13 Haziran 2024, Perşembe

Vize Başvurusu İçin Faaliyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

26 Kasım 2022, Cumartesi 12:23

     


Faaliyet belgesi, bir şirketin yasal olarak tescil edildiğini gösteren belgedir. Faaliyet belgesi yasal olarak kaydedilmiş olan şirketin ismini, kuruluş tarihini ve yerini ve önemli olan diğer ayrıntılarını içerir. Faaliyet belgesi vize başvurusu yapılacak olan ilgili ülkenin vize uygulamaları kapsamında belirli kişilerden talep edilen bir vize evrakıdır. 

Vize başvurusu için faaliyet belgesinin nasıl olması ve nereden alınması gerektiğine dair soruları Scnhengen vize başvuru merkezi Vizem.net'in danışmanlarına yönelttik.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Vize İçin Faaliyet Belgesi Kimlerden İstenir?

Vize için faaliyet belgesi başvuruda bulunan şirket sahiplerinden ve çalışan kişilerden istenir. İlgili ülkenin vize uygulaması kapsamında bazı durumlarda; ticari vizeye başvuranlardan ilgili yabancı şirketten veya yurt dışında eğitim gezisine katılacak kişilerden yabancı ülkede bulunan ilgili okuldan vize başvurusu için faaliyet belgesi alınması talep edilebilir. 

Vize İçin Şirket Faaliyet Belgesi Nereden Alınır?

Vize için şirket faaliyet belgesi iş yeri sahibinin bağlı olduğu ticaret odasından alınabilir. 

Vize İşlemleri İçin Faaliyet Belgesi e-Devlet Üzerinden Alınabilir Mi?

Vize işlemleri için faaliyet belgesini e-devlet üzerinden almak mümkün değildir. Vize başvurusu için gerekli olan faaliyet belgesini, kayıtlı olunan ticaret odası online belge hizmeti sunuyorsa, online olarak almak mümkün olabilir.

Vize Başvurusu İçin Faaliyet Belgesi Nasıl Olmalıdır?

 

Vize başvurusu için faaliyet belgesi iş yeri sahibinin bağlı olduğu ticaret odasına şahsen başvurularak ıslak imzalı olarak veya ticaret odasının resmi internet sitesinden alınarak e-imzalı olarak sunulabilir. Vize işlemleri için sunulacak faaliyet belgesinin 6 aydan eski olmaması gerekmektedir.

Ülkelerin vize politikasına göre, faaliyet belgesinin farklı bir dilde istenmesi mümkündür ve bu durumda belge alındıktan sonra tercüme edilmeli ve orijinali ile tercümesi birlikte sunulmalıdır.

Faaliyet Belgesi Olmadan Vize Alınır Mı?

Faaliyet belgesi, vize başvurusunda sunulması istenen bir evrak ise, olmadan vize alınması mümkün değildir.

Faaliyet belgesi, ülkelerin vize uygulamaları doğrultusunda başvuru sahibinin çalışan veya ikamet edilen ülkede bir şirket sahibi olması halinde başvuru sahiplerinden talep edilen bir belgedir ve işverenler için vize belgeleri arasındaki faaliyet belgesinin sunulmaması halinde vize alınamamaktadır.

 

  
Son Eklenen Haberler