131019098
5 Aralık 2023, Salı

Romanya Vizesi İşlemleri

31 Ekim 2022, Pazartesi 19:39

     


Ülkeye seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi olan vatandaşların, ülkeye giriş yapabilmeleri için Romanya Konsolosluğu’na vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Ancak Diplomatik (Siyah/Kırmızı) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaportu olanlar, 180 gün içinde 90 günü aşmayacak kısa seyahatler için Romanya vize başvurusu yapmak mecburiyetinde değildir. Ayrıca İsviçre ile Liechtenstein tarafından verilmiş olan ikamet tezkeresi bulunan ve Schengen ve Avrupa Birliği üyesi olan herhangi bir ülkeye ait ikameti bulunan kişiler, ülkeye yapacakları ziyaretlerde Romanya vize işlemlerine tabi tutulmamaktadırlar.

Romanya Vize Türleri Nedir?

Romanya’ya gitmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Havaalanı transit vizesi ( A Tipi), Transit vizesi (B Tipi), Kısa süreli vize (C Tipi) ve Uzun süreli oturum ( D Tipi) vizesi Romanya Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir.

Romanya A Tipi Vize Türü

Konsolosluğun sunmuş olduğu A tipi vize türü, Romanya üstünden herhangi başka bir ülkeye seyahatte bulunacak olan kişilerin, Romanya havaalanından gideceği ülkenin uçağına bininceye kadar geçireceği zamanı kapsamaktadır.

Romanya B Tipi Vize Türü

Bu vize türü, Romanya’yı transit geçmesi gerekli olan kişilere verilen bir vize çeşididir. Romanya B tipi vizesi ile vatandaşlar, bu ülkede 5 gün konaklama hakkına sahip olmaktadır.

Romanya C Tipi Vize Türü

Konaklama süresi 90 gün ile sınırlandırılmış olan bu vize türü, Romanya’ya kısa süreli seyahatte bulunmak isteyen şahıslara verilmektedir.

Romanya D Tipi Vize Türü

Ülkeye mesleki, ekonomik, çalışma, yatırım yapma gibi ticari faaliyetler, dini faaliyetler, eğitim, aile tamamlaması ve bilimsel araştırma gibi faaliyetlerini yürütmek amacıyla seyahat etmek isteyen şahısların alabileceği vize türüdür.

Romanya uzun süreli oturum vizesi almak isteyen vatandaşların ise, Romanya Konsolosluğu’na vize müracaatında bulunmadan önce Romanya İçişleri Bakanlığı / Göçmen Bürosu’ndan ön onay almaları zorunluluğu vardır.

Romanya Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Ülkeye seyahat edecek olan bireyler, Romanya vizesi başvurularını Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Fahri Konsolosluklarına şahsi olarak gerçekleştirebilirler. Vize işlemleri ile ilgilenmek istemeyenler ve daha sağlıklı bir vize süreci gerçekleştirmek isteyenler ise başvurularını uzman vize merkezimiz aracılığıyla kolayca yapabilirler.

Romanya Vizesi Başvuru Evrakları Nedir?

Romanya’ya gitmek isteyenlerin vize başvurusunda bulunurken ibraz etmesi gereken bazı evraklar mevcuttur. Söz konusu evrakların yanlışsız ve tam olarak teslim edilmesi, sonucun olumlu değerlendirilmesi açısından önem gösterilmesi gereken ayrı ciddiyete sahiptir. Bu evrakları kısaca sıralamak gerekirse; ilk sırayı Romanya vize başvuru formu almaktadır. Bu formdaki tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmasına özen gösterilmelidir.

Talep edilen diğer önemli bir evrak da pasaporttur. Bu pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır. Bunun sebebi, seyahat için Romanya vizesinin o sayfalara işlenecek olmasıdır. Konsolosluğa teslim edilmesi gereken diğer evraklar da seyahat belgeleridir. Romanya’ya yapılacak olan seyahatin amacını, kalma süresini, kalma süresi boyunca kişilerin geçinebileceği ekonomik kaynağa sahip olduklarını ve seyahat bitiminde ülkelerine geri döneceklerini gösterir evraklar düzenlenip kuruma ibraz edilmelidir.

Başından sonuna kadar tüm Romanya vize başvurularınızda, işlemlerinizi eksiksiz yerine getirecek

olan profesyonel danışmanlık firmamızdan yardım alabilirsiniz. Başarılı bir şekilde gerçekleştireceğimiz vize sürecine dair her aşamanın takibini beraber yaparak sizleri vizenize 5 ile 15 iş günü içerisinde kavuşturmak için güler yüzümüz ile her zaman hizmetinizde olmaktan mutluluk duyarız.

  
Son Eklenen Haberler