131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Ne Kadar Süreliğine Araç Kiralanabilir?

30 Ağustos 2023, Çarşamba 15:23

     


Araç kiralama hizmetleri günümüzde tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Sürücülere birçok farklı avantaj sunmasının yanı sıra kolay gerçekleşen bir hizmet olması nedeniyle sürücülerin tercih ettiği bir seçenek olmaktadır.

Araç kiralama belirli kriterleri bulunan bir hizmettir. Öncelikli olan belirlenen bir süre mevcuttur ve bu kiralama süresinin aşılmaması önem taşır. Araba kiralama hizmetlerinde standart olan asgari süre 24 saat olup hizmetin başladığı saat göz önünde bulundurulur. Bu konu araç teslimi ve süresi hakkında bir sözleşme imzalanmasından sürücülerin araç kiralama sürelerine uyum sağlamasına kadar önem taşır.

Kiralanan araçların 24 saatlik süre sonunda teslim edilmesi önemli iken teslimi olmayan araçlar için firmalar ekstra ücret talebinde bulunurlar. Araç tesliminin zamanında olmaması durumunda üçte biri kadar ücret talep edilmesi gerekir. Araç kiralama bursa ilinde de pek çok firma aracılığı ile yapılabilmektedir.

Araçlar genellikle günlük, aylık, haftalık ya da yıllık olarak taleplere göre kiralanabilir. Sözleşmelerin firma ve sürücü arasında gerçekleşmesiyle süreler belirlenir ve bu sürelere sürücülerin uyum sağlaması gerekir.

Uzun Dönem Ticari Araç Kiralama

Ticari olan araçlar yük ya da yolcu taşımanın yanı sıra ticari plakaya sahip olan araçlardır. Bu araçların kiralanabilmesi için mutlaka sürücülerin K2 belgesinin olması gerekir. Genellikle sadece firmalar üzerinden uygulanan sözleşmelerde firmalara kiralanan araçlar uzun dönem yani 12, 24, 36 ay olarak kiralanabilir. Tüm belgelerin filo firmasına beyan edilmesinin ardından talep edilen süre kadar araç kiralama hizmeti alınabilmesi mümkün olur.

12, 24 ve 36 Ay Araç Kiralama Hizmeti Koşulları

12,24 ve 36 ay araç kiralama hizmetlerinden faydalananlar genellikle şirketlerdir. Kiralamayı yapacak olan şirketlerin mutlaka mesela Ankara araç kiralama firmasına belgeleri eksiksiz bir şekilde ulaştırması önem taşır. Şirket faaliyet bilgileri, ehliyet fotokopileri, araçların kullanacak kişilerin bilgileri ve imza sirküleri gereklidir. Belgelerin tamamlanmasıyla kira sözleşmesi firma ve şirket arasında resmiyete uygun bir şekilde yapılabilir.

Yıllık Olarak Araç Kiralama Avantajları

Şirketler genellikle maliyetlerin azalması adına yıllık araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak isterler. Bu nedenle şahsi olan araç kiralamaların yerini uzun dönem araç kiralama hizmetleri alır. Sağladığı birçok farklı avantaj olmasının yanı sıra ihtiyaca yönelik araçların seçilmesi mümkün olur. Uzun dönem araç kiralama hizmetleri sayesinde yeni bir araç alınmak zorunda kalınmaz ve maliyetler, vergiler şahsın ya da şirketlerin cebinden çıkmaz.

Yıllık olarak araç kiralanması durumunda kasko ya da sigorta giderleri kiralama yapılan acente ya da kiralama şirketi tarafından karşılanır. Uzun dönem kiralama hizmetleri sırasında yol yardım, hasar onarım ve yedek araç hizmeti alınması söz konusu olur.

Kiralanan araçların uzun dönem olması sayesinde sadece kiralama ücreti ödenir, geri kalan tüm ücretler kiralama firması olan rent a car tarafından karşılanır. Ayrıca uzun dönem araç kiralama günlük ya da haftalık olarak kiralama yapılmasına göre daha az maliyetli olur.

Araç satın alınması ya da günlük kiralamalar birçok farklı prosedürle uğraşılması gerektireceği gibi uzun dönemde bu uğraşlardan tasarruf edilmiş olunur. İhtiyaç duyulan araçlara ekonomik ve hızlı bir şekilde ulaşılması uzun dönem kiralamada mümkündür. Araçların vergileri, bakımları ya da periyodik kontrolleri kiralama şirketleri tarafından karşılanır.

Herhangi bir kaza ya da aksaklık olması durumunda uzun dönem araç kiralamalarda ikame araç temini sağlanır. Bu nedenle oldukça konforlu ve zahmetsiz bir şekilde aksama olmadan araçların kullanımı mümkün olur.

Uzun Dönem Araç Kiralama Hakkında

Araç kiralama hizmetleri uzun dönem, günlük ve haftalık bir şekilde gerçekleştirilir. Genel olarak uzun dönem tercih edilmesinde birçok farklı avantaj bulunurken uzun dönem kiralama hizmetlerinde bilinmesi gerekenler bulunur.

Uzun dönem araç kiralamadan önce isteğe ve ihtiyaca yönelik seçimler yapılmalıdır. Boyut, yakıt, motor gücü gibi özellikler göz önünde bulundurularak isteğe göre araç tipi seçilmelidir.

Uzun yolculuklarda kullanılacak ise mutlaka araçların yakıt tüketimleri bilinmelidir. Araçların kiralanacakları firmalar, kiralama hizmetleri öncesinde iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Kiralama yapılmadan önce sözleşmeler ve detaylar mutlaka incelenmelidir. Araç kiralama hizmetleri veren kurumlarla detaylar konuşulmalı ve sigorta, kasko gibi süreçler hakkında bilgiler alınmalıdır.

Kiralama hizmetlerinin uzun dönem kullanılmasında aracın markası ve fiyatları değişiklik gösterir. Kiralama süresine göre de değişen bu kriterler uzun dönem araç kiralama hizmetleri içinde avantaj sağlar. Bu nedenle kiralamalar günlük ya da haftalık olmak yerine uzun dönem olmalıdır.

Günlük Araç Kiralama Hizmetlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yıllık ya da haftalık olarak araç kiralama hizmetlerinden faydalanılmasının yanı sıra günlük olarak araç kiralama da tercih edilir. Yıllık olarak araç kiralamanın sağladığı avantajların bilinmesinin yanı sıra günlük kiralamalarda bazı koşullara da dikkat edilmelidir.

Öncelikle günlük araç kiralamadan yakıt durumunun kontrolüne ve ne kadar ücret ödemesi yapılacağına mutlaka dikkat edilmelidir. Sözleşme yapılması önem arz ederken aynı zamanda kişi sayısına göre de firmalar açısından hizmetlerin alınması önem taşır.

Doğru bir firmadan araç kiralama hizmeti alınması önemli iken mutlaka öncesinde iyi bir firma araştırması olmalıdır. Araçların sigortalı olup olmaması kiralama hizmetlerinde oldukça önemli iken kilometre kısıtlamasının olup olmadığına da dikkat edilmelidir.

Günlük, haftalık ya da yıllık kiralama hizmetleri fark etmeden araçların tek bir kişi kullanımına açık olmasına özen gösterilmeli ve trafik kurallarına uygun bir şekilde kullanılmalıdır.

 

  
Son Eklenen Haberler