131019098
27 Mayıs 2024, Pazartesi

Döküm İşlemlerinin Hassasiyeti ve Önemi

31 Ağustos 2023, Perşembe 15:01

     


Döküm işlemi imalat alanında çok kullanılan yaygın bir yöntemdir. Özellikle karışık veya kompleks parçaların üretilmesi yalnızca döküm yöntemleriyle mümkün olur. Dökümde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise parçanın mukavemetidir.

Döküm yöntemi ile elde edilen parçaların belirli standartları karşılaması gerekir. Özellikle yüksek sıcaklık altında çalışan motor parçalarında dayanımın önemi oldukça büyüktür. Döküm işleminde en sık karşılaşılan problemlerden birisi ise döküm boşluklarıdır.

Bu yöntemde ısıtılan metal kum kalıplara dökülerek katılaşır. Bu sayede kalıbın şeklini alan sıvı metal katılaştıktan sonra kalıp açılır. Üretilen birçok motor parçası döküm yöntemi ile elde edilir. İlgili siteden daha fazla bilgiye ulabilirsiniz; https://yenmak.com.tr/tr/urunler/yag-sogutmali-piston-442

Motor Soğutma Sistemleri

Motor yüksek sıcaklıklara maruz kalan bir parçadır. İçten yanmalı motorlarda soğutma oldukça önemlidir. Motorun verimli bir şekilde çalışabilmesi için ve ömrünün uzun olabilmesi için soğutma işlemi önem arz eder.

Yağ soğutmalı motor sayesinde motor sıcaklıkları uygun seviyelerde tutulur. Yağ ve su soğutmada kullanılan önemli iki maddedir. Yine aynı şekilde hava da önemli soğutma etkisine sahiptir. Kullandığımız motorlarda bu soğutucu özellikteki maddelerden sıklıkla yararlanılır.

Yüksek sıcaklık verimliliğin azalmasına yol açar. Aynı şekilde yüksek sıcaklık malzemelerin sünmesine ve dayanımlarının da azalmasına neden olarak şekil bozuklukları meydana getirir. Ülkemizde Yenmak Makine ismindeki kuruluş birçok motor parçasının üretiminden sorumludur.

Pistonlar, supaplar veya motor gömleği gibi kompleks elemanlar bu adreste imal ediliyor. Firma yapmış olduğu imalat neticesinde ülkemize de önemli derecede katma değer sağlıyor. 
Son Eklenen Haberler