet alırken kişilerin, firma güvenliğini anlayabilmesi açısından oldukça önemli bir konudur. Araç kiralarken şirketler arasında fiyat karşılaştırılması yapılması ve indirim fırsatlarından yararlanılması gerekir. Özel sorunlu teklifler ve indirimler ile kişi kendine uygun aracı en konforlu şekilde kiralayabilir. Seçilen doğru firma ile araç hakkında genel bir görüşme yapılarak sözleşme maddelerinin oluşturulması gerekir.

Araç Kiralama Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

Aracın yakıt durumunu kontrol edip ödemenin hangi şekilde ne kadar yapılacağı firma ile anlaşılarak ilerlemesi gerekir. Ayrıca araç ile ilgili temel bilgileri sorarak firma yetkilisi ile genel bir görüşme yapmak gerekir. Evet kiralama işi genel olarak havaalanlarına gidebilmek ya da tatil için tercih edilir. Tüm bunların yanı sıra örneklemek gerekirse; araba kiralama Ankara gibi farklı ilk merkezlerinde sorunsuz bir gezinti içinde vazgeçilmez bir seçenektir. Günü birlik kiralama seçenekleri ile bambaşka illerde kendi aracınız gibi kullanabilir ve hızlı bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Uçak bileti satın alarak tatil ya da iş seyahatleri için farklı bir şehre adım atanlar kiraladıkları araçları belirtilen tarih ve saatte teslim alabilir. Araç kiralama; resmî tatillerde erken rezervasyon yapılarak sonrasında oluşacak yoğunluktan etkilenmemeye imkân sağlar. Fiyat konusunda da yine aynı şekilde kişi yetkili firma ile görüşebilir. Uygun fiyat hizmeti ile kendine en uygun aracı kiralayabilir. Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler hususunda aracın bırakıldığı gibi teslim edilmesi oldukça önemlidir. Aracın herhangi bir parçasına zarar vermeden ve araç deposu alındığında hangi dolum oranında ise o şekilde teslim etmek gerekir. Aracın deposu firmanın istediği şekilde teslim edilmediği takdirde firma aracı için ek bir ücret talep eder. Yine aynı şekilde aracı teslim almadan önce depo tam dolu olmayıp kişi depoyu tam şekilde teslim ederse de depo doluluğundaki fiyat farkını istememesi gerekir.

Firma aracı kiralarken fazla yakıt ya da az yakıt ile aracı geri alma ihtimaline karşı aracı teslim ederken yakıt seviyesi tutanağı yazdırır. Firma sözleşme maddelerine ek olarak bu tutanağı hem kendi bünyesi için hem de kişi ile herhangi bir sorun yaşamamak için yazdırır.

Araç kiralayacak kişilerin sigortayı ihmal etmemesi gerekir. Sigorta acentesinin kişisel otomobil politikasını kapsayıp kapsamadığını öğrenmesi ve bu konu hakkında firma ile görüşme yapması gerekir. Kredi kartı ile ödeme yapıldığında sigortaya ihtiyaç duyulur. Kişisel sigorta ayarla duyurumu karşılayamıyorsa acentenin sunmuş olduğu sigortalardan biriyle başvurmak gerekir. Sigortasız araç kullanmanın tehlikeli olduğunu bilmek ve sigortasız araç kullanırken oluşabilecek bütün hasarlardan kişinin sorumlu olduğunu söylemek gerekir. Hasarın tamamını kişi kendisi üstlenmesi gerekir. Böyle bir durumda kişi ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilir. Sigortalı araç kullanmak adına bütün şartlar ve kurallar bilinir firma ile görüşülmesi gerekir. Yine aynı şekilde sigortaya ek olarak aracın kaskosunun da olması gerekir. Kasko olası kazaları ödemede yardımcı olur.

Sigorta kapsamına giren durumlarda kişi istediği şekilde yararlanabilir. Sigortayı kapsamayan durumlar hususunda kişi tek başınadır. Sigortayı kapsamayan durumlar aşağıda maddeler halinde yer alır.

 • Sürücünün herhangi bir kaza sırasında alkol kullanması sigorta kapsamına girmediğinden ciddi derecede sıkıntılar oluşabilir.
 • Alkollü araç kullanan kişi kendi ehliyetini de kaybeder.
 •  Sürüş esnasında herhangi bir maddenin etkisinde olmak da sigorta kapsamı dışındadır.
 • Yasal hız sınırını aşmamak ve aracı bütün trafik kurallarına uygun şekilde kullanmak gerekir.
 • Aracın karayolları dışında kullanılması sigorta kapsamına girmediği için sorun oluşturabilir.

Yukarıdaki maddelere dikkatli şekilde uyulduğunda kişi güvenli şekilde araç sürer. Araçları ile yaz tatili planına ulaşmak isteyen çok sayıda kişi, popüler turizm merkezlerine gelerek rezerve ettirdikleri muhafazakâr otel ya da farklı konaklama noktalarında keyifli zaman geçirebilir.

Kiralık Araç Teslim Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık araç teslim alırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda en önemli nokta aracın genel durumudur. Aracın en fazla 3 senelik olması gerekir. 3 seneden fazla kullanımı olan araçların genel itibariyle daha fazla yolda problem çıkarma ihtimali vardır. Aracın sigortalı olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Aracın kaskosunun ve muayenesinin tam olup olmadığı hakkında aracı teslim almadan önce gerekli bilgileri sormak gerekir.

Araç kiralama esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda maddeler halinde yer alır.

 • Araç kiralama nasıl yapılır bilmeyenler öncelikle doğru ve uygun fiyatta bir firma ile anlaşma yapmak gerekir.
 • Firmaya araç ile ilgili bütün soruların sorulması gerekir.
 • Ödeme planını aracı teslim almadan önce yapmak gerekir.
 • Aracın yakıt durumunu kontrol etmek ve depo ile ilgili miktarını firma ile görüşülmesi gerekir.
 • Aracın sigortalı ve kaskolu olduğunu bilmek ve teyit etmek gerekir.
 • Aracın kişinin ihtiyaçlarına uygun şekilde seçilmesi gerekir.
 • Firmaya araç ile ilgili kilometre kısıtlamasının olup olmadığını sormak gerekir. Günlük kilometre sınırı aşıldığında ekstra kullanılan kilometre başına ne kadar fiyat ödendiğini de sormak gerekir.
 • Firma ile yapılan sözleşmelerin dikkatli şekilde okunması gerekir. Yer alan bütün maddelerin incelenmesi ve akla takılan bütün soruların sorulması gerekir.

Yukarıda yazılı olan hususlara dikkat ederek doğru araç kiralama hizmeti almak mümkündür. Araba kiralarken oluşturulan sözleşmenin maddelerinde kişinin araç teslim alırken ve sürüş esnasında yapıp yapmaması gereken bütün durumları ele alır. Firmanın kişiden araç için beklediği bütün durumlar sözleşme içerisinde yer alır. Karşılıklı güven içerisinde imzalanan sözleşme araç tespit edildikten sonra sonlanır. Sözleşme maddelerinin ne içerdiğini firma yetkilisi ile bizzat konuşmak ve anlaşılmayan yada uymayan şeyleri konuşmak gerekir.

 

 

  
Son Eklenen Haberler