131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

25 Ekim 2022, Salı 15:46

     


Kadınların anatomik yapısı erkeklere göre daha farklı olduğu için aniden idrar gelmesi sorunu kadınlarda erkeklere göre çok daha yaygındır. Bazı vakalarda hamilelik ve doğuma bağlı olarak üretrada hasar yaşanır. Zor doğumlar, bebeklerin fazla kilolu olması gibi durumlar da idrar kaçırma sorununu tetikler. Ülkemizde her dört kadından birinde idrar kaçırma sorunu görülebilir. Bazı idrar kaçırma durumları da çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir.

Yaşanan rahatsızlığın ardındaki hastalık tedavi edildiğinde idrar kaçırma sorunu da ortadan kaldırılabilir. Ancak, bazı durumlarda idrar kaçırma kalıcı bir sorun olabilir. Bu durum hastanın yaşam konforunu çok fazla düşürür. Bunu ortadan kaldırmak için uygun tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Bu tedaviler cerrahi olabileceği gibi kesisiz uygulanan Bulkamid ya da cerrahi olmayan yöntemlerde de kalıcı olarak tedavi edilebilir. Tedavi seçeneğine karar vermek için idrar kaçırma tipinin belirlenmesi gerekir. Stres tipi idrar kaçırma başta olmak üzere sıkışma tipi idrar kaçırma ve karma tipi idrar kaçırma, gibi idrar kaçırma türleri vardır.

Kadınlardaki İdrar Kaçırmanın Çeşitleri

Temel nedenlere ve hastanın yaşadığı sorunun altındaki nedene bağlı olarak değişiklik gösteren kadınlarda idrar kaçırma tipleri vardır.

  1. Stres Tipi İdrar Kaçırma

Görülme sıklığı normal doğum yapmış kadınlarda daha fazladır. Hapşırma, aniden yerinden kalkma, öksürme ve ağır kaldırma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda bu sorun ile karşılaşılır. Bu tip idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalar, bu aktiviteleri yaptığı zaman idrarını tutmakta zorlanır.

Stres tipi idrar kaçırma her yaştan kadında ortaya çıkabilir. Yaşlanma başta olmak üzere doğum, aşırı kilo alımı ya da bir tür pelvik taban bozukluğu idrar kaçırmaya sebep olabilir. Stres inkontinansı, pelvik tabanda bir zayıflık kaynaklı olabilir. İdrar yolundan mesaneye ani bir basınç uyguladığında karın içi basıncı oluşur ve idrarın dışarı sızmasıyla sonuçlanır.

  1. Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Sıkışma tipi idrar kaçırma, şiddetli bir şekilde gelen ve istemsiz olarak idrarı tutamama halini tanımlar. Bu idrar kaçırma türünde mesane olması gerekenden daha aktiftir ve hasta şiddetli bir sıkışma hissi yaşar. Bu durum hastanın mesanede aniden duyumsanan kasılmalar yaşamasına sebep olur. Hasta kontrolsüz biçimde idrarını kaçıracağı için yaşam konforu çok azalır. Sıkışma tipi idrar kaçırmaya sebep olan durum mesane kasları ile sinirsel uyarı arasında koordinasyonun olmamasıdır.

  1. Karma Tip İdrar Kaçırma

Karma tip idrar kaçırma stres inkontinansı ve sıkışma tipi idrar kaçırma şikayetlerinin bir arada görülmesi halidir. İstemsiz idrar kaçırma sorunu kişinin konforunu çok düşürdüğü için mutlaka kalıcı tedaviye ihtiyaç duyulur.

İdrar Kaçırma Tedavileri Nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi cerrahi olabileceği gibi cerrahi olmayan yöntemlerle de tedavi edilebilir.  Cerrahi işleme başvurulmayan vakalarda ilaç tedavisine başvurulur. Bulkamid kalıcı bir tedavi olması sebebi ile en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Kesiye gerek kalmadan uygulanan bu tedavi tamamen doğal bir jelin mesaneye enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. İntra Medikal’de güvenle yaptırabileceğiniz Bulkamid tedavisi ile kalıcı olarak idrar kaçırma sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

  
Son Eklenen Haberler