29 Mayıs 2024, Çarşamba

İZSU’dan Bergama’ya 103 milyon liralık hayat hattı

23 Ekim 2023, Pazartesi 06:25

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün "Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Proje" başlıklı yatırım programı kapsamında Bergama’da 103 milyon liraya mal olacak 21 kilometrelik atık su ve yağmur suyu hattı projeleri ile 29 kilometrelik içme suyu hattının temeli atıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün "Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Proje" başlıklı yatırım programı kapsamında Bergama’da üç önemli yatırımın temeli atıldı. 103 milyon liraya mal olacak 21 kilometrelik atık su ve yağmursuyu hattı ile 28 kilometrelik içme suyu hattının İslamsaray Mahallesi'nde yapılan temel atma törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, siyasi partilerin temsilcileri, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı.

“Tüm dünya liderlerine sesleniyoruz; derhal harekete geçin”
Tören konuşmasına İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değinerek başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gazze’ye yönelik bir hastane de dahil olmak üzere birçok sivil yerleşimin ve oradaki masum canların, çocukların hedef alındığı İsrail’in Gazze saldırılarını şiddetle kınıyorum. Masum canların özellikle bebeklerin, çocukların katledilişini uzaktan seyretmek, hepimizin yüreğini parçalıyor. Diliyorum ki bu zalimlik son bulur. Çocukların çocukluklarını yaşaması mümkün olur. Tüm dünya liderlerine sesleniyoruz: Derhal harekete geçin. Derhal bu katliamı durdurun” dedi.


“İzmirlilere insan onuruna yakışır bir yaşam sözümüz var”
Bergama’ya değer katacak, koruyacak, güçlendirecek çok önemli altyapı yatırımlarının temelini hep birlikte attıklarını söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Dört buçuk yıllık görev sürem boyunca sizlerin taleplerini kılavuz edindik. Sizlerin belediyemizden en büyük beklentisi altyapı sorunlarının çözülmesiydi. Biz bu sorunları ayrıntılı bir şekilde mercek altına aldık ve altyapı yatırımlarımıza önceliği verdik. Bu kararlılıkla, İzmir’in gelmiş geçmiş en büyük altyapı seferberliğini başlattık. Bu önceliğimiz ile İzmir’in günümüze kadar bekletilmiş tüm altyapı sorunlarını teker teker çözdük. Çözmeye devam ediyoruz. Çünkü bizim tüm İzmirlilere insan onuruna yakışır bir yaşam sözümüz var” diye konuştu.

İZSU’dan altyapı ağına bin 200 kilometrelik kanalizasyon şebekesi
Altyapı seferberliği kapsamında sadece İZSU’nun yaptığı altyapı yatırımlarının bedelinin 16 milyar lirayı bulduğunu anımsatan Başkan Soyer, şunları söyledi: “İZSU, 4 milyar 900 milyon lira harcayarak kentimizin altyapı ağına bin 200 kilometrelik kanalizasyon şebekesi daha kazandırdı. İzmir’in her bir noktasına kesintisiz ve sağlıklı içme suyu hizmeti sağlama hedefimiz doğrultusunda, son dört yılda 4 milyar liralık yatırımla 2 bin 500 kilometre içme suyu şebekesi inşa ettik. Bergama’da üç yeni altyapı çalışması inşaatına bugün itibarıyla başlıyoruz. Bunlardan ilki İslamsaray mahallemizin yeni atık su ve yağmursuyu hattı. İkincisi, Tepeköy, Yalnızev, Kadriye, Bahçelievler ve Maltepe mahallelerimizin yeni atık su ve yağmursuyu hatları. Üçüncüsü ise Yukarıada, Zeytindağ mahallelerimizin yeni içme suyu hatları.”

“Bergamalıların içme suyu ihtiyacını nesiller boyunca güvence altına aldık”
Toplam 103 milyon liralık büyük bir yatırım olan bu üç proje sayesinde, Bergama’nın altyapı ağına 21 kilometrelik atık su ve yağmursuyu hattı ile 29 kilometrelik içme suyu hattı kazandıracaklarını anlatan Soyer, “Tüm bu yatırımlarımız, Bergama’da ve İzmir genelinde güvenli yaşam alanları oluşturma hedefimize bizi bir adım daha yaklaştıracak. İzmir’in tüm ilçelerinde olduğu gibi burada da sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna ulaşmak vatandaşlarımızın en temel hakkı. Bunun gereğini yerine getirmek ise bizim asli görevimiz. Hiç şüpheniz olmasın. Dört buçuk yılda yaptığımız çalışmalarla Bergamalıların içme suyu ihtiyacını nesiller boyunca güvence altına aldık. Biliyorum ki Bergama çok daha iyisini hak ediyor. İnşallah Nisan 2024’ten sonra çok daha fazlasını hep birlikte başaracağız” dedi.

“Bergama'ya hayırlı olsun”
Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu da Bergama’nın İzmir'in coğrafya olarak en büyük ilçesi olduğunu belirterek, “Bu alanda hizmet etmek de kolay değil. Bu dönemdeki zorluklar tüm belediye başkan arkadaşlarımızın da hepimizin yaşadığı sorunlar. Pandemi, İzmir depremi ve ardından 6 Şubat depremi... İnşallah o günler bir daha yaşanmaz. Biz de bir an önce kendimizi toparlayarak yolumuza devam ederiz. İhtiyaçlar devam ediyor. Buraya yapılacak yatırımın Bergama'ya, İzmir'e hayırlı olmasını diliyorum” dedi,  (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler