24 Temmuz 2024, Çarşamba

SOCAR, 15 yıllık yolculuğunu anlattı

2 Haziran 2023, Cuma 06:57

     


SOCAR, Bakü Enerji Haftası kapsamında gerçekleştirilen 28. Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı’na katıldı. SOCAR, fuarda Türkiye’de geçirdiği 15 yıllık faaliyetleri ile ilgili bilgi paylaştı.

Bakü Enerji Haftası - 2023 kapsamında gerçekleşen 28. Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı’na katılan SOCAR Türkiye, fuara katılan üst düzey devlet yetkililerini ve ziyaretçileri, Türkiye’de geçirdiği 15 yıl içinde gerçekleştirdiği faaliyetlerle ilgili bilgilendirdi. SOCAR, Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı’nda, (International Caspian Oil & Gas Exhibition) Türkiye’de faaliyete başladığı 2008 yılından bu yana hayata geçirdiği yatırımlarla ilgili bilgi paylaştı. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi`nin (SOCAR) ana sponsor olduğu ve 28’inci kez kapılarını açan enerji fuarı 31 Mayıs - 2 Haziran 2023 tarihleri arasında Baku Expo Center’da gerçekleştirilen fuar bugün sona erecek. Fuarın açılış gününe katılan Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, aynı zamanda SOCAR Türkiye’nin stand alanını ziyaret ederek Türkiye’deki 15 yıllık başarılı faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı.

15 yılda 18.2 milyar dolar yatırım

2008 yılında Petkim’in yüzde 51 hissesinin alımıyla Türkiye pazarına giren SOCAR, Türkiye’de geçen 15 yıl içerisinde 18.2 milyar dolar tutarında yatırım gerçekleştirdi. Türkiye’de petrokimya, rafineri ve doğal gaz alanında STAR Rafineri, SOCAR Depolama, SOCAR Terminal, Bursagaz, Kayserigaz gibi önemli grup şirketlerine sahip olan SOCAR, aynı zamanda Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğal gaz ulaştıran, TANAP’ın da büyük ortağı.

“Her iki ülkenin ekonomik kalkınması için çalışmaya devam edeceğiz”

Fuara katılan SOCAR Türkiye CEO’su (Vekaleten) Elchin Ibadov, “15 yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirdiğimiz stratejik öneme sahip projeler ve ülkelerimize kattığımız değerle, Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı ve en büyük entegre endüstriyel holdingi olmak bizlere gurur veriyor. 2023 bizim 15. yılımız olmasının yanı sıra, her iki ülkenin tarihi açısından çok anlamlı bir yılı da ifade ediyor. Bu yıl modern Azerbaycan’ın kurucusu ve Ulusal Liderimiz Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yıl dönümünü, aynı zamanda, sadece coğrafi konumu değil, zenginlikleriyle, halkıyla, tarihi ve doğasıyla eşsiz bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutluyoruz. SOCAR Türkiye’yi, Ulu Önder Haydar Aliyev’in işaret ettiği kardeşliğin, dostluğun bir simgesi olarak görmeye ve her iki ülkenin stratejik ortak hedefleri, ekonomik kalkınması için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler