131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

27 Kasım 2022, Pazar 13:28

     


Bebeklerde burun tıkanıklığı meydana geldiği zaman serum fizyolojik burun spreyleri çözüm için destekleyici olabilir. Serum fizyolojik spreyler, bebeklerin burunlarının temizlenebilmesi için yardımcı olur. Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerin sık sık emzirilmesi de önemlidir. Ilık banyolar bebeklerin burnundaki mukusun dışarıya atılabilmesi için gereklidir.

Burun tıkanıklığının ilerleyen dönemlerinde cerrahi çözümlerden destek alınabilir. Tıkanıklığa sebebiyet veren durumlara yönelik muayeneler ve test sonuçlarıyla cerrahi müdahalelere karar verilebilir. Evde kendi imkanlarınızla başlangıç seviyesinde tıkanıklıklara müdahale edebilmeniz mümkündür.

Tuzlu su bebeklerdeki burun tıkanıklığının çözülmesine destek verebilir. Burun spreyleri ise burun içerisindeki tıkanıklığa yol açan mukusun dışarıya atılması için yardımcıdır. Buhar tedavileri bebeklerin burnundaki mukusun gevşemesine destek verebilir. Burun aspiratörleri bebeğin burnundaki yüksek miktardaki mukusun çekilmesine ve solunumun rahatlayabilmesine yardım edebilir. Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerin yastıklarının yüksek olması akıntıların engellenebilmesi için alınabilecek en özel önlemler arasında yer alır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerdeki burun tıkanıklığının iyi bir şekilde gözlemlenmesi gerekir. Bu tür durumlarda bebeklerde ciddi değişimler gözlemleyebilirsiniz. Özellikle bebeklerin yalnızca ağız yolu ile nefes alması burun tıkanıklığına işaret edebilir. Aynı zamanda burnu tıkalı olan bebeklerin nefesi hırıltılı olur.

İştahsızlık ve memeyi reddetme, gaz sancıları, sık sık uykudan uyanma ve huzursuz ruh hali burun tıkanıklığına işaret eder. Uyurken horlar gibi sesler çıkarması da burun tıkanıklığı probleminin yaşandığı gösterebilir. Bebeklerdeki burun tıkanıklığı mukusun yüksek miktarda üretilmesiyle oluşur.

Bebeklerde pek çok farklı yönden soruna yol açabilecek burun tıkanıklığı beslenmeyi de etkiler. Yeteri kadar beslenemeyen bebekler huzursuz tavırlar sergileyebilirler. Bu durumda bebeklerin sürekli ağlaması gibi problemlere denk gelebilirsiniz. Uykunun bölünmesi ya da uykuya geçişte yaşanan zorluklar burun tıkanıklığının meydana getirdiği en önemli problemler arasında yer alır.

Bebeklerin beslenme sırasında tıkanıklık yaşıyor olmaları, nefes alamamalarına ve hava yutmalarına sebep olabilir. Havanın sürekli yutulması gaz sancılarını beraberinde getirebilir. Siz de bu gibi detaylar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve bebeklerde burun tıkanıklığı konusunda tüm sorularınıza yanıt bulmak için dilerseniz mustela.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu sorunun zamanında müdahale edilmesi gereken önemli bir problem olduğunu unutmamalısınız! 
Son Eklenen Haberler