131019098
29 Temmuz 2021, Perşembe

ESNAFA KREDİ TAKSİDİ ERTELEMESİ

6 Şubat 2021, Cumartesi 06:31

     


Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salih Yiyitalp, esnafın, kooperatif kefaletiyle veya doğrudan Halk Bankasından kullandığı hazine faiz destekli kredi borcunun ertelenmesi kararının Resmi Gazete'de yayımlandığını duyurdu.

Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salih Yiyitalp, Covid-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören esnafın 31 Aralık 2020 ve öncesi tarihlerde kullanmış oldukları kredilerden doğan borçlarından, vadesinde ödenmeyen ve banka takibine alınmamış taksitleri ile 1 Ocak 2021 – 30 Haziran 2021 tarihleri arası dönemde ödenmesi gereken taksitlerinin ertelendiğini açıkladı.

Erteleme işlemleri hakkında bilgi veren Yiyitalp, “Krediye tanımlı faiz oranı üzerinden faiz tahakkuk ettirilerek ve erteleme döneminde tahakkuk edecek taksit anapara ve faiz tutarlarının ertelenen taksitten sonraki taksitlere eşit olarak eklenmesi suretiyle gerçekleştirilecek. Erteleme işlemi herhangi bir talebe gerek kalmaksızın, taksidin vadesinde ödenmemesi halinde Bankaca gerçekleşecek. Otomatik ödeme talimatı olanların taksitleri vadesinde Bankaca tahsil edilecek olup, erteleme isteyen ancak otomatik ödeme talimatı bulunanların bu talimatlarını iptal ettirmeleri gerekiyor” dedi.

Yiyitalp, kredi taksitleri ertelenen işletmelerden, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısının azaltılamayacağına dair taahhütname alınacağını ifade etti.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler