25 Temmuz 2024, Perşembe

Ertürk: “En doğru çözüm il olmak”

5 Şubat 2024, Pazartesi 06:46

     


Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, uzun zamandır bekleyen sorunların giderilmesinde ve gelecek projeksiyonunun sağlıklı olarak belirlenmesinde en doğru çözümün il olmak olduğunu söyledi.

Aliağa limanlarının 2023 yılı verilerini değerlendiren Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, ekonomide yaşanan negatif süreçlerin aksine; Aliağa limanlarının ve sanayisinin stratejik konumu, nitelikli üretim gücü ve lojistik kapasitesi ile gerek yurt içine, gerekse de dünya ticaretine 2023 yılında da önemli katkılar sağlamaya devam ettiğini söyledi. 2023 yılı yük elleçlemesinde Aliağa limanlarının birinciliğe yükselmesinin önemli bir başarı olduğunu kaydeden Ertürk, “Küresel ekonomide yaşanan durgunluğun deniz ticaretini de doğrudan etkilemesine ve son dönemde küreselleşen değil de ayrışan bir dünyanın olumsuz etkilerine rağmen, Aliağa limanlarımızın bu önemli başarısı bizleri gururlandırdı. 2023 yılında Aliağa limanları Ege Bölgesi’nde elleçlenen toplam yükün yüzde 89,3’ünü tek başına gerçekleştirirken Türkiye’de elleçlenen toplam yükte ise bu oran yüzde 15,6 oldu. Veriler ışığında baktığımızda Aliağa limanları, Anadolu sanayisinin dünyaya çıkışında en önemli merkezlerden biri haline geldi” dedi.

“7 yıldır dış ticaret fazlası vermeye devam ediyoruz”

Açıklamasında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’den alınan dış ticaret verilerini de değerlendiren Başkan Ertürk, “Aliağa limanlarından 2023 yılında 21 milyar 829 milyon 758 bin dolar ihracat gerçekleşirken, 14 milyar 270 milyon 420 bin dolar da ithalat yapıldı. Böylece toplam dış ticaret hacmimiz 36 milyar 100 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülke olarak maalesef dış ticaret açığı veren bir konumdayız, ancak Aliağa olarak 7 yıldır dış ticaret fazlası vermeye devam ediyoruz. 2023 yılında, Aliağa’nın yaratmış olduğu dış ticaret fazlası 7 milyar 559 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bölgemizde ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 152,9 olarak gerçekleşti. Bu rakamlar, ülkemize döviz girişi sağlanması ve dış ticaret açığına pozitif katkı sunması bakımından büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

“Üreticinin desteklendiği politikaların hayata geçirilmesi çok önemli”

Ortaya çıkan rakam ve rekorların bölge limanlarının ve sanayisinin üretimde ve lojistik güç anlamında olumlu ilerlemeler gösterdiğini belirten Ertürk, “Sanayimizin ve limanlarımızın gösterdiği başarı, yerli ve yabancı yatırımcıların bölgemize odaklanmasını sağlıyor. 2024 yılında Aliağa’da pek çok yatırım programının devreye alındığını görüyoruz. Anılan veriler ışığında baktığımızda Aliağa’nın geleceğe bakışının, hangi çerçevede olması gerektiğine işaret ediyor. Bölge sanayicisinin ve lojistik firmalarının sorunlarının çözümü, bölgemizde iş yapmayı tercih eden yatırımcıların ve ilçe halkının refahına olumlu etki edecek ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak. İş dünyası olarak çalışmaya, üretmeye, ürettiğimizi de paylaşmaya devam edeceğiz. Bu noktada reel sektörün beklentilerini karşılamak adına atılacak adımlar ve üreticinin desteklendiği politikaların çeşitlenerek hayata geçirilmesinin iş dünyası için çok önemli olduğunu da vurgulamamız gerekiyor” dedi.

“Sorunların giderilmesinde en doğru çözüm il olmak”

Uzun zamandır bekleyen sorunların giderilmesinde ve gelecek projeksiyonunun sağlıklı olarak belirlenmesinde en doğru çözümün il olmak olduğunu vurgulayan Ertürk, “Bu büyüme, arkasında oluşturduğu sorunların çözümlenmesi gerekliliğini göstermesinin yanında, yapılacak yatırımın kısa zamanda geri döndüğünün de göstergesidir. Bu sorunların çözümü için kamu ve yerel dinamiklerin birlikte hareket etmeleri gerektiği görülmektedir ve bu çerçevede de uzun zamandır bekleyen sorunların giderilmesinde ve gelecek projeksiyonunun sağlıklı olarak belirlenmesinde en doğru çözüm il olmaktır. Bu çözümün ülkemize yüksek katma değer sağlayacağı aşikardır.” İfadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)

 

  
Son Eklenen Haberler